گفتگوی آنلاین با مشهورترین دندان‌پزشک توئیتر فارسی

pesarak twitter

آدم عاقل دندان‌پزشکش را از توئیتر انتخاب نمی‌کند!

معمولا دندان‌پزشکان بابت انبوه مشغله‌های حرفه‌ای‌شان، گرفتارتر از آن هستند که حضور همیشگی و پر رنگی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی داشته باشند؛ هرچند برای این ادعا مثال‌های نقضی هم موجود است. یکی از این مثال‌ها دندان‌پزشکی است که در توئیتر بیشتر از ۳۷هزار توئیت کرده و نزدیک به ده هزار فالوئر دارد. او را می‌توان مشهورترین دندان‌پزشک توئیتر فارسی دانست. جالب اینکه او هویت خود را پنهان کرده و با نام مستعار «پسرک» در این شبکه اجتماعی فعال است.
با پسرک گفتگوی آنلاینی داشتیم درباره اتمسفر و جذابیت‌های این شبکه اجتماعی، نگاه کاربران توئیتر به دندان‌پزشکی و دندان‌پزشکان و دلایل حضور پر رنگ او در این فضا.

- چه شد که جذب توئیتر شدی؛ جذابیت‌های این شبکه اجتماعی برای تو چه بود؟
سال ۲۰۱۳ من یک حساب کاربری در توئیتر ساختم. هدفم بیشتر کنجکاوی بود، این که ببینم کاربرها در این فضا از چه چیزهایی حرف می‌زنند. آن زمان فیسبوک در حال از دست دادن محبوبیتش بود و اینستاگرام هم به شکلی که الان می‌بینیم رایج نبود. نرم‌افزارهای پیام‌رسان مثل وایبر و تلگرام هم فاقد قابلیتی مثل «کانال» بودند و صرفا به انتقال پیام بین اشخاص اختصاص داشتند.
توئیتر به کاربر این امکان را می‌دهد که عکس، ویدیو یا لینک به اشتراک بگذارد، اما مهمترین قابلیت آن تولید محتوای متنی است. کاربر در این شبکه‌ی اجتماعی می‌تواند متنی تا ۱۴۰ کاراکتر (نویسه) بنویسد و آن را در صفحه‌ی خود منتشر کند تا دیگران بخوانند. محدودیت کاراکتر در توئیتر باعث می‌شود تا افراد سعی کنند برای خوانده شدن، کوتاه‌تر بنویسند. گرچه این محدودیت اکنون به ۲۸۰ کاراکتر افزایش پیدا کرده است و علاوه بر آن راه‌هایی برای نوشتن متنهای «کمی» بلندتر هم ایجاد شده است.

- میزان حضور کاربران ایرانی در توئیتر چقدر است؛ و در این میان سهم دندان‌پزشکان چقدر؟
شاید بهترین معیار برای درک میزان حضور کاربران ایرانی، تعداد لایکِ توئیت‌ها باشد. پرلایک‌ترین توئیت فارسی چیزی حدود ده هزار لایک دارد. پر فالوئرترین کاربران توئیتر (غیر از سلبریتی‌های دنیای حقیقی) چیزی حدود ۴۰ هزار دنبال‌کننده دارند. مهمترین دلیل حضور کمتر ایرانیان در توئیتر فیلتر بودن این شبکه در ایران است. البته با وجود حضور و فعالیت تعداد زیادی از مقامات بلندپایه‌ کشوری در توئیتر، این فیلتر بودن کمی حس ناخوشایندی دارد.
دندان‌پزشکان هم به تبع حضور کمی در این شبکه اجتماعی دارند که آن هم به صورت فعالیت حرفه‌ای و تولید محتوای آموزشی یا تبلیغاتی- نظیر آنچه در اینستاگرام شاهدش هستیم- نیست. چه بسا تعدادی از دندان‌پزشکان مشغول فعالیت هستند که در توئیت‌های خود اشاره‌ای به شغل‌شان نمی‌کنند. گروه دیگری نیز مانند بسیاری از کاربران توئیتر از این شبکه اجتماعی به عنوان یک وبلاگ شخصی و فضایی برای روایت زندگی روزمره و اظهار نظر در مورد مسائل جاری کشور استفاده می‌کنند.

