مرگ مرموز دندان‌پزشکان آمریکایی

IPF

شیوع معنادار یک بیماری ریوی کشنده در میان دندان‌پزشکان ایالت ویرجینیای آمریکا

این روزها خبری در رسانه‌های آمریکایی در حال انتشار فراگیر است که حکایت از مرگ دندان‌پزشکان یکی از ایالات این کشور در اثر یک بیماری ریوی با عواملی ناشناخته دارد.

به گزارش CDC (مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها)، یکی از مراکز بهداشت ایالت ویرجینیا، در تحلیل‌های آماری خود دریافته است که بیماری ریویidiopathic pulmonary fibrosis) IPF) شیوع معناداری در بین دندان‌پزشکان دارد. CDC اطلاعات حدود نهصد بیمار مبتلا به این بیماری را طی دو دهه بررسی کرده و دریافته است که هشت نفر از آنان دندان‌پزشک و یک نفر هم تکنسین دندان بوده‌اند که از این تعداد، هفت نفر درگذشته‌اند. البته شاید این عدد چندان بزرگ به نظر نیاید، اما از این لحاظ CDC را نگران کرده است که دندان‌پزشکان یک درصد جمعیت مبتلایان به IPF و تنها سی و هشت صدم درصد از جمعیت این ایالت را تشکیل می‌دهند.

IPF بیماری‌ است که در آن بافت‌های ریوی فرد خراشیده و ضخیم می‌شوند و در نتیجه، رسیدن اکسیژن به خون سخت می‌شود و فرد دچار نفس‌تنگی، خستگی و گرفتگی عضلانی، درد مفاصل، کاهش وزن و سرفه‌های خشک می‌شود. در حال حاضر هنوز متخصصین به خوبی درنیافته‌اند که عوامل این بیماری چه هستند و چرا IPF بین سه تا پنج سال بعد از ابتلا، فرد را می‌کشد. آنان فقط حدس می‌زنند که خاک اره، ماسه، دود سیگار و عواملی این چنینی که مستقیماً وارد ریه فرد می‌شوند می‌توانند باعث بروز این بیماری شوند. به گفته CDC، این بیماری ریوی در صاحبان برخی مشاغل خاص بیشتر دیده می‌شود، اما تاکنون اطلاعاتی راجع به ابتلای دندان‌پزشکان به آن منتشر نشده است.

متخصصین برای بررسی بیشتر، یک پرسشنامه در اختیار یکی از این دو دندان‌پزشک که تا امروز از IPF جان سالم به در برده‌ گذاشته که نشان می‌دهد او حین کارهایی مانند پولیش کردن یا ترمیم آمالگام، از هیچ محافظ تنفسی مانند ماسک استفاده نمی‌کرده است و این در حالی است که موادی که حین این کارهای دندان‌پزشکی استفاده می‌شوند، در فرد مسمومیت تنفسی ایجاد می‌کنند. البته روشن است که نمی‌توان با این تحقیقات محدود، دلیل مشخصی برای ابتلای این گروه از دندان‌پزشکان به IPF یافت، اما به هر حال این قشر با عوامل عفونی، شیمیایی، ذرات معلق، امواج یونیزه و دیگر موادی سر و کار دارند که به صورت بالقوه خطرناک هستند و بعید نیست که تنفس برخی از این مواد احتمال ابتلای آنان را به بیماری‌های ریوی افزایش دهد.

منبع: newsweek

 


تگ ها

، ، ، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>