قهر هاشمی با دندان‌پزشکی؟!

vazir behdasht

دلیل بی‌توجهی وزیر بهداشت به مناسبت‌های دندان‌پزشکی در ابتدای سال ۹۷ چیست؟

دکتر سیامک شایان امین: دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی امسال پیامی به مناسبت فرا رسیدن روز دندان‌پزشکی صادر نکرد. از طرف وزارت بهداشت همایشی در سالگرد طرح تحول سلامت دهان برگزار نشد. وزیر بر خلاف روال چند سال اخیر به جشن روز دندان‌پزشکی در برج میلاد نرفت و در افتتاحیه کنگره اکسیدا هم حاضر نشد.
سوال اصلی این است:
وزیر بهداشت چرا امسال هیچ واکنشی نسبت به روز دندان‌پزشکی نداشت و در هیچ‌یک از برنامه‌های مرتبط با دندان‌پزشکان حاضر نشد؟ دلیل این رخداد بی‌سابقه چیست؛ آیا وزیر بهداشت از سیاست‌های حوزه دندان‌پزشکی و مدیران این حوزه ناامید شده است تا اصولا با دندان‌پزشکی قهر است؟

۱- وزیر بهداشت روز دندان‌پزشکی را تبریک نگفت
۲۳ فروردین بیش از چهار دهه پیش به نام روز دندان‌پزشکی نام‌گذاری شده است. یکی از برنامه‌های معمول و مرسوم این روز انتشار پیام تبریک از سوی مسئولان وزارت بهداشت خطاب به جامعه دندان‌پزشکی و برگزاری مراسم بزرگداشت توسط وزارتخانه، دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و نهادهای غیر انتفاعی نظیر انجمن‌های دندان پزشکی است. اما ۲۳ فروردین سال ۱۳۹۷ با سال‌های گذشته تفاوت بزرگی داشت و ان بی‌توجهی وزیر بهداشت و دیگر مدیران این وزارتخانه نسبت به فرا رسیدن این روز بود. این فراموش‌کاری از وزیری که رسانه‌ای‌ترین مرد کابیه دولت روحانی است و حضوری همیشگی در رسانه‌ها و جلوی دوربین دارد و طی مدت اخیر فرارسیدن هیچ مناسبتی را از جمله روز مادر، انتخاب شهردار جدید تهران، روز مددکاری اجتماعی، عید نوروز، تولد حضرت مسیح و… بی‌تبریک نگذاشته است، کمی عجیب بود.

۲- سالگرد طرح تحول سلامت دهان برگزار نشد
طی چهار سال گذشته و با افتتاح طرح تحول سلامت دهان، تاریخ آغاز این طرح که مصادف با ۲۳ فروردین و روز دندان‌پزشکی بود با برگزاری همایشی با حضور مدیران بلند مرتبه این وزارتخانه گرامی داشته می‌شد. اما امسال و در حالی که طرح تحول سلامت بیش از هر زمان دیگر در چالش بودجه و نقد اثربخشی است، برای اولین بار وزارت بهداشت بی سر و صدا از کنار این مناسبت گذشت. این در حالی است که طرح تحول سلامت مهم‌ترین اولویت و سیاست اجرایی وزارت بهداشت به شمار می‌رود و چند ماه پیش وزیر بهداشت با تشکیل ستاد کشوری طرح تحول سلامت دهان توجه و علاقه خود را به ادامه این طرح نشان داده بود. اما برگزار نشدن سومین سالگرد این همایش که فرصتی برای ارائه گزارش عملکرد و مرور کارنامه این طرح بود از سوی بسیاری از صاحب‌نظران حوزه دندان‌پزشکی سوال برانگیز بود.
پیش‌تر اعلام شده بود وزیر بهداشت روز ۲۳ فروردین در اولین مجمع سلامت استان خراسان رضوی به میزبانی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد حضور خواهد داشت. اما دکتر هاشمی روز پنجشنبه به مشهد نرفت و همایش مجمع سلامت علی‌رغم حضور مدیران بلند مرتبه استانی بدون حضور او برگزار شد.

۳- وزیر بهداشت به جشن روز دندان‌پزشکی نرفت
مراسم بزرگداشت روز دندان‌پزشکی در تهران طی سال‌های اخیر با مشارکت سازمان نظام‌پزشکی و انجمن دندان‌پزشکی ایران برپا می‌شود. با توجه به شمار بالای دندان‌پزشکان تهرانی این مراسم که هر ساله در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران برگزار می‌شود میزبان شخصیت‌های مهم دندان‌پزشکی و برخی از مقامات دولتی است. سال‌هاست وزیر بهداشت یکی از میهمانان ویژه این جشن بوده است. حتی وزیر سال گذشته و در میانه کارزار انتخاب ریاست جمهوری در بازگشت از سفر مازندران، حوالی سال ۲۱ شب خود را به برج میلاد رساند تا این مراسم را از دست نداده باشد. با این وجود امسال برای اولین بار دکتر هاشمی در این مراسم حاضر نشد. دکتر فاضل نیز که از سال گذشته سمت ریاست سازمان نظام‌پزشکی را عهده‌دار شده است دیگر غایب بزرگ جشن امسال بود.

