واکنش به بازداشت رزیدنت جراحی ارومیه

orumieh-EXCIDA56-BEHNAM ABBASIAN

در پی ادامه بازداشت رزیدنت ارشد جراحی دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه دکتر بهنام عباسیان، عضو شورای عالی نظام پزشکی کشور، نامه سرگشاده‌ای خطاب به ریاست دادگستری آذربایجان غربی منتشر کرد .متن نامه به شرح زیر است :

ریاست محترم دادگستری استان اذربایجان غربی
سلام علیکم
احتراما لازم دیدم پیرامون بازداشت رزیدنت جراحی ارومیه در ساعات پایانی وقت اداری روز پنج شنبه مورخه ۹۶/۱۱/۱۲ توضیحاتی را جهت استحضار و مساعدت آن مقام محترم بیان نمایم.
در تاریخ ایران طبیبان را حکیم دانسته و آنان را محرم اسرار و دانای راز شمرده و تکریم کرده‌اند. چراکه آنان به اذن پروردگار شافی و شفادهنده، التیام‌دهنده زخم و مرهم درد مردمان بوده‌اند. حرمت حرفه پزشکی حتی در جنگ‌های بزرگ نیز حفظ می‌شود؛ تا این ناجیان مجروحان را مداوا کرده و از آرمان‌ها و قداست‌های دینی واجتماعی و فرهنگی جامعه پاسداری نموده‌اند.
کمک نقدی سی میلیارد ریالی پزشکان و حضور بیش از ۲۵۰ پزشک داوطلب در مناطق زلزله‌زده اخیر در استان کرمانشاه، بخش کوچکی از ایثار و همدردی و همراهی جامعه پزشکی این خطه در قبال مردمی بود که دچار بحران شده‌اند.
نمی‌توان ادعا کرد که پزشکان عاری از اشتباه هستند و گاه پیش می‌آید که علی‌رغم تلاش فراوان در راه نجات بیمار، متاسفانه نتیجه مطلوب حاصل نشده و موردی نظیر آنچه در این پرونده شاهد آن هستیم، پیش می‌آید.
همان‌گونه که مقام معظم رهبری و حضرت آیت‌اله لاریجانی، ریاست محترم قوه قضاییه، در مراسم روز پزشک امسال نیز فرمودند بایستی جایگاه و حرمت پزشک حفظ شود و در موارد قصور پزشکی تا جای ممکن از بازداشت پزشک جلوگیری شود. انتظار داریم نسبت به حبس و بازداشت رزیدنت مورد بحث تجدید نظر به عمل آمده و نیز رسیدگی و حل و فصل پرونده‌های قصور پزشکی در شعب ویژه بررسی صورت پذیرد و امکان بازداشت و حبس پزشک در این‌گونه پرونده با دادن رای جاگزین اعمال شود. در ضمن طبق تبصره ۲ ماده ۴۱ قوانین سازمان نظام‌پزشکی، دادگاها و دادسراهای جمهوری اسلامی ایران در هر یک از شهرستان‌ها باید حد اقل ۴۸ ساعت قبل از احضار و جلب هر یک از صاحبان مشاغل پزشکی به دادگاه و یا دادسرا به خاطر رسیدگی به اتهام بزه ناشی از حرفه صاحبان مشاغل پزشکی، مراتب را به اطلاع هیات بدوی انتظامی نظام‌پزشکی شهرستان‌ها مربوطه برساند که متاسفانه بازپرس شعبه چهار به مقررات و قانون فوق عمل نکرده است. حال برای جامعه خدوم پزشکی این تفکر ایجاد می‌شود که قداست و سیادت حرفه کجا رفته است.

در پایان از بذل و توجهی که به این مهم خواهید فرمود نهایت قدر دانی و سپاس را دارم .

دکتر بهنام عباسیان معاونت پشتیبانی و رفاهی سازمان نظام‌پزشکی ارومیه و عضو شورای عالی سازمان نظام‌پزشکی جمهوری اسلامی ایران


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>