مردی که پس از مراجعه به دندان‌پزشک کم‌حافظه شد

9saniye

ده سال پیش مردی نزد دندان‌پزشک رفت و دندانش را عمل کرد. اما زمانی که از بی‌هوشی بیدار شد دیگر نمی‌توانست خاطره‌ای را بیش از نود دقیقه در حافظه‌اش نگه‌دارد. اکنون این مرد که به شکل مخفف بیمار “دبلیو او” نام گرفته است برای زندگی روزمره‌ اش بایستی همواره زندگی گذشته‌اش، اعضای خانواده‌اش، نشانی خانه و داروهایش برایش یاد آوری شود.
لوک جان خبرنگار بی‌بی‌سی که به دیدار این بیمار رفته می‌گوید پزشکان و متخصصانی که روی این بیماری کار می‌کنند تا هنوز دلایل این مشکل را نیافته‌‌اند…

متن فایل صوتی منتشر شده در بی‌بی‌سی را در ادامه برایتان آورده‌ایم:
بیمار با اسم «دبلیو او» همه روزه از خواب بیدار می‌شود و فکر می‌کند که ماه می دو هزار و پنج میلادی است و ساعت یک و چهل دقیقه بعد از ظهر در چهاردهم می دو هزار و پانزده میلادی دیگر همه چیز برای او متوقف شده است، پس از آن هیچ خاطره‌ای از در حافظه او بیش از ۹۰ دقیقه باقی نمی‌ماند و آن‌چه باعث گذاشتن نقطه پایان برای خاطرات زندگی‌اش شده است را چنین تعریف می‌کند: «من تا آنجا را به یاد دارم که دندان‌پزشک داروی بیهوشی تازه‌ای را به من تزریق کرد بعد از آن دیگر چیزی به یادم نمی‌آید.»

با آن‌که در اوایل، حافظه او تا دو ماه کوتاه‌تر از حالا بوده است اما اکنون تلاش می‌کند با این حافظه ۹۰ دقیقه‌ای، زندگی را برای خود آسان‌تر سازد. او با همسرش به خانه مادری‌اش کوچ کرده‌اند تا اشیاء پیرامونش برایش آشنا باشد و افراد و مکان‌ها در روستا را بشناسد اما برای بقیه کارهای روزمره‌اش به تلفن موبایلش وابسته است، وی می‌گوید: «این یادداشت‌های امروزم است، کارهایی است که باید انجام دهم، سالگرد ازدواج یکی از دوستانم، آغاز دوره کار آموزشی پسرم»

تلفن موبایل او هر ۹۰ دقیقه یک بار زنگ می‌زند و او را وامی‌دارد تا همه یادداشت‌های روزانه‌اش را مرور کند، در میان مدارک یادداشت شده یک مدرکی است که در عنوانش نوشته شده است «اول باید این را بخوانی» در آن‌جا خلاصه آنچه از ماه می دو هزار و پنچ میلادی بر او گذشته نوشته شده است، در این سند کوچک حتی سن پسر ۱۸ساله‌اش و دختر ۲۱ ساله‌اش نیز ذکر شده است و همچنین کسانی که در این مدت در خانواده‌اش به دنیا آمده‌اند و کسانی که نیز از دنیا رفته‌اند. او می‌گوید با هر بار خواندن این اطلاعات شگفت‌زده می‌شود.

متخصصانی که روی این موضوع تحقیق می‌کنند توجیهی برای آنچه اتفاق افتاده است ندارند. دکتر بارنو چاتلاوادا روان‌درمان‌ای که گزارشی در مورد «دبیلو او» را نوشته، می‌گوید آن‌ها تلاش دارند تا عوامل این توقف حافظه را دریابند، وی می‌گوید: «شما این‌گونه عوارض را در بیمارانی می‌بینید که لوپ وسطی شقیقه‌شان وارد عمل جراحی قرار می‌گیرد، این‌گونه علایم و عوارض در افرادی که مشکل اعتیاد درازمدت و الکل را از سر گذرانده باشند نیز دیده می‌شود اما مدارک و شواهدی در هر دوی این موارد وجود ندارد ما شگفت‌زده هستیم که تا به حال هیچ دلیل و مدرکی توجیه کننده‌ای برای به وجود آمدن این مشکل را از طریق معاینات لازم به‌دست نیاورده‌ایم، ما تلاش می‌کنیم که دریابیم آیا این مشکل عوامل روانی دارد یا خیر».

بیمار «دبلیو او» لحظات مهم و ناب زندگی خود را عکس‌برداری می‌کند یا در تصاویر ویدویی ضبط می‌کند تا بتواند خاطرات خود را زنده نگه‌دارد و در حین زمان از آن لحظات زندگی برای دقایقی هم که شده لذت ببرد.

منبع: بی‌بی‌سی

 


تگ ها

، ، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>