همه چیز درباره لامینت (ونیر) دندان

Veneers1

گفتگو با دکتر آزاده ابراهیمی، متخصص دندان‌پزشکی ترمیمی و زیبایی درباره لامینیت‌های دندانی
+ یادداشت دکتر صابر سید گوگانی، متخصص ارتودنسی و عضر تحریریه سایت دندانه درباره دوراهی مان لامینیت یا ارتودنسی

همه انسان‌ها مشتاق داشتن یک لبخند زیبا هستند اما برخی به خاطر دندان‌های بد شکل یا بد رنگ از این آرزو محرومند. اینجاست که دندان‌پزشکی ترمیمی به میدان وارد می‌شود و با معجزه‌ای به نام لامینت، لبخند و زیبایی را به صورت افراد باز می‌گرداند.

اما لامینت چیست؟ برای چه افراد و چه دندان‌هایی مناسب است؟ آیا آسیبی به دندان‌ها می‌رساند؟ یا ممکن است این درمان طول عمر طولانی‌ای نداشته باشد و با شکست مواجه شود؟ پاسخ این سوالات را از زبان دکتر ازاده ابراهیمی، متخصص دندان‌پزشکی ترمیمی بخوانید:

- شاید بد نباشد در ابتدا یک تعریف ساده اما عملی در مورد لامینت (ونیر) داشته باشید.
- لامینت یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصلهٔ بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. ونیر‌ها یا از جنس کامپوزیت هستند و به طور مستقیم و داخل مطب ساخته می‌شود (که به آن‌ها ونیر کامپوزتی می‌گویند) و یا از جنس سرامیک هستند و در لابراتور ساخته می‌شوند (که به آن‌ها ونیر سرامیکی گفته می‌شود). به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند.

- تفاوت اصلی لامینت سرامیکی و کامپوزیتی در چیست؟
لامینت‌های سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارند. ثبات رنگ در لامینت‌های سرامیکی بیشتر است و اصولا ظاهر زیباتری دارند.
لامینت‌های کامپوزیتی ثبات رنگ کمتری دارند و مزیت اصلی آن‌ها نسبت به لامینت‌های سرامیکی، قیمت ارزان‌تر و تراش کمتر دندان است.

- انجام این درمان چه شرایطی دارد؟ چه کسانی می‌توانند از درمان لامینت استفاده کنند و چه کسانی نمی‌توانند؟
لامینت برای «اصلاح مشکلات خفیف تا متوسط دندان‌های قدامی» کاربرد دارد. بسیار مهم است که دندان دچار ضایعات گسترده نباشد و مشکلات زیبایی در حد می‌نای دندان ختم شود. مسئله مهم دیگر اکلوژن بیماراست؛ وجودعادات دهانی چون دندان قروچه (براکسیسم و یا کلنچینگ) کنترا اندیکاسیون درمان لامینیت محسوب می‌شود. در زمان دندان قروچه بیمار نیروی بسیار زیادی را به دندان‌های خود و لامینت وارد می‌کند که در طی زمان منجر به شکستن لامینت می‌شود.

- آیا در جریان این درمان دندان‌ها تراش می‌خورند؟
- تراش دندان قبل از گذاشتن لامینت بستگی به طرح و شکل اولیه دندان‌ها و وضعیت اکلوژن بیمار دارد. در برخی از موارد انجام هیچ گونه تراشی لازم نیست اما در برخی از موارد تراش دندان لازم است. البته به طور کلی تراش ایجاد شده در دندان‌ها بسیار محافظه کارانه‌تر از تراش روکش است و حجم بسیار کمتری از دندان تراشیده می‌شود.