۴- وزیر بهداشت در افتتاحیه کنگره اکسیدا غایب بود
کنگره سالیانه انجمن دندان‌پزشکی ایران بزرگ‌ترین همایش علمی و اجتماع دندان‌پزشکان در هر سال است. این کنگره با توجه به قدمت و فراگیری انجمن دندان‌پزشکی ایران هر سال میزبان سه تا پنج هزار دندان‌پزشک است. افتتاحیه این کنگره طی سال‌های اخیر در سالن اجلاس سران یا مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور رییس فدراسیون جهانی دندان‌پزشکی، وزیر بهداشت و رییس سازمان نظام‌پزشکی برگزار شده است. امسال اما هیچ‌یک از این سه شخصیت در افتتاحیه کنگره حاضر نبودند. غیبت رییس FDI که امسال یک بانوی امریکایی است، البته به دلایل سیاسی قابل توجیه است اما درباره عدم حضور وزیر بهداشت و رییس سازمان نظام‌پزشکی چه می‌توان گفت؟

در پیگیری غیبت و بی‌توجهی وزیر بهداشت با چند تن از دندان‌پزشکان مطلع و مرتبط با رخدادهای اخیر گفتگو کردیم تا بدانیم وزیر بهداشت در روزهای ۲۳، ۲۵، ۲۷ و ۲۹ فروردین ماه که مقارن با روز دندان پزشکی، تاریخ برگزاری جشن روز دندان‌پزشکی در تهران، افتتاحیه کنگره انجمن دندان‌پزشکی ایران و اختتامیه این کنگره است، در کجا بوده و چرا در این مراسم حضور نداشته است؟

- وزیر روز افتتاحیه اکسیدا در مجلس بود
دکتر عباس دلورانی، عضو هیات‌مدیره انجمن دندان پزشکی ایران و رییس کنگره ۵۸ انجمن دندان‌پزشکی ایران (اکسیدا۵۸):
احساس بنده این بود که آقای دکتر فاضل، رئیس سازمان نظام پزشکی علاقه چندانی به شرکت در کنگره اکسیدا ندارند و ما هم پیگیری چندانی برای حضور ایشان نکردیم، اما آقای وزیر بهداشت قرار بود در مراسم افتتاحیه کنگره حضور پیدا کنند که همان روز در مجلس جلسه پرسش و پاسخی برای ایشان برگزار شد و نتوانستند بیایند. در مورد علت حضور نیافتن ایشان در مراسم روز دندان‌پزشکی هم اطلاعی ندارم. چون آن زمان در اوج درگیری کارهای کنگره اکسیدا بودم و اصلاً در جریان کم و کیف برگزاری این مراسم نیستم.

- وزیر بهداشت را به جشن دعوت نکرده بودیم!
دکتر سعید ساعی، دندان‌پزشک و متخصص اندودنتیکس، عضو هیات‌مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران و یکی از عوامل اصلی برگزاری مراسم روز دندان‌پزشکی در تهران در چند سال اخیر:
از آنجا که مراسم روز دندان‌پزشکی در تهران، امسال به افتتاحیه کنگره اکسیدا نزدیک بود، ما نمی‌خواستیم وقت وزیر بهداشت را بگیریم و از ایشان نخواستیم در مراسم روز دندان‌پزشکی حضور پیدا کنند. البته ایشان نتوانستند به دلیل مشغله کاری و مسافرت در افتتاحیه و اختتامیه اکسیدا هم حضور پیدا کنند.
دکتر ساعی در پاسخ به این سوال که چرا طی سال‌های اخیر سایر مدیران ارشد وزارت بهداشت یا نظام پزشکی در مراسم روز دندان‌پزشکی حضور نمی‌یابند، این‌گونه گفت: در مورد مدیران سازمان نظام پزشکی باید بگویم آقایان دکتر ظفرقندی و دکتر فاضل قرار بود در این مراسم حضور پیدا کنند که به دلیل تعطیلات مبعث پیامبر(ص) در خارج از تهران حضور داشتند و نتوانستند خود را برسانند. در مورد مدیران ارشد وزارت بهداشت هم باید بگویم چون غالب برنامه سرگرم کننده است، اعتقاد ما این است که سخنرانی‌های زیاد برای حضار چندان خوشایند نیست. به همین دلیل سعی می‌کنیم حجم و تعداد سخنرانی‌ها را تا حد امکان کاهش دهیم.

