فریبی به نام لوما اسمایل (luma smile)

luma

مدتی است که در میان تبلیغات تلویزیون‌های ماهواره‌ای وسیله‌ای با عنوان «لوما اسمایل» تبلیغ می‌شود که از آن با عنوان دستگاه سفیدکننده و پولیش دندان یاد می‌کنند. در این تبلیغات به بیننده نوید می‌دهند که با استفاده از این وسیله می‌توان دندان‌هایی سفید و درخشان داشت. دامنه تبلیغات تلویزیونی پای این وسیله را به رسانه‌های مجازی نیز کشانده است و این روز‌ها با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانید آگهی فروش لوما اسمایل را در بسیاری از فروشگاه‌های مجازی پیدا کنید.

luma smile-6لوما اسمایلدر سایت‌های خارجی نزدیک به ده دلار قیمت دارد اما در ایران با قیمتی بین ۱۸ تا ۲۶هزار تومان به فروش می‌رسد.
این وسیله در اصل یک موتور کم قدرت جاسازى شده داخل یک دسته است که یک فنجان پلاستیکى (rubber cup) کوچک به آن متصل شده و با سرعت و قدرت کم چرخانده می‌شود و البته چراغى هم روى آن روشن مى شود!

این فنجان‌های کوچک را شاید در مطب دندانپزشکی دیده باشید! نام آن‌ها رابر کاپ یا برس پروفیلاکسى (پیشگیرى) است، کار آن‌ها polish یا پولیش (برق انداختن) است. هدف اصلى مصرف این است که با پرداخت و لیز شدن دندان، شانس تجمع پلاک روى دندان کم شود!
دندانپزشکان معمولاً این‌ها را به تنها استفاده نمی‌کنند بلکه خمیر پرداخت را هم روی دندان گذاشته و با فشار کنترل شده و چرخاندن این فنجان رنگدانه‌های باقیمانده را حذف می‌کنند و سطح دندان را پولیش می‌کنند!
در اصل دندانپزشکان بعد از جرم گیری (scaling) برای پرداخت روی دندان و یا بعد از ترمیم برای پرداخت روی ماده از آن استفاده می‌کنند! اما حتی دندانپزشکان هم باید دقت کنند که گرمایی که چرخش این وسیله ایجاد می‌کند باعث صدمه به دندان نشود!

آیا برداشت رنگریزه‌های روی دندان‌ها با این وسیله ممکن است؟
جواب این است: بسیار محدود و مشروط به اینکه رنگریزه‌ها اتصال سست به سطح دندان داشته باشند!

آیا سفید کردن دندان‌ها با این وسیله ممکن است؟
به تنهایی خیر! مگر اینکه دندان جرم نداشته باشد و ماده سفید کننده هم استفاده شود و به طریقی این ماده (با کف کردن یا رانده شدن) به نواحی مختلف دندان هدایت شود!
وگرنه برس یا کاپ فقط جایی را که تماس دارد تمییز خواهد کرد!

و اما توضیحى در مورد تبلیغ تلوزیونى:
این تبلیغ هم مانند اغلب تبلیغات تلوزیونى-ماهواره اى در اصل ترکیبى از راست و دروغ است! مثلا مطالبى که از زبان دندانپزشک موجود در تبلیغ مى شنوید (نسخه زبان اصلى): حفظ آنچه دندانپزشک انجام داده است! یعنى شما اول باید تمییز کردن حرفه اى را انجام دهید و بعد نتایج را با این روش حفظ کنید! (توجه کنید که در آمریکا معمولا اغب کلینیک‌ها براى تبلیغ خود، سالى دوبار با هزینه زیاى که بابت ویزیت از بیمار اخذ مى کنند؛ جرم گیرى مجانى انجام مى دهند و به احتمال قوى منظور دندانپزشک حفظ همین نتیجه بوده است!)
دقت در بیان مطالب در نسخه ترجمه شده کمتر هم هست و ادعا‌ها بیشتر از واقعیت فاصله گرفته‌اند!

نتیجه گیرى
اول باید سطح دندان کاملا از جرم هاى چسبنده تمییز شده باشد و بعد مى توان با وسایل خانگى از چسبیدن مجدد جرم و رنگ پیشگیرى کرد!
به این منظور حتى مسواک زدن به موقع با خمیر دندان مناسب (مسواک برقى و حتى دستى) هم کافى است!

luma-smile_1000

luma smile

luma smile-7

luma smile1

 


تگ ها

، ، ، ، ، ، ،

8 یادداشت

 1. tam

  ابدا خواهش میکنم قول نخورید دروغی بیش نیست اصلا چنین چیزی نیست این دستکاه لوما اسمایل ابدا سفید نمیکند لعنت بر اینها.

  پاسخ
 2. نیلوفر

  من این دستگاه رو خریداری کردم اصلا راضی نیستم همش الکیه.

  پاسخ
 3. Reza

  فرض کنیم جرم گیری نکنه ، حداقل از مسواک که بهتره ، چون با چرخشی که داره میشه شیار بین دو دندان را از مسواک تمیزتر کرد و چون قیمت آن چندان گران نیست به نظر میرسه که اگه حداقل شش ماه کار کنه بهتر از دوتا مسواکه که در این دوره شش ماهه مصرف کنی.

  پاسخ
  1. یاسر

   دقیقا. من به دلیل دندان نامرتب و کجی که دارم دچار جرم دندان شدم. از این دستگاه استفاده کردم بعد یک ماه استفاده نتیجه اون رو دیدم. ولی باید بگم مسواک جای خود این دستگاه جای خود. کار اصلی این دستگاه به نظر من از بین بردن جرم های سطحی هست.

   پاسخ
  2. سحر

   درسته و با شما موافقم. این وسیله بسیار هم خوبه اگه درست استفاده بشه

   پاسخ
 4. Vahid

  ارزونترین دندانپزشک ۲۰برابر این رقم دستمزد میگیره برای چندتا دندون.به جای مسواک چیه ؟ مثل زغال یه مدت ملت خودشون با زغال جرم دندون رو میگرفتن بعدا کشف شد عصب دندون رو از بین میبره.این ابزار به هیچ کاری نمیاد جز پلیش کردن انگشتر طلا و نقره

  پاسخ
 5. فرد

  اصلا خوب نیست من ۲تا گرفتم کاربردی ندارد

  پاسخ
 6. Azadeh Edrispoor

  من ازش استفاده کردم خیلی راضی بودم… بسیار خوبه جرم دندون رو هم از بین میبره فقط خیلی زود زنگ زد و خراب شد… چون شمال رطوبت داره زود زنگ زد فقط این فلزش رو با واد ضد زنگ بسازن خیلی خوبه…

  پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>