درباره مدارس تابستانی دندان‌پزشکی در ایران و دیگر کشورها

Summerschool

دانشکده تعطیل می‌شود، آموزش تعطیل نمی‌شود!

مهیار کازرونی/ دانشجوی دندان‌پزشکی
مدارس تابستانی یا summerschool، مجالی برای ارائه آموزش‌هایی هستند که دانشجویان، در دوران تحصیل خود از آن‌ها بی‌بهره می‌مانند. به عبارت دیگر، دانشگاه‌ها در تعطیلات تابستان، شکاف‌هایی که خلاء آن‌ها در برنامه آموزشی مشهود است را پر می‌کنند. برگزاری دوره‌ها در مدارس تابستانه، بین چند روز تا چند هفته است که طول آن به یک ماه نمی‌رسد و از دو روز هم کمتر نیست. گستره افرادی که می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند، از دانش‌آموزانی که به تازگی دبیرستان را تمام کرده‌اند و می‌خواهند برای آینده شغلی خود تصمیم‌گیری کنند یا به آموزش‌های خاصی علاقمند هستند تا فارغ‌التحصیلانی که متقاضی تحصیلات دانشگاهی تکمیلی هستند را در بر می‌گیرد. در این دوره‌ها، که پایه آن‌ها مهارت‌های اجتماعی و مدیریت و برنامه‌ریزی شغلی است، متقاضیان می‌توانند مهارت‌های اختصاصی که مورد نیاز آن‌ها است را فراگیرند.
از جمله مدارس تابستانه که برای دانش‌آموزان دبیرستانی برگزار می‌شود می‌توان به Lite Regal  Cambridge در بریتانیا و «زنگ تفریح در دانشگاه (BTIU)» که هر ساله پس از کنکور توسط دانشگاه شیراز برای دانش‌آموزان برگزار می‌شود، به عنوان دو نمونه مشهور خارجی و وطنی اشاره کرد.

Summerschool2مدارس تابستانه ایران در حوزه علوم‌پزشکی
سابقه برگزاری مدارس تابستانه در دانشگاه‌های علوم‌پزشکی ایران محدود به چند سال اخیر است. این برنامه‌های علمی تابستانه عموما توسط کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه مربوطه یا موسسات پژوهشی مستقل برگزار می‌شود.

- دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز
دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، از جمله دانشگاه‌های پیشگام در برگزاری مدرسه تابستانی است. امسال نهمین دوره مدرسه تابستانی شیراز از ۲۴ تا ۲۹ شهریور برگزار شد. تاکنون محور آموزش‌های ارائه شده در این مدارس، مباحث علمی و برنامه‌ها محدود به آموزش پزشکی محض بود، اما این دانشگاه، امسال برای اولین بار، به مباحثی چون تحقیق و افزایش حس مسئولیت‌پذیری دانشجویان نسبت به جامعه، افزایش خلاقیت آنان در راستای حل هر چه بهتر مشکلات پیش‌رو و کمک به تبدیل آنان به شهروندانی که مدنظر جامعه جهانی است نیز پرداخت.

- انستیتو پاستور ایران
این انستیتو تاکنون هشت مدرسه تابستانه برگزار کرده است که آخرین آن‌ها در مردادماه ۹۶ و طی یک هفته بود. عمده مطالب مطرح شده در این مدرسه تابستانه در ارتباط با ژنتیک بود که کارگاه‌های عملی را هم شامل می‌شد.

Summerschool3- پژوهشگاه رویان
این پژوهشگاه تا به حال هشت مدرسه تابستانه بین‌المللی با حضور اساتید داخلی و خارجی برگزار کرده است که رویکرد کلی آن‌ها، آشنایی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و اعضای هیات علمی با تکنیک‌های آزمایشگاهی مختلف است. موضوع آموزش‌های آخرین مدرسه تابستانی هم آموزش اطلاعات مهم و پایه‌ای و آخرین یافته‌های حوزه سرطان بوده است.

- مدرسه تابستانی بین‌المللی سلامت عمومی ایران (IPHS2017)
این مدرسه تابستانه که همه ساله دانشجویان کشورهای مختلف با رشته‌های متفاوت را گرد هم می‌آورد، امسال برای پنجمین نوبت متوالی توسط معاونت امور بین‌الملل دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد. در این دوره آموزشی که زبان آن انگلیسی بود و هفت روز به طول انجامید، فعالیت‌های یک متخصص سلامت عمومی در قالب یک داستان علمی تخیلی مربوط به سال ۲۲۰۰میلادی، پس از نابودی زمین روایت شد که هدف اصلی آن، آشناسازی، علاقمند کردن و توانمند کردن دانشجویان در حوزه سلامت عمومی بود.

سایر دانشگاه‌های علوم پزشکی
برپایی مدارس تابستانه، در سال‌های اخیر جزو برنامه کار سایر دانشگاه‌های علوم‌پزشکی از جمله تهران، شهیدبهشتی، مشهد، کرمان، یزد، تبریز، فسا هم قرار گرفته است، اما موضوعاتی که در این دوره‌های آموزشی مطرح می‌شود، مربوط به گروه پزشکی است. بنابراین تنها می‌تواند برای دانشجویان رشته دندان‌پزشکی در مقطع علوم پایه و دندان‌پزشکان پژوهشگر جالب باشد.

