بومیان کانادا و چالش فقدان عدالت در سلامت

Sleeping Pill New Dose 20110225

بررسی‌های  سربازرس کل کانادا نشان داد مردم این کشور سهم عادلانه‌ای از خدمات سلامت دهان و دندان ندارند

cpp-decisions-20170604

مایکل فرگوسن

نظام بهداشت کانادا در ایجاد توازن در ارائه خدمات دندان‌پزشکی بین شهروندان خود به دردسر افتاده است. این کشور در حال حاضر با چالش روبرو شده است. چرا که با توجه به آخرین بررسی‌ها، احتمال می‌رود شاخص‌های سلامت دهان مردم بومی آن رو به بهبود نباشد.
مایکل فرگوسن (Michael Ferguson) سربازرس کل کانادا در گزارش پاییزه‌‌ای که سال ۲۰۱۷ ارائه داده، گفته است که بومیان کانادا و اینوئیت‌ها۱حدود دو برابر سایر مردم این کشور به بیماری‌های دندان مبتلا هستند.
فرگوسن حین ارائه گزارش خود گفته است: «ما دریافته‌ایم که وزارت بهداشت کانادا، سال‌ها پیش مطلع بوده که وضعیت سلامت دهان این دو قشر از مردم از سایر کانادایی‌ها بسیار وخیم‌تر است، اما برای از میان برداشتن این مشکل، استراتژی خاصی را به نتیجه نرسانده است.»
به گفته او، بومیان کانادا  و اینوئیت‌ها۱ به دلیل سطح تحصیلات، میزان بالای استعمال دخانیات، مراجعه کمتر به دندان‌پزشک و توانایی کمتر در خرید مواد خوراکی مغذی، سلامت دهان ضعیف‌تری دارند. در ضمن پوشش بیمه‌ای این شهروندان، خدماتی مانند روت کانال، عکس‌برداری از دندان، کشیدن، دنچر و پر کردن را تقبل نمی‌کند.

ناتوانی در برنامه‌ریزی در نتیجه ضعف داده‌های آماری
این بازرس ضعف‌های اجرایی را در برنامه‌ریزی‌های وزارت بهداشت کانادا یافته است. به گفته او، برنامه‌های پیشگیرانه سلامت دهان در کودکان از قبیل فلورایدتراپی، آموزش والدین و مادران باردار، سال گذشته برای این شهروندان اجرایی شده و به بهبود سلامت دهان برخی از کودکان هم کمک کرده است، اما مشارکت بومیان کانادا و اینوئیت‌ها در این برنامه‌ها مانند تعداد خدمات درمانی دریافت شده توسط آن‌ها کاهش یافته است. این در حالی است که وزارت بهداشت کانادا به دلیل ضعف موجود درتحلیل جامعه آماری خود، از چرایی این اتفاق مطلع نیست و این روند با توجه به میزان بالاتر نیازهای برآورده نشده سلامت بهداشت دهان و دندان این مردم نسبت به سایر کاناداییان برای دولت این کشور یک چالش به حساب می‌آید. گفتنی است وزارت بهداشت این کشور، همه ساله بیش از دویست میلیون دلار برای بهبود سلامت دهان این قشر از شهروندانش در بخش خدمات پیشگیرانه دندان‌پزشکی هزینه می‌کند.
فرگوسن دریافته است دو منطقه از نوناووت (Nunavut) که محل زندگی شهروندان مورد بحث است، با کمبود دندان‌پزشک و دنتال تراپیست روبرو هستند.
او برای از میان برداشتن این مشکلات، از وزارت بهداشت کانادا درخواست کرده است تحلیل داده‌های خود را به خصوص درباره خدمات پیشگیرانه سلامت دهان در کودکان ارتقاء دهد، استراتژی‌های خود را برای رسیدن به سلامت دهان مطلوب‌تر بازبینی کند و از اینکه منابع انسانی آن برای تأمین خدمات درمانی کافی است اطمینان حاصل کند.
وزارت بهداشت کانادا با پیشنهاد‌های سربازرس کل این کشور موافقت کرده است. جِین فیلپات (Jane Philpott)، وزیر سابق بهداشت کانادا و وزیر فعلی امور بومیان این کشور، با تائید سخنان فرگوسن، اظهار کرده است که یافتن کمبودهایی که در ارائه خدمات به بومیان کانادا وجود دارد، حجم عظیمی از کار می‌طلبد. او تضمین کرده است که نوع دریافت خدمات بهداشتی توسط بومیان این کشور و مدیریت آن‌ها را تا مارس ۲۰۱۸ تغییر خواهد داد.

  1. گروهی از مردم بومی در مناطقی از آمریکا، کانادا و گرینلند

منبع: cbc.ca

 

 


تگ ها

، ، ، ، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>