چگونه یک کلیپ ۲دقیقه‌ای سیاست‌های پیشگیرانه سلامت دهان را بر باد داد

flouride

مسواک ناوراست!

حسین روازاده را حالا بسیاری از مردم ایران می‌شناسند، ممکن است نام او را ندانند اما حتما کلیپی از او را دیده‌اند که درباره مضرات مسواک زدن در پایان شب و لزوم مالیدن عسل روی دندان‌ها پیش از خواب سخن می‌گوید. این کلیپ به عنوان هشدار یک حکیم ایرانی درباره مسواک زدن در مدت زمان کوتاهی در بسیاری از شبکه‌های اجتماعی در قالب شوخی یا جدی، بازنشر شد. بازتاب‌های انتشار ویدئو به جایی رسید که حتی وزیر بهداشت به آن واکنش شدید نشان داد و خواستار پیگیری و دقت نظر قوه قضاییه نسبت به کسانی شد که سلامت مردم را به خطر می‌اندازند. این موضع‌گیری صریح از بالاترین مدیران و مسئولان حوزه بهداشت و درمان کشور ثابت می‌کند خطرات انحرافات علمی در حوزه بهداشت و پیشگیری از سوی افرادی چون روازاده جدی است و نیاز به توجه و پیگیری دارد.

حسین روازاده کیست؟
حسین روازاده متولد ۲۶ مرداد ۱۳۳۵ در تهران است. در سایت رسمی روازاده روی تولد او مصادف با عاشورای سال ۱۳۷۶ هجری قمری تاکید شده و آمده است: شاید تقدیر این چنین بوده است که یکی از پرچمداران انقلاب تغذیه سالم که چند سالی است به مبارزه با دسیسه‌های استعمار در زمینه بهداشت و تغذیه برآمده است در روز عاشورا و ماه انقلاب حسینی متولد گردد.
او در کشور ایتالیا به تحصیل در رشته پزشکی پرداخته و در بازگشت به ایران، پس از معادل‌سازی مدرک، دوره تکمیلی پزشکی را در دانشگاه تهران گذرانده و دارای شماره نظام‌پزشکی ۵۸۲۹۰ است.
روازاده خود را «حکیم دکتر روازاده» می‌نامد. او پرچمدار جریانی با عنوان طب ایرانی اسلامی است و در زمینه طب سنتی و گیاهان دارویی فعالیت می‌کند. او بازگشت به تغذیه سنتی و اسلامی را راه رسیدن به سلامت می‌داند و وضعیت نامناسب تغذیه در ایران را به عوامل خارجی و استعمارگران و صهیونیزم نسبت می‌دهد.
دکتر روازاده فعالیت زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دارد. کانال تلگرامی او را بیش از ۱۲۰هزار نفر دنبال می‌کنند و برخی مطالب کانال بیش از ۱۵۰ هزار بار دیده شده‌اند. او همچین سایت فعالی با عنوان «موسسه پژوهشی درمانی احیای طب جامع ایرانیان» دارد که مطالب و دیدگاه‌های خود را در مورد موضوعات مختلف از جمله خواص گیاهان و توصیه‌های بهداشتی و درمانی و پزشکی در ان منتشر می‌کند.
فعالیت او البته منحصر به حوزه اطلاع‌رسانی نیست. علاوه بر یک مطب/ فروشگاه عطاری در خیابان جمهوری، محصولات خوراکی و درمانی مورد تایید او از طریق چند فروشگاه آنلاین به فروش می‌رسد و شعباتی نیز در تهران و دیگر شهرستان‌ها دارد. علاوه بر خود او، چندین پزشک معتمد و مورد تایید او نیز به ویزیت بیماران و مراجعه‌کنندگان می پردازند.
علاوه بر این او دوره‌های آموزشی طب جامع (ایرانی اسلامی) را در شهرهای مختلف از جمله تهران، مشهد و قم برگزار کرده است.