Summerschool4مدارس تابستانه دندان‌پزشکی در ایران
برگزاری مدارس تابستانی، در دانشکده‌های دندان‌پزشکی سایر کشورها بسیار رایج است. برخی از این مدارس، ملی هستند و برخی هم، با ماهیت بین‌المللی، دانشجویان را از سراسر دنیا به کشور خود دعوت می‌کنند.
اولین مدرسه تابستانی دندان‌پزشکی سه سال پیش در شیراز برگزار شد و امسال سومین دوره آن در شهریورماه ۹۶ به شکل کشوری و با حضور دانشجویان دندان‌پزشکی از سراسر کشور برپا شد. امسال برنامه‌های تابستانه‌ دندان‌پزشکی در دیگر دانشکده‌های دندان‌پزشکی از جمله شهید بهشتی، تهران، مشهد و… نیز برگزار شد.
- دانشکده دندان‌پزشکی شیراز امسال سومین مدرسه تابستانه را از تاریخ ۱۵ الی ۱۷ شهریور۹۶ با محور «سلامت و زیبایی در دندان‌پزشکی» برگزار کرد. این دوره شامل کارگاه‌های علمی دندان‌پزشکی و پژوهشی، برنامه‌های اجتماعی و مسابقات عملی است. برنامه های این دوره شامل بلیچینگ، فیسینگ، CAD/CAM، اصول زیبایی در دندان‌پزشکی، نقش Gingival Show در زیبایی لبخند، پژوهش و … است.
- دانشکده دندان‌پزشکی تهران امسال یکی از میزبانان برنامه International Research Student Exchange است که دانشجویان بین‌المللی برای دوره‌ای می‌توانند میهمان آن شوند و در امور پژوهشی دندان‌پزشکی مشارکت داشته باشند.

Summerschool۵مدارس تابستانه دندان‌پزشکی در دیگر کشورها
در میان کشورهای مختلف که سامر اسکول‌های دندان‌پزشکی در آنها برگزار می‌شود امکان سفر و شرکت در دوره‌های دو کشور ترکیه و اندونزی برای دانشجویان دندان‌پزشکی ایران ساده‌تر است، از این رو به مرور برنامه‌های تابستانه دو دانشکده دندان‌پزشکی در این دو کشور می‌پردازیم:

- مدرسه تابستانی دندان‌پزشکی در اندونزی
مدرسه تابستانی بین‌المللی دندان‌پزشکی در اندونزی که امسال هشتمین دوره آن (IDSS2017) با شعار «درخشان بخندید، سالم بمانید» در دانشکده دندان‌پزشکی محمدیه یوگیاکارتا در اندونزی برگزار شد، بیش از ۲ هفته به طول انجامید. علاوه بر برنامه آموزشی و اجتماعی، فرصت کمک کردن در مناطق روستایی را هم فراهم می‌کرد. البته این مدرسه، محدودیت‌های زیادی از جمله ظرفیت بیست و چهارنفره، جوان بودن دندان‌پزشکان شرکت‌کننده به این معنا که حداقل سال ۲۰۱۳ فارغ‌التحصیل شده باشند و از طرف دیگر، حداقل سال سوم رشته دندان‌پزشکی باشند را دارا بود.
هزینه ثبت‌نام در دوره امسال ۴۴۰ الی۵۷۰ یورو (شامل هتل و صبحانه) بود. فرصت ثبت‌نام برای این دوره قبل از مارس ۲۰۱۷ بوده است. پس اگر تصمیم خود را برای سال آینده گرفته‌اید دیر دست به کار نشوید!

- مدرسه تابستانی دندان‌پزشکی در ترکیه
کشور ترکیه، امسال برای نخستین بار با همکاری چندین انجمن دانشجویان دندان‌پزشکی از جمله انجمن بین‌المللی دانشجویان دندان‌پزشکی (IADS)، انجمن دانشجویان دندان‌پزشکی اروپا (EDSA )، انجمن دانشجویان دندان‌پزشکی آسیا اقیانوسیه (APDSA ) و انجمن دانشجویان دندان‌پزشکی آفریقا (Afro-DSA) مدرسه تابستانه بین‌المللی را از ۲۴ تا ۳۰ جولای با موضوع دندان‌پزشکی زیبایی برگزار کرد.
این دوره که ۶ روز به طول انجامید تمام برنامه‌های آموزشی، اجتماعی، گردشگری و اقامت دانشجویان را پوشش می‌داد. دانشجویان ایرانی برای شرکت در آن علاوه بر پرداخت ۲۲۵ یورو فقط می‌بایست بلیت رفت و برگشت به استانبول را تهیه می‌کردند.
البته بدیهی است که این مدارس تابستانی بین‌المللی، در سایر قاره‌ها از جمله آمریکا و اروپا هم برگزار می‌شوند که شرکت کردن در آن‌ها با مشقات خاص خود رو به رو است.


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>