طب اسلامی، پدیده روازاده و کلاهبردارای به اسم پزشکی سنتی!

ravazadeh 2

قضیه دکتر روازاده و طب اسلامی او ماجرای جالبی است که ابتدا از طرف مجامع علمی جدی گرفته نشد و در فضای بی‌تفاوتی چند ساله اخیر به رشد خود ادامه داد. ولی هم‌اکنون کافی است نام «روازاده» را در اینترنت جستجو کنید تا با تراژدی دکتر روازاده با عتوان طب اسلامی آشنا شوید!

روازاده خود را «دکتر» روازاده می‌نامد. ادعا می‌کند که در «ایتالیا» درس خوانده است و زمینه فعالیت خودش را هم «طب سنتی» و «طب اسلامی» می‌داند! البته ما می‌دانیم در ایتالیا رشته‌ای به اسم طب اسلامی وجود نداشته و ندارد! بیشتر ادعاهای به اصطلاح حکیم دکتر روازاده آنقدر عجیب، غیر علمی و عوام‌فریبانه است که احتمالا جامعه پزشکی کشور پاسخ‌گویی به آن‌ها را در شأن خود هم نمی‌بیند:

ادعای تهیه مارگارین (کره گیاهی) از فاضلاب! ادعای مضر بودن چای به دلیل عدم هجوم الاغ‌ها به مزارع آن! نقل احادیث جعلی درباره خواص نمک برای افزایش فروش نمک دریا! دادن نسبت‌های کذب به قرآن و امامان و پیامبران برای ترغیب مردم به خرید روغن کنجد! ادعای درمان زردی نوزادی با حجامت پشت گوش! ادعای اینکه نود درصد مردگان بهشت زهرای تهران سال گذشته زیر ۴۰ سال بودند. ادعای سرطان‌زا بودن نمک یُد دار و فلوراید موجود در خمیردندان! ادعای انگلیسی بودن قند و شکر! ادعای صهیونیستی بودن طب مدرن! ادعای توطئه صهیونیستی برای از بین بردن مسلمانان با استفاده از مسموم کردن غذاها و میوه‌جات! ادعای وجود آدمیان ۳۲۰ساله در زمان صفویه! ادعای تأمین نیاز مس بدن از طریق پخت و پز در ظروف مسی! ادعای عدم وجود کم‌خونی در گذشته به دلیل استفاده از نعل آهن و کف‌گیر چدن در غذا! ادعای عدم وجود پادشاهی به نام کوروش! ادّعای تأکید خدا بر استفاده از گندم سبوس‌دار در سوره مبارکه جمعه! ادّعای ماده شدن گنجشک‌های نر! ادّعای دست‌کاری ژنتیکی گوجه‌فرنگی، ادعای وجود ژن خوک در مرغ! ادعای عامل خودکشی بودن ماهی و… ادعاهایی نیستند که جامعه پزشکی بخواهد به تک‌تک آن‌ها پاسخ بدهد!

کسی که ادعاهای فوق را مطرح کرده است بعید است حتی دیپلم علوم تجربی داشته باشد، چه برسد به اینکه حتی در دانشگاه در رشته پزشکی هم تحصیل کرده باشد! ناخودآگاه اما بی‌تفاوتی جامعه پزشکی به «پدیده روازاده» موجب شده است که این فرد برای خود دفتر و دستکی به پا کند و افرادی را دور خود جمع کرده و بیزنس بزرگ و پرمنعفتی را برای خود در پوشش طب اسلامی راه‌اندازی کند.

نمونه این بیزنس این است که یک سری محصولات تجاری به تایید ایشان رسیده و به فروش می‌رسند. در فضای مجازی لیست محصولات غذایی مورد تایید دکتر روازاده را که برای فروش عرضه شده‌اند به وفور مشاهده می‌کنید. در سایت ایشان حتی دستور پخت قورمه‌سبزی هم می‌توانید پیدا کنید!

