پزشک مجال پشت‌صحنه آفرین ندارد

dar hashieh

نامه‌ای به مهران مدیری به مناسبت روز پزشک

دکتر یلدا صادقی

مهران خان مدیری!
اگر شما اشتباه کنید، اسمش میشود «پشت صحنه»، تازه همان را هم با افتخار پخش می‌کنید و مردم یک دور دیگر هم می‌خندند…
اگر پزشک اشتباه کند، اسمش می‌شود «خطای پزشکی» و نمی‌تواند آن را با افتخار پخش کند و تازه اگر هم بکند، آن‌نوقت قبول دارید که جای هیچ خنده‌ای نخواهد بود و به جایش درد وجدان و دیه و حبس در انتظارش خواهد بود.
اگر روزی مردم از شما روی برگردانند، فقط شبکه را عوض می‌کنند…
اگر روزی کسی اعتماد مردم را به درمان‌گرانشان خدشه‌دار کند ان وقت مردم از پزشک روی می‌گردانند و به دام شیاد و شکسته‌بند می‌افتند، داروی دیابت را کنار می‌گذارند و پایشان را از دست می‌دهند یا به جای شیمی‌درمانی، روی زخم سرطانی زبانشان رب انار می‌مالند.
طرف حساب شما مردم سالم و آسوده‌ای هستند که پای تلویزیون نشسته‌اند تا شادی را مثل یک کالا از شما بخرند و اگر هم که کالا خوب نباشد و عصبانی شوند دستشان از توی تلویزیون به شما نمی‌رسد.
سلامت کالا نیست و طرف حساب پزشک، گاهی آدم‌هایی هستند که از درد کلافه و کم‌طاقت و دل‌نازک شده‌اند. آن‌قدر که اگر کسی با طنز غرض‌ورزانه‌ای، تلنگری به اعصابشان بزند، ممکن است شیشه اورژانس را هم بشکنند یا اول به پزشک جوان طرحی چاقو بزنند و بعد به خود بیایند که فوت عزیزشان از دست پزشک خارج بوده است.

آقای مدیری! می‌بینید؟ پزشک‌ها کار «حساسی» دارند؛ مقدس یا انتقاد ناپذیر نه، فقط سخت و حساس.
اگر کار شما را منتقدان سینمایی تحصیل‌کرده و دانشگاه‌دیده و منصف نقد می‌کنند، پزشکان هر روز و هر ثانیه در معرض نقد همه جور بیمار، از با سواد و بی‌سواد و با انصاف و بی‌انصاف و پر طاقت و کم‌طاقت هستند.
می‌بینید؟ پزشک با نقد شدن بیگانه نیست.
پزشک بازی هم بلد است. یاد گرفته است که جواب هولناک آزمایش را ببیند و از درون تکان بخورد ولی عضلات صورتش را جلوی بیمار کنترل کند. آن‌طور که شما هم به تکنیکش آفرین بگویید. می‌بینید آقای مدیری؟ طبابت هنر است و طبیب هنرمندی که مجال اشتباه کردن و پشت صحنه آفریدن ندارد؛ هنرمندی که هر کجا رود قدر بیند و بر «صدر» نشیند.
شما هم عزیز دل ما و هنرمند هستی. مراقب باش که «در حاشیه» نمانی.


تگ ها

، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>