فعالیت‌ها در حوزه گردشگری سلامت باید ساماندهی شود

dr harirchi

گفتگوی دندانه با معاون کل وزارت بهداشت

معاون کل وزارت بهداشت گفت: در حوزه گردشگری سلامت، در ۴ دهه گذشته فعالیت‌های بسیاری در ایران انجام شده است و ما از یک کشور بیمار فرست به کشورهای دیگر حتی برای اعمال معمول جراحی مانند عمل جراحی قلب یا پیوند کلیه، به یک کشور بیمار پذیر تبدیل شده‌ایم.
دکتر ایرج حریرچی در گفتگو با پایگاه خبری دندانه، با اشاره به افزایش چشمگیر گردشگران سلامت طی سال‌های اخیر گفت: در سال ۲۰۰۷، حدود ۲۰ هزار گردشگر سلامت به کشور وارد می‌شدند و در حال حاضر این رقم به ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر افزایش یافته اما هدف ما ورود سالانه ۲ تا ۳ میلیون گردشگر سلامت به کشور و قرار گرفتن در جایگاه اول منطقه از نظر توریسم سلامت است که با آن نقطه فاصله زیادی داریم.
قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینکه در حال حاضر برای کشورهای مجاور و حتی ایرانیان مقیم آمریکا و اروپا نیز محل مراجعه برای دریافت خدمات پزشکی شده‌ایم، تاکید کرد: یک سوم درآمد حوزه گردشگری می‌تواند از محل گردشگری سلامت باشد و هر گردشگر سلامت می‌تواند ۴ تا ۶ هزار دلار برای کشور ارز آوری داشته باشد.

وی با بیان این که قاعدتا با توجه به توان تخصصی بالا، امکان توسعه قابل توجه توریسم پزشکی را داریم، اذعان داشت: فراموش نکنیم که برای توسعه گردشگری سلامت، باید فراتر از بخش بهداشت و درمان عمل کنیم و خدمات جانبی مانند هتلینگ، حمل و نقل، آسانی ورود و خروج بیماران باید مورد توجه قرار گیرد.
دکتر حریرچی در ادامه گفت: گردشگری سلامت فقط مربوط به امکانات درمانی پیچیده نیست؛ امکاناتی که مربوط به خدمات جنبی سلامت است، بسیار اهمیت دارد. علاوه بر این باید قیمت‌ها و تعرفه‌ها را متناسب کنیم تا دریافت خدمت برای بیماران جاذبه داشته باشد.

قائم مقام وزیر بهداشت، در خصوص نقش وزارت بهداشت در کاهش آسیب‌های ناشی از حضور دلالان در حوزه گردشگری پزشکی توضیح داد: دلالان حوزه گردشگری سلامت را نمی‌توان به طور کامل حذف کرد بلکه باید ساماندهی شوند.
دکتر حریرچی ادامه داد: سیستم دلالی در گردشگری سلامت کشور، وضعیت نامناسبی را ایجاد کرده به گونه‌ای که هزینه‌های درمانی بیماران، بسیار کمتر از هزینه‌های دیگر از جمله هزینه‌های دلال‌ها، هتل، غذا و حمل و نقل می‌شود. توجه داشته باشیم که کشورهای مجاور ما هزینه‌های درمانی خود برای گردشگران سلامت را کاهش داده‌اند و باید با آنها رقابت کنیم. برخی از کشورها به گردشگران سلامت در ازای دریافت ویزای درمانی، ۳۰ درصد تخفیف برای بلیط ایاب و ذهاب می‌دهند.

دکتر حریرچی با اشاره به اینکه قیمت برخی خدمات پزشکی در ایران برای گردشگران سلامت در مقایسه با برخی کشورهای منطقه بالاتر است و قیمت این خدمات و همچنین خدمات جانبی مانند هتل و حمل و نقل باید کنترل شود، ادامه داد: اگر توریسم سلامت توسط شرکت‌های شناسنامه‌دار و مورد نظارت وزارت بهداشت و سازمان گردشگری انجام شود بخش عمده‌ای از دلالی در حوزه گردشگری سلامت حل می‌شود.
وی با تاکید بر اینکه دلالان حوزه گردشگری سلامت هیچ ارتباطی با مراکز درمانی ندارند اما ممکن است به صورت بسیار محدود تخلفاتی وجود داشته باشد، گفت: شاید دلالان از بیماران خارجی پول بگیرند و به پزشکان بگویند که مدیر برنامه‌های بیماران هستند اما هیچ پولی به پزشک نمی‌دهند.


تگ ها

، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>