اما سوال اصلی اینجاست: وزارت بهداشت مگر متولی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مملکت نیست؟ اگر در این مملکت کسی در آب آشامیدنی مردم یا شیر و نان مردم سم بریزد آیا متولی مسئولیت جلوگیری از این امر را ندارد؟ چه‌طور است که اگر پزشکی در تشخیص و درمان مرتکب قصور شود از نظام‌پزشکی تا قوه قضائیه موظف به رسیدگی به تخلفاتش هستند ولی به تخلفات علنی، درمان بی‌نتیجه، دروغ‌پراکنی، تجارت غیراخلاقی آن هم این‌چنین در مقیاس ملی رسیدگی نمی‌شود؟ ( در دندان‌پرشکی هم شاخه‌ای به نام هولیستیک وجود دارد که از مصادیق شارلاتانیسم در دندان‌پزشکی است)

پاسخ سوال شاید در استراتژی ریاکارانه‌ای باشد که روازاده در پیش گرفته است و آن اسلامی جلوه دادن ادعاهای خود است! نتیجه این است که ایشان متولی اسلام در شاخه پزشکی هستند و هر نوع انتقاد از ایشان اسلام‌ستیزی است!

از طرف دیگر ایشان ادعای صهیونیستی بودن تغذیه و دانش پزشکی معاصر را مطرح کرده‌اند که نتیجه آن این است که هر کس مخالف نظرات ایشان باشد عامل صهیونیزم و طرفدار استکبار معرفی می‌شود!

اما به‌راستی در برابر چنین «پدیده‌ای» چه باید کرد؟ اول از همه به نظر می‌رسد نیاز است تا دانشمندان حوزه و متخصصان فقه اسلامی در برابر چنین فردی بایستند. چون واضح است که بسیاری از ادعاهای این فرد هیچ‌گونه مبنای دینی و اسلامی ندارد و غیر از مخدوش کردن نظرات مردم و جامعه پزشکی، نتیجه‌ای به دنبال نخواهد داشت. دادن تریبون‌های رسمی مذهبی به امثال روازاده، نه‌تنها به نغع باورهای اسلامی مردم نیست که موجب اشاعه خرافات و جهل در جامعه خواهد شد و جامعه پزشکی کشور را هم نسبت به کسانی که این تریبون‌ها را در اختیار چنین افراد فرصت‌طلبی قرار می‌دهند بدبین خواهد کرد.

کسی که در سراسر کشور نمایندگی به راه انداخته است و روغن کنجد به قیمت گزاف می‌فروشد و ویزیت‌های آن‌چنانی از بیماران می‌گیرد و یک تاجر گران‌فروش است، استحقاق چنین تریبون‌های مذهبی- سیاسی را ندارد! برای مثال دکتر روازاده ادعا کرده است که در سوره جمعه آمده است نباید گندم را بی‌سبوس خورد! نگارنده تخصصی در زمینه تفسیر قرآن و قرآن‌شناسی ندارد، ولی روخوانی قرآن را از کودکی یاد گرفته است و با مراجعه ساده به این سوره هیچ اشاره‌ای به این مطلب پیدا نکرده است! آیا وظیفه علمای دینی نیست که در برابر چنین ادعاهایی به نام طب اسلامی که اشاعه دروغ به اسم قرآن و سوءاستفاده از اعتقادات مردم برای پول درآوردن است واکنش نشان دهند؟

در رده بعدی، فعالین طب سنتی یا به اصطلاح نادرست طب اسلامی، باید موضع‌گیری روشنی در برابر ادعاهای این فرد بنمایند و روشن نمایند که آیا ایشان را جزئی از طب سنتی و به نمایندگی از طب سنتی می‌دانند یا خیر.

اما در رده سوم و مهم‌ترین رده، پزشکان هستند که باید به‌شدت با این پدیده و پدیده‌های مشابه برخورد کنند. چرا که این فرد ادعای «پزشک» بودن دارد و از اعتبار تک تک پزشکان زحمت‌کش کشور برای بیزنس و نفع خود مایه می‌گذارد.


تگ ها

،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>