ورزشکاران دندان‌پزشک

SPORTS-OLY-GYM-WOMENS-US-7-LA

مروری بر زندگی چند تن از دندان‌پزشکان قهرمان المپیک

انزوا و دوری از فعالیت‌های جنبی، معمولاً شاخصه پزشکان و دندان‌پزشکان شمرده می‌شود، اما در این میان، افرادی هم هستند که در کنار طبابت، نه‌تنها پا را از مطب خود بیرون گذاشته‌اند، بلکه در فعالیت‌های جنبی از جمله ورزش، به عرصه‌های جهانی هم راه یافته‌اند. در این گزارش، قصد داریم به اختصار به زندگی چند دندان‌پزشک ورزشکار که در المپیک مقام قهرمانی را از آن خود کرده‌اند بپردازیم. با ما همراه باشید.

فینا گریگریونا ملنیک

Faina Melink on stampفینا گریگریونا ملنیک “Faina Grigorievna Melnik” دندان‌پزشک و قهرمان پرتاب دیسک اهل شوروی بود که در المپیک تابستانی سال ۱۹۷۲ مقام قهرمانی را در رشته خود به دست آورد و در طول فعالیت حرفه‌ای خود، یازده رکورد جهانی ثبت کرد.
ملنیک، یهودی بود و نهم ژوئن ۱۹۵۴ در شهر خملنیتسکیی کشور اوکراین زاده شد. او در بازی‌های تابستانی المپیک ۱۹۷۲، سه بار رکورد المپیک را شکست و در نهایت، رکورد جهانی شصت و شش متر و شصت و دو سانتی‌متر را در رقابت‌های پرتاب دیسک به نام خود ثبت کرد. این قهرمان، در سال ۱۹۷۶ بهترین پرتاب دیسک خود را به طول هفتاد متر و پنجاه سانتی‌متر انجام داد و همچنین در بازی‌های تابستانی المپیک ۱۹۷۶ در رقابت‌های پرتاب وزنه شرکت کرد و دور دهم را به پایان رساند.
ملنیک در دانشگاه دولتی مسکو دندان‌پزشکی خواند و بعدها به عنوان دندان‌پزشک و مربی قهرمانان در مسکو مشغول به کار شد. از شاگردان معروف او می‌توان از ناتالیا لیسوسکایا، رکورددار پرتاب وزنه جهان و سوتلانا کریولیوا، قهرمان پرتاب دیسک و وزنه المپیک نام برد. فینا گریگریونا ملنیک سرانجام شانزده دسامبر ۲۰۱۶ در سن هفتاد سالگی درگذشت.

 


800px-Erhard_Keller_1968ارهارد کلر
ارهارد کلر Erhard Keller دندان‌پزشک آلمانی متولد سال ۱۹۴۴ است که پیش از این به ورزش اسکیت سرعتی اشتغال داشت و در آلمان غربی به رقابت می‌پرداخت. تخصص او در این ورزش، اسکیت سرعتی در فواصل پانصد تا هزار متر بود و سال ۱۹۶۵، به جمع نخبگان این رشته پیوست. او در دسامبر سال ۱۹۶۷، رکورد جهانی یوگنی گریشین Yevgeny Grishin، اسکیت‌باز معروف اهل جماهیر شوروی را با پیمودن مسافت پانصد متر در سی و نه و نیم ثانیه در هم شکستو یک ماه بعد از آن، رکورد جهانی این قهرمان را که پنج سال پیش ثبت کرده بود درنوردید.
کلر همزمان با این مسابقات، در دانشگاه مونیخ در رشته دندان‌پزشکی شروع به تحصیل کرد و سال بعد در المپیک زمستانه سال ۱۹۶۸ که در شهر گرونوبل فرانسه برگزار شد شرکت کرد. او که دندان‌پزشک پرنده نام گرفته بود، در این رقابت‌ها،  قهرمان اسکیت پانصد متر شد و این در حالی بود که در آن زمان، رکورد جهانی طی این مسافت را هم در دست داشت. به این ترتیب، ارهارد کلر اولین قهرمان مرد رشته اسکیت سرعتی از کشور آلمان شد و پیش از او، مدال طلای المپیک زمستانه سال ۱۹۶۰ نصیب خانم هلگا هاسه Helga Haase از آلمان شرقی شده بود.
ارهارد کلر سال ۱۹۷۰، قهرمان رقابت‌های جهانی اسکیت سرعتی شد. او سال ۱۹۷۲، برای بار دیگر قهرمان اسکیت پانصد متر المپیک شد و به این ترتیب، رکورد جدیدی در المپیک کسب کرد. او پس از به اتمام رسیدن فصل اسکیت در این سال، یک اسکیت باز سرعتی حرفه‌ای شده بود، اما پس از سال ۱۹۷۴، یعنی یک سال پس از فارغ‌التحصیلی‌اش در رشته دندان‌پزشکی دیگر در هیچ تورنومنت بین‌المللی شرکت نکرد و تنها چند سال بعد از آن در تعدادی تورنومنت ملی شرکت جست و در نهایت از بازی اسکیت بازنشست و به عنوان یک دندان‌پزشک حرفه‌ای در شهر مونیخ مشغول به کار شد.