Denver_Dentist_Porcelain_Veneers-bef
– آیا انجام لامینت عوارض جانبی هم دارد و ممکن است به دندان‌ها آسیب وارد شود؟
عوارض احتمالی لامینت عبارتند از:
۱- حساسیت تاخیری پس از درمان: مانند هر ترمیم دیگری احتمال ایجاد حساسیت به سرما و گرما پس از درمان وجود دارد که البته پس از گذشت مدت زمان کوتاهی این مشکل برطرف می‌شود.
۲- شکستگی لامینت: اگر اصول اولیه انتخاب بیمار برای درمان لامینت به درستی مورد نظر قرار گرفته باشد و بیمار هیچ گونه کنترااندیکاسیونی در مورد درمان لامینت نداشته باشد احتمال شکستگی ترمیم بسیار کاهش می‌یابد اما از بین نمی‌رود. چون در طول عمر درمان لامینت بیمار نقش اساسی ایفا می‌کند. بیمار باید از برخی عادات غذایی خود مانند گاز زدن غذاهای سفت، جویدن یخ و… خودداری کند تا طول عمر درمان افزایش یابد. اما در صورتی‌که لامینت کامپوزیتی یا سرامیکی دچار پریدگی شود، با کامپوزیت فابل ترمیم و اصلاح است.
۳- تغییر رنگ لبه‌ای لمینت: تغییر رنگ لبه‌ای در لامینت در طی زمان کاملا بستگی به مواد رنگی مورد مصرف بیمار مانند چای، قهوه و یا کشیدن سیگار دارد. به عبارتی هرچه این مواد بیشتر مصرف شود احتمال تغییر رنگ در لبه‌های لامینت بیشتر است و اگر بیمار مصرف مواد رنگی را کم کند قابل پیشگیری است.

- افراد پس از لامینت کردن دندان‌ها چه ملاحظات خاصی باید انجام دهند؟
در کل برای هر گونه درمان ترمیمی دندان‌پزشکی رعایت بهداشت دهان الزامی است، اما در مورد درمان لامینت علاوه بر رعایت اصول بهداشتی استفاده از دستگا‌ههای پیزوالکتریک جرم گیری باید با احتیاط انجام شود. همچنین برخی از دهان شویه‌های حاوی فلوراید روی لامینت تاثیر منفی دارد. بنابراین قبل از استفاده از دهان شویه باید با دندانپزشک مشاوره به عمل آید.

Veneers1
– آیا انگونه که در برخی از آگهی‌های تبلیغاتی ادعا می‌شود، می‌توان از لامینت به عنوان جایگزین درمان ارتودنسی استفاده کرد؟
در صورتی‌که بیمار دچار مشکلات اکلوزالی شدید نباشد و رشد فکین به حد نهایی خود رسیده باشد می‌توان طرح درمان لامینت را مد نظر داشت. به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی ایجاد عوارض جانبی روی دندان‌ها مانند تحلیل ریشه، ایجاد پوسیدگی بیشتر در طی درمان ارتودنسی و همچنین برگشت دوبارهٔ مشکلات قبلی دندان‌ها پس از برداشتن براکت‌های ارتودنسی لامینت می‌تواند به عنوان یک جایگزین درمانی با پیش آگهی بسیار عالی در بیماران با مشکلات خفیف تا متوسط دندانی مدنظر قرار گیرد.

