نگینی برای دندان‌پزشکان ایران

negin-logo

سرمقاله اولین شماره ماهنامه نگین دندان‌پزشکی

ماهنامه نگین دندان‌پزشکی وامدار نام یکی از شاخص‌ترین نشریات فرهنگی تاریخ مطبوعات ایران است که توسط یک دندان‌پزشک منتشر می‌شد.

negin 1 jeld copyپنجاه سال پیش، در سال ۱۳۴۴، دکتر محمود عنایت، دانش‌آموخته دانشکده دندان‌پزشکی تهران و یکی از چهره‌های سرشناس و محبوب مطبوعات دوران، انتشار نشریه نگین را آغاز کرد. نگین در مدت کوتاهی تبدیل به یکی از مجبوب‌ترین و موثر‌ترین نشریات فرهنگی دوران خود شد. انتشار نگین با وجود محدودیت و سانسور دوران شاهنشاهی، به مدت ۱۵سال ادامه داشت تا سرانجام در سال ۱۳۵۹ و در دوران پر التهاب پس از انقلاب اسلامی از انتشار باز ماند.
[مقاله کوتاهی درباره دکتر محمود عنایت و انتشار نشریه نگین به قلم استاد ارجمند دکتر امیر اسماعیل سندوزی در صفحه بیش‌اندیش این شماره منتشر شده است]

طی سال‌های اخیر نشریات بسیاری در حوزه دندان‌پزشکی منتشر شده‌اند یا بخشی از محتوای خود را به این موضوع اختصاص داده‌اند. اکثر این نشریات رویکرد علمی داشته‌اند و بیشتر حجم خود را به انتشار مقالات علمی- کاربردی دندان‌پزشکی اختصاص داده‌اند و اگر خبر یا گزارش خبری در صفحات آنها به‌چشم آمده، بازنشر مطالب رسانه‌های غیرتخصصی دندان‌پزشکی بوده است.. در این میان همیشه جای خالی یک نشریه صنفی خبری در حوزه دندان‌پزشکی که به تولید محتوای تخصصی و پوشش رویدادهای صنفی در این حوزه بپردازد، خالی بود.
در ماهنامه نگین دندان‌پزشکی، با درک این نیاز، رویکرد اصلی نشریه را پر کردن خلاء وجود یک نشریه صنفی (و نه علمی) دندان‌پزشکی قرار داده‌ایم.

مجموعه دوستانی که در قالب تحریریه نگین گرد هم آمده‌اند از سال ۱۳۹۰ تا امروز، همکاری و همراهی در تولید محتوای صنفی، علمی و خبری در حوزه دندان‌پزشکی را آزموده‌اند: در ویژه‌نامه دندان‌پزشکی هفته‌نامه سپید، خبرنامه داخلی انجمن دندان‌پزشکی ایران و از تیرماه سال ۹۲ تا امروز در قالب تحریریه سایت «دندانه»
امیدواریم ماحصل این تجربه و همکاری به انتشار یک نشریه پر محتوا و کاربردی برای جامعه دندان‌پزشکی ایران منتهی شود.

سیامک شایان امین
مدیر مسئول


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>