معرفی مرکز توانبخشی معلولین «تاف»، ویژه اختلالات دهان، بلع و تغذیه

tavan-bakhshi-taf-visit

ارایه خدمات دندان‌پزشکی برای معلولان حسی، حرکتی و ذهنی یکی از سخت‌ترین و‌گاه ناممکن‌ترین درمان‌های دندان‌پزشکی است. اکثر دندان‌پزشکان با شیوه ارایه خدمات به این قشر از جامعه آشنا نیستند و محیط دندان‌پزشکی برای ارایه خدمات به این قشر مناسب‌سازی نشده است.
متاسفانه به دلیل مشکلات عدیده‌ای که معلولین کشور با آن روبرو هستند رسیدگی به سلامت دهان و دندان در الویت کاری سیاست گزاران حوزه سلامت و درمان و توانبخشی نبوده و معمولا از آن به عنوان درمان‌های با اولویت پایین یاد می‌شود. این رویکرد باعث شده که علاوه بر اینکه از وضعیت سلامت دهان و دندان معلولین کشور اطلاع درستی در دست نباشد بلکه مراکز درمانی مناسب برای معلولین نیز در این زمینه بسیار محدود باشد.
خدمات مرکز توانبخشی معلولین تاف، ویژه اختلالات «دهان، بلع و تغذیه» دقیقا برای پر کردن چنین خلائی راه‌اندازی شده است. مرکز تاف با مجوز سازمان بهزیستی استان تهران از اوایل سال ۹۲ فعالیت خود را آغاز نموده است.

این مرکز با مدیریت دکتر باقری طولابی، دندانپزشک و همکاری همسرشان با تخصص توانبخشی که مدت بیست سال در حوزه توانبخشی فعالیت داشته‌اند، اداره می‌شود.
مریم اسعدی، در تشریح اهداف راه‌اندازی این مرکز می‌گوید: مرکز توانبخشی تاف با هدف ارتقا سلامت دهان و دندان معلولین و سالمندان با دو رویکرد توانبخشی و دندانپزشکی فعالیت خود را آغاز نمود. در این مرکز ضمن درمان توانبخشی افرادی که به اختلال بلع ناحیه دهانی – حلقی دچار هستند کلیه خدمات تخصصی دندانپزشکی توسط دندانپزشکان مجرب و متخصص برای معلولین صورت می‌پذیرد.
فضای مرکز برای ورود و تردد معلولین کاملا مناسب سازی شده و پذیرای انواع معلولین (جسمی حرکتی، ذهنی، نابینا، ناشنوا، روانی، سالمند) می‌باشد.
مجوز بیهوشی برای آن دسته از معلولین که همکاری لازم با دندانپزشک را ندارند دریافت گردیده و در حال راه اندازی می‌باشد. کادر توانبخشی مرکز تلاش می‌کنند تا با تعامل و مداخلات روان‌شناختی همکاری کم توانانان ذهنی را جلب نموده و انتخاب آخر، مداخله بیهوشی باشد. علاوه بر این آموزش نحوه مراقبت از دهان و دندان به معلول و خانواده وی نیز از برنامه‌های مرکز می‌باشد.

taaf2

از دیگر فعالیت‌های این مرکز مراقبت از دهان و دندان نیز است. آموزش به خانواده‌ها درباره تکنیک‌های رعایت بهداشت معلولان نیز سایر فعالیت‌های تاف را تشکیل می‌دهد.
بیماران اوتیسم هم تحت پوشش تاف هستند. تعامل با این بیماران بسیار سخت است و کار‌شناس توان‌بخشی این فرد را برای پذیرش دندانپزشک آماده می‌کند و از طرف دیگر هم به برخی از دندانپزشکان آموزش داده شده است که بتوانند با این افراد کنار بیایند.
اسعدی که با تحصیلات توانبخشی، سابقه فعالیت بیست ساله در این حوزه را داراست، درباره مشکلات دهان و دندان کودکان معلول می‌گوید: در کشور ما بخش دندانپزشکی، لوکس محسوب می‌شود و خیلی مورد توجه نیست درحالی‌که به نظر می‌رسد بخش زیادی از مرگ‌ومیر کودکان معلول در مراکز نگهداری به دلیل همین بیماری‌های دهان و دندان است. این‌ کودکان بلع خوبی ندارند و غذا وارد ریه‌هایشان می‌شود و در اثر عفونت ریه فوت می‌کنند. به عبارتی با خوب خوردن و خوب جویدن این مشکل کودکان معلول برطرف می‌شود. با همه اهمیتی که این موضوع دارد اما خیلی مورد توجه نیست درحالی‌که این بخش نیاز به توجه خاص دارد.

