دانشجویان دندان‌پزشکی در هند همچنان بلاتکلیفند

indian

۱۲۰ نفر از دانشجویان ایرانی در رشته پزشکی و دندان‌پزشکی درسال تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ که از کالج‌ ام‌جی‌ار چنای پذیرش گرفته بودند، پس از رای دیوان عالی هند در خصوص لزوم شرکت تمامی داوطلبان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی در آزمون نیت دچار مشکل شدند و با وجود پرداخت هزینه کلانی بابت ثبت نام و اخذ پذیرش در بلاتکلیفی بسر می‌برند.
دیوان عالی هند در ماه مه ۲۰۱۵ و به دنبال دادخواست چند سال پیش دانشگاه‌های علوم پزشکی هند، در حکمی بر پذیرش متمرکز و لزوم شرکت در آزمون نیت رای داد. براساس این حکم، علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی باید دستکم ۵۰ درصد از امتیاز معدل و نمره آزمون نیت را که از تعدادی دروس سه سال آخر تحصیل دوره دبیرستان در هند یعنی دهم، یازدهم و دوازدهم گرفته می‌شود را کسب کنند.
این آزمون برای متقاضیان هندی تحصیل در رشته پزشکی برگزار شده است و در رای دیوان عالی در خصوص وضعیت داوطلبان خارجی و تکلیف آن‌ها برای شرکت در آزمون نیت اشاره‌ای نشده است.

دکتر «سید محمدرضا خلیلی» در خصوص آخرین وضعیت دانشجویان دندان پزشکی و پزشکی ایرانی پذیرش شده در سال ۲۰۱۶ در دانشگاه‌های هند، گفت: از طریق سفارت و رایزن علمی ایران در هند پیگیری‌های همه جانبه‌ای برای حل مشکل این دانشجویان صورت گرفته و در این راستا حتی مقامات هندی نیز قول مساعد برای حل این مسئله داده‌اند، اما تا کنون نتیجه‌ای حاصل نشده است.

وی از حکم لغو ثبت نام دانشجویان ایرانی پذیرش شده در سال ۲۰۱۶ در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی سخن به میان آورد و اظهار کرد: با توجه به شرایط و معضلاتی که دانشگاه M.G.R با کالج‌های خود دارد، بلافاصله حکم لغو ثبت نام این دانشجویان را صادر نموده است که نبایستی این اقدام را انجام می‌داده و ما نیز مذاکرات و مکاتبات فراوانی با آن‌ها انجام داده‌ایم، اما متاسفانه این دانشگاه با توجه به حکم دیوان عالی هند و عدم شفافیت در هیئت امنای خود این تصمیم را اتخاذ نمودند.

رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند با بیان این مطلب که کالج‌ها نیز پیگیر این موضوع می‌باشند، تصریح کرد: از کالج‌ها نیز خواسته‌ایم که حتما مطالبات دانشجویان را به نحو احسنت انجام دهند و تا جایی که می‌توانند مبارزه کنند تا مشکل این دانشجویان در سال جاری حل شود.

وی افزود: مقرر شده این موضوع در ایالت تامیل نادو پی‌گیری شده و تا جایی که امکان دارد به دانشجویان مساعدت شود و اگر موضوع حل شود، دانشجویان در سال جاری به تحصیل خود ادامه می‌دهند. احتمالا طبق گفته مسئولین کالج‌ها تا هفته آینده اقداماتی صورت خواهد گرفت و نظر خود را اعلام خواهند نمود که اگر نظرشان مثبت باشد، دانشجویان به تحصیل خود ادامه خواهند داد و اگر نظرشان منفی بود، دانشجویان می‌توانند از طرق قانونی اقدام نمایند.

خلیلی به سایر اقدامات و پیگیری‌های خود و سفارت ایران در هند برای رفع مشکل دانشجویان اشاره و عنوان کرد: مکاتباتی با وزارتخانه‌های هند، ایالت تامیل نادو و رییس دانشگاه‌ام جی آر و کالجهای وابسته داشته‌ایم و از آن‌ها خواسته‌ایم با توجه به اینکه حکم دیوان عالی هند ابلاغ رسمی نشده و شفاف نبوده و بعد از ثبت نام بسیاری از دانشجویان فراخوان سازمان سنجش بر اساس این حکم اعلام شده بود، ضمن آنکه دانشجویان خارجی نیز حق شرکت در امتحان Neet (نیت) را نداشتند و با توجه به تعداد کثیری از دانشجویان خارجی خصوصا ایرانی‌ها در سال جاری در این دانشگاه، این قانون امسال لحاظ نشود و از سال ۲۰۱۷ اجرایی گردد.

رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در شبه قاره هند این بلاتکلیفی سه ماه دانشجویان را بعلت عدم آشنایی دانشگاه‌ام جی آر از حکم دیوان عالی هند و برخورد با دانشجویان خارجی دانست و اذعان کرد: با توجه به اینکه در هندوستان جز خود دیوان عالی، شخص و یا نهاد دیگری نمی‌تواند این حکم را تغییر دهد، بنابراین همه مسئولین هندی بلاتکلیف می‌باشند و نمی‌دانند که چه باید کنند؟

خلیلی اذعان کرد: طبق مذاکراتی که با وزارت بهداشت هند داشته‌ایم، اذعان کرده‌اند که پیشنهاد داده‌ایم که در سال آینده، خارجی‌ها بتوانند در امتحان نیت همراه با داوطلبان هندی شرکت نمایند و در صورت موافقت دولت هند، اگر ایرانی‌هایی که قصد دارند سال آینده نیز در هند باشند، ما می‌توانیم با کمک سفارت ایران در هند و وزارت خارجه هند؛ روادید آن‌ها را تمدید کنیم و مسئولین هندی نیز قول مساعد در این باره داده‌اند.

رایزن علمی ایران در شبه قاره هند در خصوص ترم جاری که دانشجو‌ها در کلاس‌ها شرکت کرده‌اند و اینکه اگر مقرر گردد که در امتحان نیت سال آینده شرکت نمایند، تکلیف این ترم چه خواهد شد، ابراز کرد: اگر بتوانند در امتحانات این ترم شرکت نمایند، ممکن است کالج‌ها آن امتحانات را برای سال بعد ملاک قرار دهند؛ اما متاسفانه دانشگاه حکم لغو پذیرش این دانشجویان را داده است.

وی با تاکید بر اینکه مشکل بوجود آمده برای این دانشجویان به علت عدم شفافیت قانون هند و خلا قانونی برای دانشجویان خارجی و همچنین برخورد متفاوت دانشگاه‌ها با آن می‌باشد، اعلام کرد: قابل ذکر است که در برخی از دانشگاه‌های هند دانشجویان خارجی در حال تحصیل می‌باشند، اما برخی دانشگاه‌ها این قانون را اجرایی نموده‌اند.

خلیلی در پایان خاطر نشان کرد: تلاش ۴ ماهه بنده و همکارانم این است که این دانشجویان نیز مانند سایرین بتوانند به تحصیل خود در این دانشگاه‌ها ادامه دهند و اقدامات زیادی در این خصوص انجام داده‌ایم و منتظر جواب طرف مقابل می‌باشیم.


تگ ها

، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>