گزارشی از فعالیت هیات‌مدیره انجمن بیماری‌های دهان، فک و صورت

dr arash azizi

توانمندسازی علمی و عملی متخصصان بیماری‌های دهان

نائب رییس انجمن بیماری‌های دهان، فک و صورت گفت: یکی از سرفصل‌های رشته بیماری‌های دهان، فک و صورت مدیریت بیماران سیستمیک است و قصد داریم با تشکیل و طراحی کلاس‌های تقویت و توانمندسازی متخصصان بیماری‌های دهان، از نظر علمی و عملی مهارت همکاران‌مان در انجام امور دندان‌پزشکی بیشتر شود.
دکتر آرش عزیزی، در گفتگو با دندانه ضمن تشریح فعالیت‌های انجمن بیماری‌های دهان، فک و صورت، افزود: این انجمن از سال ۸۱ فعالیت خود را آغاز کرد و در بهمن سال ۹۶ انتخابات هیات مدیره جدید آن با حضور حدود ۱۱۰ نفر از متخصصان این رشته در محل انجمن دندان‌پزشکی ایران تشکیل شد.

ANJOMAN BIMARIHAوی افزود: بعد از انتخابات و تایید آن توسط وزارت کشور، اولین جلسه اعضای هیات مدیره جدید در فروردین ماه سال جاری تشکیل شد. در این جلسه انتخابات داخلی انجمن انجام شد که بر اساس آن خانم دکتر آقا حسینی به عنوان رییس انجمن، بنده به عنوان نائب رییس انجمن، دکتر هومن ابراهیمی به عنوان دبیر و دکتر فردین نصر به عنوان خزانه‌دار انتخاب شدند.

استاد تمام دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تهران تاکید کرد: اولویت اصلی انجمن بیماری‌های دهان، فک و صورت در دو سه ماه اخیر این بود که بتوانیم یک بانک اطلاعاتی از متخصصین این رشته تشکیل دهیم و جایگاهی را برای هم‌فکری، مشورت و اطلاع‌رسانی داشته باشیم. به دنبال این تصمیم، در فضای مجازی گروهی ۲۵۷ نفره شامل متخصصان و رزیدنت‌های رشته بیماری‌های دهان تشکیل شد.

به گفته وی؛ گام بعدی هیات‌مدیره جدید انجمن، توانمندسازی متخصصان بیماری‌های دهان در انجام اقدامات دندان‌پزشکی است. یکی از اولویت‌های این رشته، مدیریت بیماران سیستمیک برای اقدامات دندان‌پزشکی است در حالی است که برخی همکاران متخصص یا دندان‌پزشکان عمومی به این دلیل که بیماران شرایط ویژه ای دارند و نیازمند ملاحظات درمانی خاص هستند، از پذیرش آنها سرباز می‌زنند.
دبیر علمی ششمین کنگره بیماری‌های دهان و فک و صورت خاطرنشان کرد: قصد داریم با برگزاری کنگره و دوره‌های توانمندسازی، متخصصان پزشکی مانند متخصصان پوست، جراحی، داخلی، گوش و حلق و بینی و… را با رشته بیماری‌های دهان آشنا کنیم؛ چون خیلی از بیماران به دلیل عدم آشنایی با این رشته، به آنها مراجعه می‌کنند. در صورت آشنایی همکاران متخصص پزشکی با رشته بیماری‌های دهان، ایشان بیماران دارای مشکلات دهانی و فکی را می‌توانند به متخصصین بیماری‌های دهان ارجاع دهند.

دکتر عزیزی افزود: در همین راستا ششمین کنگره این انجمن را در آبان‌ماه سال جاری در مجل کتابخانه ملی برگزار خواهیم کرد.
وی در پایان افزود: هدف دیگر هیات‌مدیره رایزنی با معاونت درمان در خصوص تعریف تعرفه‌های تخصصی درمان‌های دندان‌پزشکی است، چون درمان بیماران سیستمیک نیاز به تعرفه تخصصی دارد و در حال حاضر جهت تشخیص و درمان ضایعات دهانی در بعضی اوقات نیاز به آزمایش‌های پاراکلینیک مثل سونوگرافی یا سی‌تی‌اسکن و ام‌آرآی یا نیاز به تجویز داروهای خاص داریم. اما در نظام بیمه‌ای، تجویز این داروها و آزمایش‌ها با نسخه دندان‌پزشک مورد قبول نیست.


تگ ها

،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>