روازاده دقیقا چه می‌گوید
حسین روازاده سال‌هاست در حوزه طب ایرانی اسلامی فعالیت می‌کند و اظهارات عجیب و چالش برانگیزش منحصر به کلیپ‌های اخیر او درباره مسواک و واکسن نیست. حتی جستجو در سایت‌های اینترنتی نشان می‌دهد وزارت بهداشت و دادستان انتظامی سازمان نظام پزشکی چندین بار از او شکایت کرده و برای محدود کردن فعالیت او تلاش کرده‌اند، از جمله پلمپ کردن عطاری او در سال ۹۲ که ظاهرا این تلاش‌ها چندان نتیجه‌بخش نبوده است و دامنه فعالیت او روز به روز گسترش می‌یابد.
کلیپ مشهور دکتر روازاده درباره مسواک زمان کوتاهی کمتر از دو دقیقه دارد. در این کلیپ روازاده با استناد به گفته‌های جرجانی، ادعا می‌کند که مسواک زدن قبل از خواب برای دندان‌ها مضر است:
«تاکید شده است قبل از خواب مسواک نزنید. آنکه می‌گویند بعد از شام می‌شود مسواک بزنید یک حرف دیگر است. شام ساعت ۵ بعد از ظهر است، اما خواب ساعت ۱۰ شب است. قبل از خواب مسواک ممنوع است.
بروید امتحان کنید. هر کس موقع خواب مسواک نمی‌زند، دندان‌هایش سالم‌تر از آن کسی است که هر شب مسواک می‌زند. از بس در این فیلم‌ها مسواک زدن را تبلیغ می‌کنند؛ هر چه فیلم و سریال می‌بینید، تا شب می‌شود بلانسبت یک گندابی روی این مسواک می‌مالند و می‌روند به سمت شستن! آقایی که می‌خواهی شب بخوابی! برو ببین سید بزرگوار جرجانی، شاگرد بوعلی سینا چه می‌گوید. می‌گوید این کار را نکنید. اصلاً این لایه‌های روی دندان و جرم و مواد روغنی و چربی را نگیرید. اگر این کار را بکنید مینای دندان در معرض بخارات معده قرار می‌گیرد و این بخارات می‌نشینند روی دندانتان و آن را می‌پوساند. آن‌وری‌ها می‌دانند و دارند از این راه نان می‌خورند. مگر حیوانات که مسواک نمی‌زنند، این قدر دندان‌هایشان خراب می‌شود؟ خب بروید و ببینید رمز کار کجاست؟ اما حیواناتی که در خانه نگهداری می‌شوند دندان‌هایشان خراب می‌شود. چون ناخودآگاه بلا سر اینها می‌آورند.»
اظهارات و توصیه‌های دکتر روازاده بسیار متنوع است. او تقریبا درباره تمامی شاخه‌های علم پزشکی اظهار نظر کرده است. از جمله توصیه‌های او در حوزه دندان‌پزشکی می‌توان به مطالب زیر اشاره کرد:
- قبل از خواب می‌توانید با مالیدن پنیر تبریز روی دندان‌هایتان، محیطی سالم با شوری و چربی پنیر تبریز برای دندان‌ها فراهم نمایید. طعم شوری طعم غالب بر تمام طعم‌ها است و باعث جلوگیری از ایجاد پوسیدگی دندان‌ها می‌گردد.
- هرگز از محصولات حاوی فلوراید استفاده نکنید.
- نگه‌داشتن گلاب در دهان و قرقره کردن آن باعث استحکام لثه و همچنین درمان برفک و آفت دهانی می‌شود و به از بین رفتن آلودگی‌ها و باکتری‌های دهان کمک می‌کند.
- برای تسکین دندان درد فوری از عطاری گیاه میخک تهیه نمایید و روی دندان بگذارید یا مویز را بکوبید و دانه له شده را روی دندانتان بگذارید.
- در مورد ارتودنسی دو مشکل وجود دارد؛ اولا امکان دارد بعدا دندان‌ها لق شوند و ثانیا خود آن وسیله‌ای که در دهان می‌گذارند نوعی فلز است که با آب بزاق دهان قاطی می‌شود و برای بدن مضر است.