- چرا ترجیح دادی که نام و هویت اصلی‌‌ات را پنهان کنی و با نام مستعار در این شبکه اجتماعی فعالیت کنی؟
طبیعتاً در ابتدای فعالیتم در توئیتر قصد و نیت خاصی از انتخاب هویت مستعار نداشتم و در این زمینه صرفا از بسیاری از کاربران دیگرِ حاضر در این شبکه‌ اجتماعی تقلید کرده بودم. اما در ادامه‌ متوجه شدم فعالیت با هویت مستعار راحت‌تر است. هویت مستعار به کاربر این آزادی را می‌دهد که حرفش را راحت‌تر بزند و از قضاوت‌های بعضا ناعادلانه در امان باشد. علاوه بر آن در شغل‌هایی که مستقیما با مردم در ارتباط‌ هستند- مثل شغل ما- راحت حرف زدن در فضای مجازی خیلی پسندیده نیست. برای روشن‌تر شدن منظورم مثالی بزنم: در دنیای واقعی من تمام مراجعه‌کنندگان مطبم را دوست دارم، اما مثل هر دندان‌پزشک دیگری، از بیماران بدقول، بدحساب یا بی‌ادب بدم می‌آید. این «دوست داشتن» و آن «تنفر» در کنار هم وجود دارند و هر دو واقعی هستند، ولی آیا می‌شود با هویت واقعی در مورد این حس صحبت کرد؟ آیا می‌شود عواقب آن را پذیرفت؟ به نظر من که نه. در نتیجه من تصمیم گرفتم که به فعالیت با هویت مستعار ادامه بدهم تا بتوانم با حداقل خودسانسوری حرف بزنم.

- چرا پسرک؟ وجه تسمیه نام کاربری‌ای که برای خودت انتخاب کردی چیست؟
انتخاب این اسم داستان خاصی نداشت، دوست داشتم نام کاربری‌ام واژه‌ای خنثی و بدون جذابیت باشد. تصویر را هم با سرچ گوگل پیدا کردم که به نظر می‌آید پسربچه‌ای تخس و لجباز باشد.

- چند ساعت از زمان روزانه را در این شبکه اجتماعی می‌گذرانی؟
خوشبختانه در زمان کار بر روی بیمار، موبایلم را در اتاق دیگری می‌گذارم و به هیچ عنوان سراغ آن نمی‌آیم. اما در مجموع در شبانه‌روز وقت زیادی را به خواندن توئیت‌های دیگران، جواب دادن به آنها و خلاصه فعالیت در توئیتر صرف می‌کنم. حتی یک بار اپلیکیشنی نصب کردم که مدت زمان استفاده از تمام اپ‌های موبایل را نمایش می‌داد. بعد از چند روز متوجه شدم که زمان صرف شده‌ام در توئیتر از آنچه در ذهن دارم خیلی بیشتر است. البته من هم در واکنش به فهمیدن این موضوع، آن اپلیکیشنِ زمان‌سنج را پاک کردم!

- به نظر می‌رسد اگر نه شناخته‌شده‌ترین، یکی از دندان‌پزشکان مشهور توئیتر فارسی هستی. چگونه و به چه ترتیبی به چنین شهرتی در توئیتر رسیدی؟
در مورد شناخته‌شده‌ترین دندان‌پزشک که شما لطف دارید و ممنونم. راستش این مساله نه قابل اثبات است و نه قابل افتخار، چون نشان‌دهنده‌ فعالیت زیاد من در توئیتر (چه از نظر زمانی و چه فکری) است. توئیتر برای من کارکردی شبیه به وبلاگ دارد. محتوای توئیت‌های من مسائل پیش پا افتاده‌ای هستند: زندگی روزمره‌ام در خانه و محل کار، غر زدن در مورد گرانی و کاهش ارزش پول و سایر شکست‌های دسته‌جمعیِ طبقه متوسط، فوتبال، مسخره کردن ضعف‌های برنامه‌های تلویزیونی، تغییر دادن کلمات در شعرها و چیزهایی از این قبیل. اینها به خودی خود جذاب نیستند، ولی حضور نسبتا طولانی‌ مدت باعث شده که لحن توئیت‌های من به مذاق عده‌ای خوش بیاید و حساب مرا دنبال کنند.

