تلاش برای بهبود سلامت دهان تایلندی‌ها در موزه دندان‌پزشکی

thailand-museum

تصور شما از یک موزه دندان‌پزشکی چیست؟ آیا چنین محلی فقط می‌تواند فضایی برای به نمایش گذاشتن تاریخ علم دندان‌پزشکی یک کشور باشد یا می‌توان از آن کارکردهای دیگری هم انتظار داشت؟

thailand-museum3کشور تایلند، درصدد برآمده با فراهم آوردن امکانات چندرسانه‌ای و بازی و سرگرمی در تنها موزه دندان‌پزشکی خود، اهمیت سلامت دهان را هم در کنار به نمایش گذاشتن تاریخ دندان‌پزشکی، به بازدیدکنندگان بیاموزد. این موزه که سیریندهورن Sirindhorn نام دارد، در شهر بانکوک واقع شده است و دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه ماهیدول که در همین شهر قرار دارد، آن را در نوع خود در آسیا بی‌همتا اعلام کرده است. این موزه، با پررنگ کردن تاریخ دندان‌پزشکی و بهداشت دهان از طریق طنز و نمایش‌هایی که بازدیدکنندگان هم در آن‌ها شرکت می‌کنند، سعی بر این دارد که سطح آگاهی مردم کشور را درباره اهمیت بهداشت دهان مناسب افزایش دهد.

موزه سیریندهورن که خانواده سلطنتی حامی مالی آن هستند، ۶۲۰ متر مربع مساحت دارد و دارای ۵ نمایشگاه اصلی است که هر یک از آن‌ها، به منظور افزایش آگاهی درباره اهمیت سلامت دهان مناسب طراحی شده‌اند. یکی از سازه‌های جالب که در این موزه برای کودکان ساخته شده است، مدل دهان بسیار بزرگی است که بازدیدکنندگان، اشتیاق بسیار زیادی نشان می‌دهند که مسواک زدن را با کمک کارمندان، بر روی دندان‌های آن تمرین کنند. از جمله دیگر سازه‌های جالب این نمایشگاه، می‌توان به یک مدل ۳ بعدی انسان اشاره کرد که نشان می‌دهد سلامت دهان چگونه می‌تواند بر سلامت عمومی فرد تأثیر بگذارد. علاوه بر این، مالتی مدیاهای زیادی در مورد علم دندان‌پزشکی در این موزه به نمایش درمی‌آیند.

thailand-museum2دکتر فیرا سیتیامای Phira Sithiamnuai استادیار و معاون تعاون و ارتباطات دانشکده دندان‌پزشکی ماهیدول می‌گوید: «هدف ما، نشاندن لبخندی سالم بر لب‌های مردم تایلند است و برای رسیدن به آن، می‌کوشیم اهمیت سلامت دهان را با استفاده از روش‌های سرگرم کننده به کودکان بیاموزیم و امیدواریم این روش، از کارایی لازم برخوردار باشد.»

بسیاری از تایلندی‌ها به‌خصوص مردم مناطق دورافتاده این کشور، از خدمات ابتدایی سلامت دهان بی‌بهره هستند. به گزارش روزنامه Bangkok Post، دکتر سیتیامای اظهار کرده است که سرانه دندان‌پزشک در پایتخت تایلند، ۱۴ برابر شمال شرقی این کشور است. بر طبق آمار و ارقام اداره سلامت دهان تایلند، این کشور ۱۱ هزار و ۶۰۷ دندان‌پزشک دارد و این یعنی نسبت دندان‌پزشک به مردم تایلند، ۱ به ۵ هزار و ۵۳۳ است، در حالی که این میزان در کشورهای پیشرفته، به ۱ به ۲ هزار نفر می‌رسد.

حال اگر این سؤال برای شما پیش می‌آید که تاریخ دندان‌پزشکی، در کدام قسمت موزه سیریندهورن جای دارد، باید بگوییم این موزه با فراهم آوردن کلکسیونی از ابزار و مواد دندان‌پزشکی، آمار و اطلاعات مربوط به دندان و حتی اسکلت انسان‌های ماقبل تاریخ که انجام اصلاحات بر روی دندان را نمایش می‌دهد، به تاریخ دندان‌پزشکی چین، هند و تایلند نگاهی دقیق افکنده است.

thailand-museum1گفتنی است موزه سیریندهورن در پردیس دانشگاه فایا تای واقع شده و ورود به آن برای عموم رایگان است.

منبع: http://www.dental-tribune.com/articles/news/asiapacific/25251_thailands_first_dental_museum_opens_in_bangkok.html


تگ ها

، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>