واکنش‌ها به سخنان روازاده
با داغ شدن بحث ادعاهای عجیب روازاده بسیاری از چهره‌های حوزه پزشکی به سخنان او واکنش نشان دادند؛ از جمله وزیر بهداشت در همایش بین‌المللی کودکان، نسبت به ورود برخی افراد غیر مرتبط به حوزه پزشکی و سکوت دستگاه‌های نظارتی واکنش نشان داد و گفت: برخی افراد می‌گویند که واکسن کار صهیونیست‌هاست و سازمان بهداشت جهانی دست‌نشانده آنهاست. واقعا جای تعجب دارد که در قرن ۲۱ در کشوری که تمدن چند هزارساله دارد، از این صحبت‌ها می‌شود. فردی می‌آید می‌گوید مسواک نزنید و جالب است که مسواک را کاری صهیونیستی می‌دانند و شاهد می‌آورند که حیوان‌ها مسواک نمی‌زنند و دندان‌هایشان سالم‌تر از انسان‌هاست. تعجب من این است که کسی که لباس پیغمبر تنش است می‌آید و هرچه می‌خواهد علیه پزشکی می‌گوید و هیچ‌کس صدایش درنمی‌آید. متاسفم که قوه قضاییه در برخورد با سوءاستفاده‌گران از دین و آسیب به سلامت مردم حساسیت کمترى دارد.
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت نیز در مصاحبه با ایسنا تاکید کرد که طرح مطالبی در حوزه سلامت بدون پشتوانه علمی و خارج از مجراهای قانونی در حکم تشویش اذهان عمومی و قابل پیگرد قانونی است.
سازمان نظام پزشکی تهران نیز با انتشار اطلاعیه‌ای، ضمن هشدار جدی و محکوم کردن شدید مداخلات و بدعت‏‌های غیرمجاز و غیرعلمی افراد فاقد صلاحیت در امور سلامت، تاکید کرد از تمام توان و ظرفیت قانونی خود برای مقابله با این سودجویان و تخلفات سنگین آن‌ها استفاده نموده و صیانت از سلامت آحاد جامعه را تکلیف شرعی و قانونی خود می‌داند.
پس از این موضع‌گیری‌ها تصویر نامه‌ای از سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم‌پزشکی تهران منتشر شد که در آن خطاب به مراکز بهداشتی درمانی تهران، خبر از محرومیت دکتر حسین روازاده از اشتغال به حرفه پزشکی به مدت یک سال در شهرستان تهران از تاریخ اول آذر ۹۶ حکایت داشت.
در واکنش به این نامه، رییس انجمن پزشکان عمومی ایران در مصاحبه‌ای اعلام کرد محرومیت از مطب برای دشمنان سلامت جامعه کافی و بازدارنده نیست و تاکید کرد: متاسفانه معدودی از افراد در داخل جامعه پزشکی و افرادی هم خارج از حوزه پزشکی از عناوین طب سنتی یا طب اسلامی سوءاستفاده می‌کنند که باید برخورد جدی با آن‌ها انجام شود.
دکتر عباس کامیابی با اشاره به مباحث مطرح شده اخیر در مورد درمان‌‏های دکتر روازاده و برخی دیگر از افراد، افزود: صحبت‌های فرد مذکور و برخی دیگر از مدعیان در کانال‌های تلگرامی و سایت‌ها‌ مغایر با تجارب علمی است و باید با آن مقابله شود؛ به‌ویژه که در کنار این صحبت‌ها تجارت گسترده اقلامی تحت عنوان داروها و غذاهای طب سنتی با شعب متعدد در سطح کشور و بدون هرگونه نظارت دولتی، نشان می‌دهد مطامع اقتصادی بزرگی هم در کار است که قطعا مفسده‌انگیز خواهد بود.

هزینه‌های معنوی یک کلیپ
با آنکه محتوای کلیپ مشهور دکتر روازاده درباره مضرات مسواک زدن در ساعات پایانی شب و قبل از خواب است اما آنچه غالب مردم از این کلیپ به ذهن سپرده‌اند مضرات مسواک زدن و استفاده از خمیردندان است. این نکته را می‌توان از پرسش‌های گاه و بی‌گاه مراجعه‌کنندگان به مطب دندان‌پزشکی دریافت که با تردید درباره مضرات مسواک و دهانشویه فلوراید می‌پرسند. با آنکه احتمالا دندان‌پزشکان با خنده یا شگفتی از کنار این کلیپ و پرسش‌های بیمارانشان گذشته‌اند، اما می‌توان به تدریج تغییر یا تردید را در فرهنگ بهداشت و سلامت دهان مردم جامعه مشاهده کرد. وقتی خبر می‌رسد والدین در برابر طرح‌های پیشگیرانه و درمانی دندان‌پزشکی برای فرزندان خود مقاومت می‌کنند و حتی مدیران برخی مدارس اجازه ورود تیم مجری طرح تحول سلامت دهان را به مدارس نمی‌دهند.
مدت زمان کلیپ روازاده درباره مسواک کمتر از دو دقیقه است اما برای پاک کردن اثر مخرب آن بر ذهن مخاطبان ایرانی باید سال‌ها تلاش کرد.


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>