- جو توئیتر فارسی درباره دندان‌پزشکی و دندان‌پزشکان چگونه است؛ مثبت یا منفی؟ تلاش می‌کنی به نمایندگی از دندان‌پزشکان درباره سوء‌تفاهم‌ها و گلایه‌ها توضیح دهی و روشن‌گری کنی؟
در مورد جو توئیتر فارسی نسبت به دندان‌پزشکان می‌توان گفت که این جَو چیزی شبیه به فضای جامعه، اما کمی بی‌پرده‌تر و کم‌سانسورتر است. طبیعتا بیشتر گلایه‌ها در‌مورد هزینه‌های بالای درمان و بعضا نارضایتی از روند و نتیجه‌ درمان است. البته من خودم را نماینده‌ دندان‌پزشکان در هیچ‌ فضای واقعی و مجازی نمی‌دانم، ولی سعی می‌کنم به نمایندگی از خودم! در حد توان از حق دفاع کنم؛ هرچند این دفاع از حق در موارد زیادی به معنی انتقاد از همکاران است. در مواردی هم ناچارم توضیح دهم که مثلا چرا تعرفه‌ فلان درمان بالاست و یا چرا عدم تکمیل پروسه‌ درمانِ یک دندان به شکست درمان منتهی می‌شود. در هر صورت بحث کردن در فضای مجازی کاری طاقت‌فرساست و نفسِ ارتباط متنی در قالب جملات کوتاه بروز سوءتفاهم‌هایی را در پی دارد.
البته همان‌طور که در ابتدا اشاره کردم استفاده از هویت مستعار باعث می‌شود در دفاع از حقْ تعارف یا ترسی نداشته باشم و طرفدار چیزی باشم که فکر می‌کنم صحیح‌تر است.

- یعنی ممکن است گاه بر ضد دندان‌پزشکان و خلاف منافع آنها هم موضع بگیری؟!
شاید گاهی حرفی زده باشم که بتوان آن را به «موضع‌گیری علیه منافع دندان‌پزشکان» تعبیر کرد، اما خودم چنین نظری ندارم. واضح تر بگویم: راستش بر خلاف تصور خیلی از دوستان، من به دندان‌پزشکی به شکل یک قبیله نگاه نمی‌کنم. در نتیجه خودم را هم یکی از اعضای این قبیله نمی‌دانم؛ یا فردی که قسم خورده تا پای جان در برابر دشمنان قبیله بجنگد و هرگونه مخالفتی با آرمان‌های قبیله را به تندی پاسخ دهد. به همین خاطر زمانی که انتقادی از قشر پزشک و دندان‌پزشک ببینم، اگر بر اساس عقل و تجربه‌ام آن انتقاد را منطقی بدانم سعی نمی‌کنم که بیهوده دفاع کنم.
در مقابل از نگاه اسیر کلیشه، بی‌رحمانه و ساده‌انگارانه‌ برخی افراد نسبت به دندان‌پزشکان هم به خشم می‌آیم و خوشبختانه بدون ترس از به خطر افتادن جایگاه شغلی‌ام از خجالت این عزیزان هم در می‌آیم.

- مهم‌ترین انتقاداتی که در فضای توئیتر به عملکرد دندان‌پزشکان می‌شود چیست؟ کدامیک از آنها را روا و درست می‌دانی که به نظرت دندان‌پزشکان باید آنها را بدانند و بشنوند و پاسخگو باشند؟
برای پاسخ به این سوال کلمات «دندان‌پزشک»، «دندونپزشک» و نظایر آنها را در توئیتر جستجو کردم. نتیجه اینکه شاید بتوان گفت بخش اعظم گلایه‌ها مربوط به هزینه‌های «بالا»ی دندان‌پزشکی است. سخت است که این انتقاد را ناروا بدانیم، به خصوص اگر مثلا هزینه‌ یک درمان فرضی مثل «درمان ریشه +ترمیم +روکش یک دندان مولر» را با درآمد ماهانه‌ یک کارگر مقایسه کنیم. به راحتی متوجه می‌شویم آن کارگر اگر نیاز به چنین درمانی داشته باشد باید درآمد یک ماهش را دو دستی تقدیم دندان‌پزشک کند. هزینه‌ چنین درمانی را می‌توانیم با درآمد یک معلم، یک کارمند دولت یا یک مهندس شاغل در شرکت‌های خصوصی مقایسه کنیم و به نتایجی تقریبا مشابهی برسیم.
در این مورد شاید ما دندان‌پزشکان مقصر نباشیم اما خوشمان بیاید یا نه، به هر حال بخش کوچکی از جامعه توان دسترسی به خدمات با کیفیت و کافی دندان‌پزشکی را دارند و این بخش کوچک، از این پس، کوچکتر هم خواهد شد، و این نمی‌تواند اتفاق خوبی باشد.
اما سایر گلایه‌ها مربوط به شکل مطب‌داری و برخورد با بیمار است. اینکه پزشک هنگام درمان مشغول صحبت‌های متفرقه با تلفن همراه یا با دستیار است. اینکه بیمار هنگام معاینه یا حین درمان بابت داشتن دندان‌های پوسیده سرزنش می‌شود، یا اینکه زمان انتظار بیمار در مطب بسیار بیشتر از حد نرمال است. شخصا چنین گلایه‌هایی را کاملا بجا می‌دانم و فکر می‌کنم که پاسخ به نیازهای منطقی بیمار وظیفه‌ دندان‌پزشک است.