زاویه دید یک ارتودنتیست:
یادداشت دکتر صابر سید گوگانی

“به علت طولانی بودن درمان ارتودنسی ایجاد عوارض جانبی روی دندان‌ها مانند تحلیل ریشه، ایجاد پوسیدگی بیشتر در طی درمان ارتودنسی و همچنین برگشت دوبارهٔ مشکلات قبلی دندان‌ها پس از برداشتن براکت‌های ارتودنسی لامینت می‌تواند به عنوان یک جایگزین درمانی با پیش آگهی بسیار عالی در بیماران با مشکلات خفیف تا متوسط دندانی مدنظر قرار گیرد.”
متاسفانه عبارات فوق دقیق نیستند و غیر علمی هستند!
به عبارتی عبارت ها بدون در نظر گرفتن روابط علت و معلولی بیان شده اند و نادرست هستند!
١-طولانی بودن ارتودنسی: در موارد خفیف ارتودنسی در زمان کمتر از ۶ ماه و حتی گاه دو ماه قابل انجام است
٢- عوارض جانبی: در همه درمان ها عوارض جانبی وجود دارد به علاوه تحلیل ریشه شایع به شکل ملایم و کاملا بی ضرر است و تحلیل ریشه شدید کاملا نادر است! به عبارتی شیوع تحلیل ریشه در حد شدید در ارتودنسی، کمتر از حتی شیوع ازبین رفتن عصب دندان ها در تراش روکش یا برخی لامینیت ها است!
٣- ایجاد پوسیدگی بیشتر به خاطر ارتودنسی نیست! به خاطر عدم رعایت بهداشت است! گفتن “ایجاد پوسیدگی بیشتر در حین ارتودنسی” مثل گفتن “ایجاد تصادف بیشتر به خاطر استفاده از اتومبیل است” به عبارتی مغالطه است!
۴- برگشت مشکلات قبلی: در اکثریت قریب به اتفاق موارد زمانی رخ می دهد که درمان درست نباشد و/یا ریتینر درست استفاده نشود! مطمئنا امر بعد از لامینیت بیمار یک بارهسته هلو را گاز بگیرد، داستان دوام لامینیت ممکن است به راحتی عوض شود!
۵- لامینیت در هیچ تکست معتبری به عنوان جایگزین ارتودنسی در موارد “متوسط” بیان نشده! بلکه به عنوان یک جایگزین قابل قبول برای موارد کمتر از متوسط (ملایم) آن هم وقتی واقعا نشود ارتودنسی انجام داد پیشنهاد می شود!
امیدواریم با دقت در بیان عبارت ها باعث گمراهی بیماران نشویم!


تگ ها

، ، ، ، ،

210 یادداشت

 1. لیره

  با سلام ۴تا از دندانهای فک بالای من نامرتب است درضمن ۳۰ ساله هستم امکان ارتدنسی ندارم کامپوزیت روش مناسبی است؟یا لامینت بهتراست؟ عوارض دار د؟ لطفا من را راهنمایی بفرمائید

  پاسخ
 2. negar

  با سلام. دوتا از دندان های فک پایین و یکی از دندان های فک بالایم به هم ریختگی دارد. برای مرتب کردنشان میتوان فقط همان ها را لامینت کرد؟ با دندانهای دیگرم تضاد رنگ پیدا نمی کند؟ و ممنون میشم اگر قیمت لامینت هر دندان و طول عمرشان را هم بگین.

  پاسخ
 3. ملیکا

  باسلام-
  استفاده از لامینت به خود دندان آسیب نمیرسونه؟
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  1. sepide

   سلام خسته نباشید میخواستم آدرس مطبتونو بدونم کجاست و بدونم هزینه لامینت سرامیکی چنده ممنونم از شما

   پاسخ
 4. sepide

  سلام دو دندان جلویی فک بالا با فاصله است لامنیت بهتره یاروکش .به من این دو روش و گفتن.

  پاسخ
 5. asal

  سلام دکتر ن دندون کنار دندون نیشم تراش داده دندونم کاملا سالم بود الان خیلی نگرانم واس اینکه دندون کناریش که خالی بود رو این دندون سالمم سوار کنه من واقعا نگران این کار دکتر غیر قانونی نبوده ؟،خیلی ناراحتم

  پاسخ
 6. سحر

  سلام ببخشید من احساس میکنم مینای دندونام از بین رفته چون با وجود مسواک زدن زرد شدن و به اب سرد و شیشیرنیجات حساس و زیر شدن
  میخواستم بدونم باید از چه روشی استفاده کنم؟
  اگه از این روکش ها استفاده کنم چقد دوام داره؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
  1. Ali

   اگر مینای دندانتان به رنگ سفید گچی درآمده یعنی شروع پوسیدگی.
   ولی اگه در ظاهر عادیه و فقط به سرد و گرم و شیرینی حساسه احتمالا پوسیدگی بین دندانی باشه و باید به دندانپزشک برید

   پاسخ
 7. mehdi

  سلام.دندونام خیلی مرتب وخوشرنگن اما دوتا دندونای جلو کمی درشت وفاصله دارن ایا راهی برای زیبا سازی وجو داره ؟
  لطفا ادرس مطبتون رو هم ارسال کنید.ممنون

