مخالفت دانشجویان دندان‌پزشکی با احیا طرح بهداشتکار دهان

dental student- phantom- dental school2

در حالی که انتقاد‌ها در مورد احیا دوباره طرح بهداشتکار دهان و دندان و تبدیل وضعیت نیروهای حد واسط بهداشتی (دنتال هایجنیست) به درمانی (دنتال تراپیست) در جامعه دندان‌پزشکی فراگیر شده است، جمع کثیری از دانشجویان دندان‌پزشکی کشور در نامه‌ای سرگشاده به وزیر بهداشت مصرانه خواهان توقف سیاست به‌کارگیری نیروهای حدواسط به جای دندان‌پزشک در برخی از استان‌ها شدند.

در متن این نامه که تا به امروز به امضای الکترونیکی بیش از ۲۲۰۰ دانشجو رسیده، آمده است که ارتقا شاخص‌های بهداشت دهان و دندان، همانند جوامع پیشرفته نیازمند افرادی صرفاً آموزش دیده در بهداشت دهان و دندان در کل جامعه شهری و روستایی و نه افراد درمانگر (اعم از دندان‌پزشک، بهداشتکار و یا کاردان بهداشت دهان و دندان تبدیل وضعیت یافته به بهداشتکار) است.

در بخش دیگری از نامه با طرح این پرسش که «آیا همه بهورز‌ها هم پزشک می‌شوند؟» تفاوت نگرش وزارت بهداشت میان رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی مورد انتقاد قرار گرفته است. دانشجویان همچنین خواستار توضیح مسئولان در مورد لزوم تبدیل وضعیت نیروهای بهداشتی به نیروهای درمانی علی‌رغم اشباع کشور از دندان‌پزشکان شده‌اند و از وزیر بهداشت خواسته‌اند از احیاء مجدد مسیر انحرافی در تحصیل رشته دندان‌پزشکی جلوگیری کند.

در پایان نامه دانشجویان دندان‌پزشکی با یادآوری شعارهای انتخاباتی رییس‌جمهور منتخب در مورد برخورداری یکسان آحاد جامعه از حقوق شهروندی، تاکید کرده‌اند سیاست ارایه خدمات درمانی به مناطق مردم توسط نیروهای فوق دیپلم علی‌رغم ساده‌ترین راه‌حل برخورداری مناطق کم‌برخوردار از خدمات دندان‌پزشکی، خلاف مقوله عدالت در سلامت است و تاکید کرده‌اند با مدیریت نیروی انسانی می‌توان امکان ارایه خدمات توسط دندان‌پزشکان در تمام کشور را فراهم کرد.


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>