پیش از پذیرش دانشجو نیازسنجی دقیق انجام شود

radio dental student

نامه متخصصان و اعضای هیات‌علمی رشته رادیولوژی دهان به معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره پذیرش دانشجو در رشته کاردانی رادیولوژی دهان در کنکور۹۶

بسم الله الرحمن الرحیم
جناب آقای دکتر محمد باقر لاریجانی
معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی
موضوع : پذیرش کاردان رادیولوژی دهان و فک وصورت در آزمون سرارسری سال ۹۶
با عرض سلام و احترام
چنانچه حضرتعالی واقف هستید، هدف از پرورش نیرو در رشته دندانپزشکی نظیر سایر حوزه های درمانی تشخیصی، ارائه علمی تر و کارآمدتر خدمات به بیمار، افزایش سطح سلامت، کاهش مخاطرات ناشی از تشخیص های نادرست و دیرهنگام، و دسترسی هرچه بیشتر جامعه به خدمات درمانی است. این سیاست و هدف معقول و مقدس دلیل و پایه ایجاد رشته های مختلف از جمله رادیولوژی دهان ، فک و صورت بوده است.
با وجود این، متاسفانه حوزه ای که دولت برای آن هزینه نموده و این تعداد نیروی کارآمد و متخصص در آن رشته تربیت کرده است به دلیل مشکلاتی در برنامه ریزی و اجرا، در تصدی نیروهای تربیت شده نیست. لیکن حقیقتاً در این زمینه سرمایه گذاری نظام سلامت به صورتی آشکارتر به غرض نهایی منتج نمی شود و در حال حاضر رشته رادیولوژی دهان و فک و صورت دارای تعداد قابل توجهی نیروی پرورش یافته جویای کار است، گرچه این بلیه تنها مختص به حوزه مذکور نیست بلکه شامل خیل عظیمی از کاردانها و لیسانسه های رادیولوژی نیز می شود که حتی برای شروع دوران تعهد خدمت خود ماه ها در نوبت باقی می مانند و پس از اتمام طرح برای امرار معاش به حرفه دیگری می پردازند.
متاسفانه، امروز سخن از پذیرش کاردان رادیولوژی دهان و فک وصورت در آزمون سراسری سال ۹۶ در دانشکده دندانپزشکی همدان است که علیرغم مخالفت صریح اساتید محترم و انتقال نظر ایشان به معاونت آموزشی دانشگاه همدان نظر گروه در تصمیم گیری لحاظ نشده است .
به نظر می رسد نتیجه درازمدت پذیرش در این رشته جدید (که البته هیچ نمونه مشابه ای در دنیا ندارد)، اشتغال به کار این نیروها در مراکز رادیولوژی پزشکی و کاهش بیشتر ارجاع به مراکز تخصصی رادیولوژی فک و صورت و همچنین محرومیت بیماران از ارائه خدمات تخصصی این مراکز می باشد.
همچنین با توجه به تجربه رشته کاردان بهداشت دهان، که برای آنها امکان ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی به نوعی فراهم شده است، بیم آن می رود که در دراز مدت و ایجاد قوانین مشابه، امکان تبدیل وضعیت برای این گروه از کاردان ها نیز فراهم شود یا حداقل این عزیزان مدعی تغییر رشته یا ادامه تحصیل در رشته دندانپزشکی و دور زدن کنکور و یا مدعی تاسیس مرکز رادیولوژی شوند.
لذا با توجه به اینکه در صورت راه اندازی این رشته، امکانات آموزشی صرف تولید و پرورش نیروهایی شود که امروز در کشور فراوان وجود دارند و این مغایر با سیاست دولت تدبیر و امید در اولویت بندی در ایجاد اشتغال برای دانش آموختگان موجود است، از جنابعالی خواهشمندیم تا زمانیکه نیازسنجی دقیق و نظر کارشناسی متخصصین مربوطه از دانشگاههای دندانپزشکی سراسرکشور حاصل نشده از پذیرش کاردان رادیولوژی دهان و فک و صورت جلوگیری شود.
پیشاپیش از حسن نظر و همکاری جنابعالی سپاسگزاریم و در رفع این مشکل امید به تدبیر دولت تدبیر و امید داریم.

جمعی از متخصصین و اعضای هیئت علمی دانشکده های دندانپزشکی سراسرکشور
رونوشت:
مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهور
کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی
سازمان سنجش آموزش کشور
سازمان نظام پزشکی
انجمن رادیولوژی دهان و فک وصورت ایران
رییس دانشگاه علوم پزشکی همدان
دبیر شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی، جناب آقای دکتر رزمی


تگ ها

، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>