- وزیر روز اختتامیه اکسیدا در تبریز بود
دکتر علی تاجرنیا، رییس انجمن دندان‌پزشکی ایران و عضو ستاد کشوری طرح تحول سلامت دهان:
زمان برگزاری کنگره اکسیدا آقای وزیر بهداشت در تبریز حضور داشتند و با این گمان که اختتامیه روز جمعه، ۳۱ فروردین برگزار می‌شود، تصمیم داشتند در اختتامیه شرکت کنند و حتی از من موضوع را پیگیری کردند اما از آنجا که اختتامیه اکسیدا به اجبار، عصر پنجشنبه برگزار شد، توانستند در مراسم شرکت کنند.
در مورد جشن روز دندان‌پزشکی هم باید بگویم ما به ایشان برنامه را دیر اطلاع دادیم و ظاهرا جلسه‌ای با آقای رئیس‌جمهور برای ایشان پیش آمده بود که نتوانستند در این جشن حضور پیدا کنند. تا جایی که بنده اطلاع دارم بحث دلخوری از جامعه دندان‌پزشکی در مورد آقای وزیر مطرح نیست.

- مراسم سال‌های گذشته عملا بازخوردی نداشت
دکتر حسن رزمی، دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی، مشاور وزیر در امور دندان‌پزشکی و دبیر ستاد کشوری طرح تحول سلامت دهان:
برگزار نشدن برنامه‌ای به مناسبت روز ملی دندان‌پزشکی یا سالگرد طرح تحول سلامت دهان در وزارت بهداشت، نباید دلیلی برای کم‌توجهی وزیر بهداشت به دندان‌پزشکی تلقی شود.
در سال های گذشته شکل برگزاری مراسم روز دندان‌پزشکی و سالگرد طرح تحول سلامت دهان بسیار پر و پیمان و به اصطلاح رسانه‌ای بود اما در عمل خروجی خاصی نداشت. و علی‌رغم دعوت از روسای دانشگاه‌ها و معاونین که متضمن رفت و آمد و صرف وقت و هزینه بسیار بود، برنامه‌ها بیشتر جنبه رسانه‌ای داشت تا محتوایی و اثربخشی خاصی هم نداشت. نظر وزیر این بود که این برنامه‌ها به شکل استانی و در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شود تا اثری در افزایش سواد سلامت دهان مردم داشته باشند.
امسال گزارش کار وزارت بهداشت در حوزه سلامت دهان در قالب مصاحبه انجام شد و از طریق پایگاه خبری دندانه و سایت وزارت بهداشت منتشر شد که بازخورد خوبی هم داشت. این در حالی است که در سال‌های گذشته مراسم حضوری وزارت بهداشت، پررنگ‌تر دیده می‌شد، اما تقریباً بازخوردی نداشت و انتظار بنده از رسانه شما هم این است که بهره‌وری این دو شیوه ارائه گزارش کار را با یکدیگر مقایسه کنید.
وزیر بهداشت بنا داشتند در برنامه افتتاحیه کنگره اکسیدا۵۸ حضور پیدا کنند، اما چون مکلف شده بودند همان روز در مجلس به سؤالات نمایندگان پاسخ بدهند، نتوانستند به آن برسند. گذشته از این اگرچه انتشار پیامی از سوی وزیر بهداشت برای تبریک روز دندان‌پزشکی خالی از اشکال بود، اما اگر انجام نشدن این کار را به حساب کم‌لطفی ایشان به این حوزه بگذاریم، دور از انصاف و عدالت است. چرا که ما مرتب با دکتر هاشمی در تماس هستیم و شاهدیم که با همان انرژی سابق پیگیر امور دندان‌پزشکی هستند.

- تداخل روز دندان‌پزشکی با سال‌روز شهادت
دکتر قاسم صادقی، رییس اداره درمان دندان‌پزشکی وزارت بهداشت:
امسال در روز دندان‌پزشکی ما منتظر برنامه‌ای بودیم که بنا بود به‌صورت هماهنگ با معاونت اجتماعی وزارت بهداشت برگزار شود، اما به دلیل سال‌روز شهادت امام موسی کاظم (ع)، این برنامه به تعویق افتاد و ما نتوانستیم آن را برگزار کنیم.
دلیل عدم حضور وزیر در مراسم مربوطه و عدم انتشار پیام تبریک هم به اعتقاد من مشغله‌های کاری وزیر بهداشت بوده است. چرا که ایشان در حوزه درمان که وظیفه اصلی‌شان است، دغدغه‌های بی‌شماری دارند و به خصوص در اسفند ۹۶ و فروردین ۹۷ برای مسائل بودجه‌ای وقت زیادی صرف کردند. بنده به شخصه اطلاع دارم که ایشان تا ۲۹ اسفندماه و دو تا سه هفته ابتدایی سال جدید در حال رایزنی بودجه دانشگاه‌ها و وزارت بهداشت بودند. در ضمن سفرهای کاری ایشان مزید بر علت شد و نتوانستند در این برنامه‌هایی که ذکر کردید حضور پیدا کنند. روز افتتاحیه اکسیدا هم در مجلس مکلف به پاسخ دادن به سؤالات نمایندگان بودند. بنده مایلم از این طریق به همه همکاران اطمینان بدهم که در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین حامیان دندان‌پزشکی کشور شخص وزیر بهداشت هستند و مرتب از متولیان امر از جمله اداره درمان دندان‌پزشکی گزارش کار می‌خواهند.


تگ ها

، ، ، ، ، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>