امتحان روش‌های دوستدار محیط زیست برای بالا بردن سلامت دهان و دندان

green dentistry

چگونه در خانه خمیردندان درست کنیم

خمیردندان‌ها از مواد شیمیایی ساخته شده‌اند. پوشش آن‌ها هم پلاستیکی است. خیلی از آدم‌های این دنیای مدرن دقیقا با این دو چیز مشکل دارند: پلاستیک و مواد شیمیایی. اما بسیاری از کارخانه‌ها نه به محیط زیست اهمیت می‌دهند و نه به سلامت انسان‌ها در دراز مدت. وضعیت در صنایع مربوط به بهداشت دهان و دندان هم تفاوت زیادی با بقیه حوزه‌ها ندارد؛ مثلا مسواک‌ها طرح‌های عجیب و غریبی پیدا کرده‌اند و حتما باید هر ۳ ماه یک‌بار تعویض شوند. خمیردندان‌ها از موادی ساخته می‌شوند که بعضی از آن‌ها می‌تواند به مغز انسان آسیب بزند و منابع زیرزمینی آب را آلوده کند. دهانشویه‌ها هم در بطری‌های پلاستیکی نگهداری می‌شوند. نخ دندان هم که سر تا پا از پلاستیک است.

آیا ممکن نیست دهان‌مان را تمیز و سالم نگه داریم، اما با روشی سالم‌تر که کمتر به محیط زیست آسیب بزند؟
خب، شاید ممکن باشد.

مسواک
پیدا کردن مسواکی که صد در صد با طبیعت مهربان باشد، تقریبا غیرممکن است؛ اما می‌توان گزینه‌هایی را پیدا کرد که با پلاستیک این همه زرق و برق به آن نداده باشند. برای نمونه، مسواک‌هایی که از چوب بامبو ساخته می‌شود، اگرچه برس آن پلاستیکی است، اما قابلیت تبدیل شدن به کود را دارد. حتی بعضی از آن‌ها در بسته‌های مقوایی عرضه می‌شوند و اگرچه مثل مسواک‌های پلاستیکی رنگ و لعاب ندارند، اما کارشان را درست انجام می‌دهند.
راه حل افراطی استفاده از چوب بلوط یا «چریش» است. می‌شود آن‌ها را جوید و دندان‌ها را پاک کرد. اما خب، برای این کار باید خیلی عاشق طبیعت باشید.

خمیردندان
خمیردندان می‌تواند روی محیط زیست تاثیر منفی بگذارد، چون بسته‌بندی آن پلاستیکی است، اما بعضی از کارشناسان معتقدند می‌تواند روی سلامت انسان هم تاثیر منفی بگذارد. بعضی از مواد شیمیایی به کار رفته در محصولات معروف می‌توانند منجر به بیماری انسان شود، مثلا احتمال ابتلا به سرطان را بالا ببرد. در مقابل، خمیردندان‌های طبیعی زیادی در بازار است. اما اگر در خانه خمیردندان بسازید، آن وقت مشکل بسته‌های پلاستیکی آن و تاثیرش بر طبیعت از بین می‌رود. ساختن خمیردندان خیلی راحت و محصول نهایی هم بسیار کارآمد است. دستورالعمل‌های زیادی وجود دارد، اما در اغلب آن‌ها جوش شیرین، کربن فعال، روغن نارگیل و اسانس نعناع تند وجود دارد. این خمیردندان دست‌ساز خانگی هم سالم‌تر است و هم ارزان درمی‌آید.

دهان شویه
هزاران سال است که انسان از انواع و اقسام دهانشویه‌ها استفاده می‌کند. احتمالا اولین دهانشویه او، آب نمک بوده است تا مشکلات و بیماری‌های لثه را درمان کند. حالا هم ساختن دهانشویه خانگی که هم دهان را تر و تازه و خوشبو کند و هم برای مبارزه با بیماری‌های لثه مفید باشد، کار سختی نیست. چند قطره روغن میخک و ده، دوازده قطره روغن نعنا در آب داغ بریزید. می‌توان آن را در ظرف شیشه‌ای نگه داشت و به عنوان دهانشویه استفاده کرد، ضمن اینکه دهان را خوشبو هم می‌کند. استفاده از آب نمک هم مفید است، اگرچه ویژگی خوشبو کردن دهان و تر و تازه شدن بازدم را ندارد.

نخ دندان
نخ کشیدن دندان‌ها کار مهمی ‌است، اما چون از پلاستیک درست شده، شاید چندان دوست‌دار محیط زیست نباشد. می‌توان نخ دندان را حذف و یک روغن گیاهی را جایگزین آن کرد. این روش همچنین می‌تواند جانشین دهانشویه شود. یک روغن گیاهی مثل روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن آفتابگردان و… را انتخاب کنید، یک قاشق از آن را با آرامش درون دهان بچرخانید و این کار را ۲۰ دقیقه ادامه دهید. اثر آن بسیار مفید است.

در نهایت، هدف از این بحث این بود که می‌توان بهداشت دهان را بدون خریدن محصولات گران‌قیمت و شیمیایی موجود در بازار حفظ کرد، بدون این‌که به طبیعت آسیب رساند.

منبع:
onegreenplanet.org/lifestyle/diy-dental-care-without-plastic


تگ ها

، ، ، ، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>