  پاسخ
 8. hoda

  باسلام
  من دو تا دندون های نیشم تقریبا روی دندون های کناری هستند و تو لبخند زدن واقعا اذیتم میکنن میخواستم ببینم با روش لامینت قابل اصلاح هست؟

  پاسخ
 9. ana

  من دندان هامو ارتدنسی کردم هیچ عوارضی نداشته.۱ سال و نیم خود ارتدنسی رو دندونام بود ۳ سال فیکس

  پاسخ
 10. leila fatholahpour

  سلام دندانهای من رنگ پایه A3 دارد و می خوام برای سفید کردن دندانهام اقدام کنم دوست ندارم خیلی سفید مصنوعی باشه رنگ پوستم هم گندمی هست چه پایه رنگی برای من بهتره یکی از عکسهایی که گذاشته بودید خیلی دوس داشتم ولی معلوم نبود چه رنگی براش استفاده شده ، لطفا منو راهنمایی کنید . سپاس

  پاسخ
 11. hani

  سلام..خسته نباشید..من چندوقت هست ک دوتا دندون جلویی رو کامپوزیت کردم..و متاسفانه همه منو میرسونن و میگن اگ کامپوزیت خراب شه دندونها بطور کلی خراب میشن..آیا درسته؟

  پاسخ
 12. محیا

  سلام.من ۱۰ سال پیش ارتدنسی کردم ولی متاسفانه مجدد دندان هایم فاصله گرفته و تصمیم دارم که کامپوزیت کنم ولی در شبکه ۵ در برنامه به خانه برمیگردیم یه دکتری آورده بود که زیاد تعریف نکرد از روش کامپوزیت و لمینیت و گفت باعث پوسیدگی دندان میشود. به من اطلاعاتی در این مورد بدهید ممنونتون میشوم؟؟؟که اینکه کامپوزیت چه معایبی دارد و اینکه باعث پوسیدگی دندان میشود؟؟

  پاسخ
 13. زهرا

  سلام.من دندانهای جلویی ام از هم فاصله دارند و به مرور زمان هم کوتاه شده اند در ضمن سطح داخلی دندانهای جلویی هم مینایشان از بین رفته میخواستم بیینم که لامینت برای من مناسب هست یا خیر.با تشکر

  پاسخ
 14. نوید

  سلام خسته نباشین من دندونامو ارتودنسی کردم خب فک پایین خوب درمونش کردن عقب حلو بود ولی فک بالا دندونهای خیلی بزرگی دارم با اینکه از قبل بهترش کردن و صافش کردن ولی وقتی میخندم از بس بزرگن خیلی زشتـپیدا میشن توصیتون چیه خیلی نا امیدم اصلا رومـنمیشه بخندم

  پاسخ
 15. سعید

  سلام.من ۱۶ سالمه دندونام نیاز به ارتودنسی داره.میشه اول روکش کرد بعد ارتودنسی
  یا میشه لمینت کنم بعد از ۱۸ سالگی لمینت و تعویض کنم

  پاسخ
 16. دکتر سیامک شایان

  قضاوت درباره مشکل شما بدون معاینه کلینیکی مشکل است. شاید بد نباشد عکسی در وضعیت دندان خودتان برای ما ایمیل کنید شاید بتوان بهتر شما را راهنمایی کرد
  ایمیل ما این است: info@dandane.ir

  پاسخ
 17. مهسا نوروزی

  سه تصویر به ایمیل شما ارسال شد

  پاسخ
 18. دکتر سیامک شایان

  متاسفانه به دلیل اشکال در سرور طی روزهای گذشته ایمیلی از شما به دست ما نرسیده است. ممنون میشم ایمیلتان را مجدد ارسال کنید

  پاسخ
 19. مهسا نوروزی

  با سلام ایمیل مجددا ارسال شد

  پاسخ
 20. احمد

  به جیب شما ضرر داره صدایتان در آمد

  پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>