چگونه از ضعف نظارتی وزارت بهداشت بر مراکز دندان‌پزشکی سوء‌استفاده می‌شود

dandansazi gheyre mojaz2

وزیر بهداشت: پای نظارت همچنان لنگ لنگان است!

دکتر سید حسن هاشمی در مراسم اولین سالگرد طرح تحول سلامت دهان که در هتل المپیک برگزار شد، درباره وضعیت نظارت در دندانپزشکی به‌ویژه در زمینه دندانپزشکان تجربی، گفت: «کار ما در حوزه نظارت متاسفانه بسیار ضعیف است و درعین‌حال یکپارچه هم نیست و نهادهایی نظیر قوه قضاییه، نظام پزشکی و وزارت بهداشت در زمینه نظارت بر جرایم پزشکی بخش‌هایی را در اختیاردارند.»

وی ضمن ابراز امیدواری از اینکه این موضوع در برنامه ششم توسعه مورد بررسی قرار گیرد، افزود: «در این زمینه ساز و کار لازم را نداریم. نظارت نیازمند ناظر است؛ برای این کار باید مجوز استخدام و پول داشته باشیم. در این قسمت دستمان خالی است، اما در زمینه پیشگیری در حوزه دندانپزشکی نظارت وجود دارد. درحالی‌که برای تخلفاتی که در این حوزه رخ می‌دهد، نه نظارت هست و نه ابزار آن وجود دارد.»

وزیر بهداشت ضمن ابراز گلایه از اینکه در حال حاضر کار تصدی‌گری و اجرا بر عهده ماست، تصریح کرد: «کار اصلی ما نظارت است و تصدی‌گری باید واگذار شود. در طول ۳۰ سال همیشه این شعار را دادیم، اما شاهدیم که دولت همواره متورم‌تر شده است. زمانی که دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقل و فروشنده خدمت باشند، می‌توانیم به نظارت توجه بیشتری داشته باشیم، اما اکنون پای نظارت همچنان لنگ لنگان است.»

دوربین باشگاه خبرنگاران جوان به سراغ برخی از مراکز غیرمجاز دندان‌پزشکی رفته است و وضعیت اسفناک بهداشتی و خدماتی اینگونه مراکز را تصویر کرده است.

در ابتدای این گزارش وزیر بهداشت راعتراف می‌کند پای دستگاه‌های نظارتی وزارت بهداشت برای نظارت بر فعالیت مراکز غیرمجاز لنگ می‌زند!

این ویدئو را ببینید:

 


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>