faaf3

نحوه پرداخت هزینه خدمات
در حال حاضر سازمان بهزیستی برای حمایت از درمان این کودکان، یارانه‌ای را پرداخت می‌کند، اما در بسیاری از موارد بقیه هزینه‌ها را خانواده‌ها باید پرداخت ‌کنند که البته بسیاری از آن‌ها این توان را ندارند.
متاسفانه این امکان برای ما وجود ندارد که خدمات رایگان ارائه دهیم. اگر خانواده توان نداشته باشد خود بهزیستی به استناد گزارش‌های مددکاری بقیه هزینه‌ها را پرداخت می‌کند.
درآمد و هزینه‌های مرکز یکسان نیست زیرا به افرادی خدمات داده می‌شود که خاص هستند و خانواده‌های ضعیفی دارند. قرارداد ارگان‌های دیگر تا حدی مشکلات را برطرف کرده است؛ البته مرکز تاف نیاز به خیرانی دارد که هزینه‌های درمانی این افراد را پرداخت کنند.
رئیس مرکز تاف در این باره می‌گوید: ما امکان پذیرش و درمان خاص را در اختیار مراجعان قرار می‌دهیم. هزینه‌های ما نیز برابر تعرفه‌هایی است که بیمه‌ اعلام می‌کند. ما قصد داریم سلامت دهان و دندان در معلولان را مورد توجه مسئولان قرار دهیم تا جایی که مراکزی مانند این مرکز در استان‌های دیگر نیز فعال باشد.

بهزیستی از همه معلولان حمایت می‌کند
وی در پاسخ به این پرسش که کدام دسته از معلولان از سوی بهزیستی حمایت می‌شوند، تصریح کرد: بهزیستی به همه معلولان کارت می‌دهد و آنان می‌توانند از تخفیف بهره ببرند.
فعالیت مرکز تاف در شرایط فعلی بسیار هزینه‌بر است و مدیران مرکز تاکید می‌کنند برای ادامه فعالیت این مرکز باید خیران به کمک ما بیایند.

آنهایی که برای کمک می‌آیند
این فعال حوزه معلولان درباره تلاشی که برای دریافت کمک انجام داده است نیز گفت: بهزیستی و وزارت رفاه دو مرکزی هستند که در خواست کردیم و کمک کمی کردند.
وی دامه داد: الان ما با یک ششم ظرفیت کار می‌کنیم و امسال تلاش داریم از وزارت بهداشت کمک بگیرم. امیدوارم بتوانم با مسئولان بیشتری ارتباط بگیریم و آن طوری که دوست دارم به معلولان کمک کنم.
اسعد درباره دستمزدی که به همکاران مرکز تاف پرداخت می‌شود نیز گفت: در حال حاضر همکاران ما در تاف برابر قراردادی که دارند دستمزد دریافت می‌کنند.
وی توضیح داد: اما مواردی هم هستند که خودشان پولی از خانواده‌ها دریافت نمی‌کنند. پزشکان ما ویژگی‌های خاصی دارند شاید باورش سخت باشد که گاهی پزشک ما خودش اقدام به حمل‌ونقل بیمار می‌کند. اما افرادی که در این مرکز فعال هستند همه دلسوز این بچه‌ها بوده و برای رضای خدا خدمت می‌کنند.

پل ارتباطی مرکز با مراجعه کنندگان
خدمات مرکز تاف در دو شیفت کاری، از ۸ صبح تا ۱۳ و ۱۵ تا ۲۰ به مردم ارایه می‌شود. در مرکز تاف غیر از خدمات دندانپزشکی روی رفع اختلال دهان و فک هم کار می‌ شود و در این حوزه علاوه بر معلولان، بیماران ام‌اس، ‌ سالمندان مبتلایان به آلزایمر و افرادی از این دست نیز مراجعه کننده هستند. در این مرکز به افرادی که مشکل بلع دارند آموزش داده می‌شود و یک سری از تکنیک‌ها در اختیار آن‌ها و خانواده‌هایشان قرار می‌گیرد تا فرد به راحتی بلع را انجام دهد.
مراجعین می‌توانند به نشانی ستارخان. ابتدای بهبودی. نبش کوچه بشیر. مرکز تاف پلاک ۳۶۱ مراجعه کنند و یا از طریق شماره تلفن مرکز ۶۶۵۰۸۸۳۹ و ۶۶۵۰۸۸۴۱ وقت بگیرند.


تگ ها

، ، ،

3 یادداشت

 1. paiesan

  از مراجعه کنندگان به این مرکز می باشم که از کارشان راضی ولی از هزینه هایشان بسیار بسیار ناراضی می باشم. معمولا کسانی به این مرکز مراجعه می کنند که مطمئنا مشکل مالی دارند و تحت پوشش بهزیستی هستند اما از لحاظ هزینه ای بسیار بالا می باشد.

  پاسخ
 2. مهدی

  قمیت همانند دیگر مراکز بوده و با کیفیت بالاتر..به علاوه یارانه بهزیستی..خدمه و دکترها کاملن حرفه هستند

  پاسخ
 3. علی

  من دخترمو آوردم برای معاینه رقم نجومی همون بسم اله به من گفتم که کلا بی خیال شدم. درسته خدمات به معلولین ارایه میدین ولی فکر جیب پدر و مادر این معلولین هم باشید. من حتی از بهزیستی نامه اوردم و قبول نکردین . الان خیلی راحت به مرکز درمانی سمت وراورد مراجعه کردم و با هزینه خیلی کمتر تونستم دندونهای دخترمو درست کنم. خداخیرشون بده خیلی حرفه ای بودن و تخفیف دادن.

  پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>