معرفی کتاب «مروری بر آمار و اطلاعات بخش دندان‌پزشکی کشور» +فایل دانلود کتاب

amar dandanpezeshki

دستیابی به آمار و اطلاعات درست و دقیق در هر حوزه‌ای گامی نخست و اساسی جهت برنامه‌ریزی‌های صحیح و راهبردی محسوب می‌شود. تنها با در دست داشتن اطلاعات کامل و جامع و تحلیل کار‌شناسانه و موشکافانه بر روی آنها می‌توان تصمیمات استراتژیک کشوری را اتخاذ کرد. در حوزه سلامت نیز که دندان‌پزشکی به عنوان یکی از اصلی ترین و تاثیرگذار‌ترین ارکان آن محسوب می‌شود، همواره خلاء نبود آمار و اطلاعاتی روی میز مدیران این حوزه دیده می‌شد.

به همت دکتر رضا حسین‌پور و دکتر حمید رضا سفاری، و حمایت انجمن دندان‌پزشکی ایران، طی دو سال تلاش پیاپی، مجموعه‌ای کامل و جامع از به روز‌ترین آمار حوزه دندان‌پزشکی جمع آوری و در قالب کتابی با عنوان «مروری بر آمار و اطلاعات بخش دندان‌پزشکی کشور» منتشر گردید. این کتاب به اهتمام دکتر رضا حسین‌پور و دکتر مجیدرضا سفاری در مهرماه ۱۳۹۲ در ۱۱۲ صفحه به چاپ رسید.

در قسمتی از مقدمه در تشریح هدف گردآوری و انتشار این امار در قالب کتاب حاضر آمده است: «طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی، کارکردهای نظام سلامت مشتمل بر چهار محور اصلی تولیت، ارائه خدمات، تامین منابع مالی و ایجاد زیر ساخت‌های فیزیکی و تربیت نیروی انسانی است که در صورت راهبری صحیح و هدفمند آنها زمینه‌های لازم برای ارتقاء سطح سلامت کلی جامعه و رضایتمندی مردم فراهم خواهد شد. شک نیست تحقق این هدف ارزشمند، مستلزم فراهم شدن مقدمات لازم برای برنامه ریزی است که از جمله مهم‌ترین آنها دستیابی به اطلاعات و آمار کلی هر یک از حوزه‌های تخصصی در نظام سلامت است».

در بخش اول این کتاب مروری بر اصطلاحات آماری از قبیل هزینه‌های عمومی دولت، هزینه‌های عمومی دولت در بخش سلامت، کل هزینه‌های بخش سلامت، هزینه‌های تامین اجتماعی در بخش سلامت، هزینه‌های سلامت در بخش خصوصی و بیمه‌ها صورت گرفته و وضعیت آنها در کشور بررسی شده است.
دربخش دوم و اصلی این کتاب نیز سیمای دندان‌پزشکی کشور به تصویر کشیده است. در این بخش آمار مربوط به دانشکده‌های دندان‌پزشکی، کلینیک‌های دندان‌پزشکی دولتی، عمومی و خصوصی، همچنین مطب‌های دندان‌پزشکی و همچنین لابراتوار‌های دندان سازی به طور کامل نوشته شده است.
منابع انسانی بخش دندان‌پزشکی، توزیع جغرافیایی دندان‌پزشکان و نسبت آن به جمعیت، منابع مالی بخش دندان‌پزشکی و شاخص‌های بالینی سلامت دهان از دیگر مباحثی است که در این کتاب منتشر شده است.

برای دسترسی و مطالعه این کتاب لطفا کلیک کنید.


تگ ها

، ، ، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>