گریت ولسینگ
bd2e04e8abd5b68a9788d727a8bb83bfگریت ولسینگ Gerrit Wolsink متولد سال ۱۹۴۷ در هلند، دندان‌پزشک و موتورسوار حرفه‌ای اسبق مسابقات جایزه بزرگ موتورسواری است که در دهه ۱۹۷۰ میلادی در این مسابقات شرکت می‌جست. ولسینگ را بیشتر به دلیل پنج بار قهرمانی در مسابقات جایزه بزرگ موتورسواری کلاس پانصد سی سی می‌شناسند.
او پیش از شروع به این ورزش، به کار در رشته دندان‌پزشکی اشتغال داشت و پس از شروع تمرین‌های ورزشی‌اش، سال ۱۹۷۴، پیشنهاد عضویت در تیم کارخانه سوزوکی را دریافت کرد و در کنار راجر دِ کاستر Roger De Coster’s، قهرمان جهانی موتورسواری به رقابت در این رشته پرداخت.

 


دانیل بوکانتز
دانیل بوکانتز Daniel Bukantz که بین سال‌های ۱۹۱۷ تا ۲۰۰۸ می‌زیست، دندان‌پزشک، قهرمان المپیک در مسابقات شمشیربازی و داور در این رشته بود. او سال‌های ۱۹۴۹، ۱۹۵۲، ۱۹۵۳ و ۱۹۵۷ در مسابقات ملی اسلحه فلوره قهرمان شد و از سال ۱۹۴۸، چهار بار پیاپی در این رشته در بازی‌های المپیک شرکت کرد. او در بازی‌های لس‌آنجلس در سال ۱۹۸۴ سرداور بود و هم اکنون عضوی از اعضای تالار مشاهیر شمشیربازان ایالات متحده آمریکا در شریوپورت است.
دانیل بوکانتز در دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه نیویورک درس خوانده بود و چهل سال در منهتن کلینیک دندان‌پزشکی داشت و همچنین در جنگ جهانی دوم در دندان‌پزشکی ارتش به عنوان کاپیتان خدمت کرد.

یوهان هنک آندره بولوئیس
xxl

یوهان هنک آندره بولوئیس Johan Henk André Bolhuis متولد سال ۱۹۴۶ در هلند، بازیکن بازنشسته هاکی و همچنین دندان‌پزشک حرفه‌ای، با مدرک پی‌اچ‌دی جراحات دندانی در این رشته ورزشی است. او سال ۱۹۷۲ و ۱۹۷۶ در المپیک تابستانه شرکت جست و در هر دوی این رقابت‌ها، در جایگاه چهارم ایستاد و سال ۱۹۷۶، حامل پرچم المپیک بود.

آندره بولوئیس سال ۱۹۶۹ برای عضویت در تیم ملی هاکی انتخاب شد و در این تیم، در صد و بیست و هشت بازی و چهار مسابقه جهانی شرکت کرد. او بین سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۶، برنده چهار عنوان ملی و سال ۱۹۷۳، برنده یک کاپ قهرمانی جهانی شد. این قهرمان، در نهایت خود را برای المپیک سال ۱۹۸۰ آماده کرد، اما هلند این رقابت‌ها را تحریم کرد و او هم نتوانست در آن‌ها شرکت کند و همان سال از بازی هاکی بازنشست و کووچ ارشد و مربی تیم ملی هاکی شد. از دیگر سوابق مدیریتی او، می‌توان به ریاست فدراسیون هاکی هلند بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۶ و مدیریت کمیته المپیک هلند، از سال ۲۰۱۰ تاکنون اشاره کرد. او همچنین در بازی‌های المپیک سال ۱۹۹۲ و سال ۱۹۹۶ به عنوان مربی مامور تیم هلند انتخاب شد.


تگ ها

، ، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>