تاسیس صندوق بیمه دندان‌پزشکی در دستور کار وزارت بهداشت

salamat dahan congress- dr razmi dr samadzadeh

وعده مشاور وزیر برای رفع همیشگی دغدغه مردم را از پرداخت هزینه‌های دندان‌پزشکی

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، بیمه ملی دندان‌پزشکی و تاسیس صندوق بیمه دندان‌پزشکی را از مهم‌ترین ماموریت‌های شورای آموزش دندان‌پزشکی وزارت بهداشت در سال۹۷ عنوان کرد و گفت: وزیر بهداشت در اجلاس روسای دانشکده‌های سراسر کشور در دوازدهم اسفند ماه سال جاری برگزار شد، با بیان اینکه مردم ما از بیمه و بخش دولتی خدمتی شایسته و قابل قبول دریافت نمی‌کنند، بر موضوع بیمه ملی دندان‌پزشکی تاکید کردند.

دکتر حسن رزمی گفت: ما نیز تصمیم داریم خدمات دندان‌پزشکی را در پوشش بیمه اختصاصی دندان‌پزشکی قرار دهیم؛ چراکه بیمه‌های پایه و بیمه‌های تکمیلی که در حال حاضر در کشور وجود دارند، نتوانسته‌اند خدمات دندان‌پزشکی را پوشش دهند و در این زمینه به هر دلیلی و به هیچ وجه موفق نبوده‌اند.

مشاور وزیر در امور دندان پزشکی گفت: در نظر داریم با اختصاص بودجه‌ای ‌اولیه‌ از طریق وزارت بهداشت و در مراحل بعد مشارکت ارائه دهنده و دریافت کننده خدمت، صندوق بیمه دندان‌پزشکی تأسیس کنیم تا بتوانیم خدمات دندانپزشکی را جدا از بیمه‌های رایج اعم از پایه و تکمیلی پوشش دهیم و برای همیشه دغدغه مردم را از پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی تا حدودی رفع نماییم.

دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی وزارت بهداشت در ادامه در خصوص فلسفه تشکیل ستاد طرح تحول سلامت دهان که در سال ۹۶ تشکیل شد و اولویت‌ها و رویکردهای این ستاد نیز گفت: بعد از اتمام مأموریت‌های شورای سلامت دهان که رئیس آن شخص وزیر بهداشت بودند، نظر ایشان این بود که ستادی با تعداد اعضاء کمتر تشکیل شود تا مسائل کلان دندان‌پزشکی در آن مطرح شود.

دکتر رزمی افزود: رئیس ستاد طرح تحول سلامت دهان وزیر بهداشت هستند و بنده را به عنوان دبیر آن معرفی کرده‌اند و معاونین درمان و بهداشت، رئیس مرکز تجهیزات پزشکی، مدیر امور مالی وزارت بهداشت و رییس اداره سلامت دهان از جمله اعضاء آن هستند.

وی با بیان اینکه ستاد طرح تحول سلامت دهان تاکنون یک جلسه تشکیل داده که دو موضوع اصلی در آن مطرح شده است، گفت: یکی از این موضوعات، پیشنهاد بودجه سلامت دهان و دندان بود که قرار بر این شد ما این بودجه را به امور مالی وزارت بهداشت پیشنهاد دهیم. بنابراین از معاونت‌های بهداشت، درمان و آموزش خواستیم که هزینه‌ها و بودجه مورد نیاز خود را پیشنهاد کنند.

دکتر رزمی افزود: موضوعی دیگر که در ستاد مطرح شد، در مورد متمرکز شدن کل خدمات دندان‌پزشکی اعم از بهداشت، درمان و آموزش بود که البته در این زمینه مصوبه‌ای نداشتیم، اما قرار شد طرحی در این زمینه پیشنهاد دهیم. دستور جلسه بعدی ما نیز گزارش گروه ارزیابی نیروهای انسانی است تا بتوانیم با ارائه آن به ستاد طرح تحول، درباره تأمین نیروهای انسانی مناطق محروم تصمیم‌گیری کنیم و موضوع دیگر بحثی است که وزیر بهداشت در نشست روسای دانشکده‌های دندان‌پزشکی مطرح کردند و آن تشکیل بیمه دندان‌پزشکی بود که تبیین کلیات این طرح جزو مأموریت‌های ما است.

دکتر رزمی درباره رقم بودجه حوزه سلامن و درمان دندان‌پزشکی و رقم ۶۹۰ میلیاردی بودجه سلامت دهان در لایجه بودجه سال۹۷ گفت: اعداد و ارقام در حوزه سلامت دهان هنوز مصوب نشده است تا ما بتوانیم بر اساس آن برنامه‌ریزی کنیم و تأمین بودجه حدود هفتصد میلیاردی برای سلامت دهان، نیز نه در توان وزارت بهداشت است و نه این اتفاق افتاده است.

دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت گفت: ما در حوزه بهداشت، درمان و آموزش نزدیک به دویست تا دویست و پنجاه میلیارد بودجه پیش‌بینی و از وزارت بهداشت درخواست کردیم. در ضمن حوزه درمان و بهداشت برنامه‌هایی برای سال ۹۷ پیش‌بینی کرده‌اند که ما با این بودجه باید کاری در این زمینه انجام دهیم، اما تاکنون بودجه مشخصی از سوی وزارت بهداشت به ما ابلاغ نشده است و ما در این زمینه در حال رایزنی هستیم.

دکتر رزمی افزود: نکته‌ای که ما در ستاد طرح تحول سلامت دهان مطرح کردیم، مدیریت اعتبار و بودجه است. به‌گونه‌ای که این بودجه کد دار باشد و بتوانیم آن را بدون دغدغه در جای خود خرج کنیم و وزیر بهداشت هم با این سیاست موافقت کردند تا این اصل در زمان تخصیص بودجه ابلاغ شود. موضوع دیگر این بود که اگر مراکز بهداشتی و درمانی دندان‌پزشکی درآمدی هم داشتند، در بخش دندان‌پزشکی هزینه شود. مطالباتی هم که در حوزه درمان داریم، تجهیز مراکز درمانی مختص بیماران خاص است که بنا داریم این مأموریت را در سال ۹۷ دنبال کنیم.


تگ ها

، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>