- واکنش پزشکان و دندان‌پزشکان به انتقادات چگونه است؟ در کل، فعالیت پزشکان و دندان‌پزشکان در توئیتر را چگونه ارزیابی می‌کنی؟
به عقیده‌ من حضور پزشکان و دندان‌پزشکان در توئیتر می‌تواند تاثیر مثبتی در شکستن دوگانه‌ کاذب «مردم و پزشکان» داشته باشد. صحبت‌های آنها پیرامون استرس‌های شغلی در مطب و بیمارستان، فشارهای نامعقولی که حین تحصیل یا در دوره طرح به آنها وارد می‌شود و یا حتی صحبت‌های به ظاهر بی‌اهمیت پیرامون روزمرگی‌ها، در نهایت می‌تواند برخی سوءتفاهم‌ها را حل کند، یا حداقل فضا را کمی تلطیف کند.
برای مثال من یک رزیدنت ارتودنسیِ متأهل را می‌شناسم که در ماه چیزی کمتر از یک‌ و نیم میلیون تومان از دانشگاه کمک‌هزینه دریافت می‌کند و مثل سایر رزیدنت‌ها، هیچ راهی برای کسب درآمد قانونی ندارد. البته به جز فعالیت در کلینیک ویژه، که آن هم در پنج ماه اخیر پرداختی‌ای نداشته است. اگر این داستان واقعی در فضای مجازی روایت شود می‌تواند تا حدی کلیشه‌ی «همه‌ دکترها پولدار هستند» را بشکند. حالا این یک مثال بود.
خلاصه‌ حرفم این است که حرف زدن همیشه باعث کم شدن سوءتفاهم‌هاست، و برای حرف زدن کجا بهتر از توئیتر؟
البته مثل هر گروه شغلی دیگری بین پزشکان هم افراد کوته‌فکری وجود دارند که اظهاراتی نسنجیده دارند و به اختلاف‌ها دامن می‌زنند. برای نمونه هر بار موج انتقادی علیه پزشکان به راه می‌افتد عده‌ای این انتقادها را به «حسادت مردم به پزشکان» نسبت می‌دهند که این ادعا غلط، توهین‌آمیز و خنده‌دار است.

- معمولا ما دندان‌پزشکان همیشه و همه جا با درخواست‌های مشاوره و سوال‌های پزشکی و دندان‌پزشکی مواجه می‌شویم. آیا به عنوان دندان‌پزشکی که با نام مستعار در توئیتر حاضر است وضعیت مشابهی دارید؟
البته متاسفانه یا خوشبختانه این مساله برای پزشکان خیلی بیشتر اتفاق می‌افتد تا دندان‌پزشکان؛ ولی بله٬ مثل دنیای واقعی اینجا هم همین اتفاق کم‌وبیش برای من پیش آمده است. سوال‌های دندان‌پزشکی زیادی از من پرسیده می‌شود و اغلب پاسخم این است که به دندان‌پزشک مراجعه کنند. چون بدون معاینه بالینی و مشاهده‌ گرافی اظهار نظر کردن سخت و غیرمنطقی است، تجویز دارو هم در چنین شرایطی به دور از اخلاق است. گاهی اوقات هم درمانی انجام شده که از من در مورد کیفیت یا انصاف دندان‌پزشک در‌مورد هزینه درمان سوال می‌شود که باز هم به آنها توصیه می‌کنم قبل از انتخاب دندان‌پزشک خود به فکر این مسائل باشند و‌ بعد از آن دیگر به او اعتماد داشته باشند.

- تا امروز پای کاربران و فالوئرهای توئیتری‌تان به مطب‌ شما باز شده است؟
در مورد مراجعه‌ بیماران به مطبم، راستش دوست ندارم به خاطر بلبل‌زبانی‌های توئیتری‌ام کسی مرا به عنوان دندان‌پزشکش انتخاب کند. هر وقت هم کسی آدرس مطب را می‌پرسد به شوخی همین جواب را می‌دهم: آدم عاقل دندان‌پزشکش را از توئیتر انتخاب نمی‌کند!


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>