از اعمال سلیقه‌های غیر واقعی در مورد مالیات دندانپزشکان خودداری شود

maliat tax

رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران طی نامه‌ای به وزیر اقتصاد خواستار اعمال نشدن سلیقه‌های محلی و غیرواقعی در مورد مالیات دندانپزشکان شد و اعلام کرد: دوائر مالیاتی نباید همکاران ما را در فشار پذیرش یا عدم پذیرش مبالغ غیرواقع به علت ناکافی بودن فرصت تکمیل اظهارنامه مالیاتی ۱۳۹۵ قرار دهند.
نامه رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران به وزیر اقتصاد به شرح ذیل است:

جناب آقای دکتر علی طیب نیا، وزیر محترم امور اقتصادی و داراییِ
با سلام و احترام، ضمن تقدیر از تلاش‌هایی که حضرتعالی در اشاعه عدالت مالیاتی و سهولت اقدامات آن مبذول می‌فرمایید درخصوص اخذ مالیات منتهی به عملکرد مالی سال ۱۳۹۵ با توجه به حجم وسیع مطالبات، مکاتبات و مراجعات همکاران دندانپزشک لازم می دانیم نکاتی را برای هم اندیشی، همراهی و وفاق ملی حضور آن مقام عالی معروض داشته تا با مشارکت متکی بر قوانین و مقررات موجود به راهکارهای تامین منافع متقابل بین دولت و ملت دست یابیم.
گروه‌های پزشکی و به تبع آن دندانپزشکان یکی از بهترین مودیان پرداخت کننده مالیات در سراسر کشور بوده‌اند و اکثریت مطلق آنان، مصوبات توافقی دارایی با سازمان نظام پزشکی کشور و اکنون ابلاغیه سازمان امور مالیاتی کشور را محترم دانسته و به اجرای آن اقدام کرده‌اند. این یک اصل مهم در عنایت به پذیرش توافقات است که موجب امتنان خواهد بود به هرطریق در روند برخورد مالیاتی با گروه‌های پزشکی لحاظ شود.

برحسب اعلام، وزارتخانه مطبوع حضرتعالی در نتیجه انتخاب تصادفی یا براساس وصول اطلاعات واصله از مودیان، بین ۱۰ تا ۱۲ درصد از کل صنوف را رسیدگی مالیاتی می‌نماید. درمورد گروه دندانپزشکان شاید بیش از ۴۰ تا۵۰ درصد پرونده‌های مالیاتی منتهی به عملکرد مالی سال ۹۴ هنوز بهمین دلیل و سایر موارد، مالیات ایشان قطعی نشده است و یا پس از تشخیص متاسفانه هنوز ابلاغ نشده است. این اقدام باعث نگرانی عمیق شده است.
اکنون که پرداخت مالیات براساس دستور العمل تبصره ماده ۱۰۰ به شماره ۵۰۷/۹۶/۲۰۰ مورخ ۰۹/۰۳/۹۶ اعلام شده، یکی از موارد آن قطعی شدن پرداخت مالیات سال ۹۴ می‌باشد. اکثریت مطلق همکاران فاقد این قطعیت هستند و با توجه به مهلت ارسال اظهارنامه الکترونیکی (۳۱ خرداد ماه ۱۳۹۶) اعلام ارجاع پرونده‌ها از سوی ممیزین محترم به کمیسیون‌های رسیدگی در تیرماه و مردادماه ۹۶ موجب سردرگمی گردیده است و در عین حال بجای استفاده از ابلاغ واقعی، ابلاغ قانونی انجام می‌شود. ضمن آنکه بصراحت به عرض می‌رساند برابر دستورالعمل شماره ۵۰۶/۹۵/۲۰۰ مورخ ۱۵/۰۲/۱۳۹۵ به اداره کل امور مالیاتی مستند به بند ۴ آن دستورالعمل صادر شده مبنی بر مودیانی که نسبت به پرداخت کل مالیات متعلق به همراه اظهارنامه اقدام نمایند تا تاریخ ۱۵/۰۵/۱۳۹۵ برگ مالیات قطعی آنها صادر خواهد شد. چرا این قطعی شدن مستند به دستورالعمل فوق الذکر برگ قطعی مالیات ایشان از ۱۵/۰۶/۱۳۹۵ تاکنون خرداد ماه ۱۳۹۶ هنوز صادر نشده است؟ مستدعی است دستور فرموده به کل دوائر مالیاتی در سراسر کشور از اعمال سلیقه‌های محلی و غیرواقعی در مورد بهترین مودیان پرداخت کننده مالیات خودداری فرموده و عملکرد سال ۱۳۹۴ را هرچه سریعتر قطعی کنند و همکاران ما را در فشار پذیرش یا عدم پذیرش مبالغ غیرواقع به علت ناکافی بودن فرصت تکمیل اظهارنامه مالیاتی ۱۳۹۵ قرار ندهند.

دارائی با توجه به تعیین دستورالعمل ابلاغ شده در اخذ مالیات سال ۱۳۹۵ به صورت وجوه نقد و اقساط چهارماهه، در تامین یکی از منابع بودجه سرانه کشور، به تمکین و تکریم مودیان قانونمدار بخصوص گروه پزشکی احترام بگذارد و به شایعات مبتنی بر رسیدگی مجدد مالیات ۱۳۹۵ همانند سال ۱۳۹۴ پس از توافق فعلی، که در گروه‌های پزشکی کشور به شدت انتشار یافته و موجب نگرانی گردیده است، پایان دهد. با توجه به پذیرش دستورالعمل اعلام شده از سوی گروه پزشکی، خواهشمند است این توافق‌ها که باعث افزایش اعتماد مردم به دولت می‌شود به طریقی به توافق نهایی رهنمون فرمایید.
با توجه به موارد مشروحه و با عنایت به زمان محدود باقیمانده نسبت به اعاده مالیات مودیان، موجب سپاس خواهد بود در مختومه نمودن پرونده‌های مالیاتی ۱۳۹۴ دستور قطعی شدن صادر و پذیرش نهایی به اجرای توافق مالیاتی سال ۱۳۹۵ را ابلاغ فرمایید. از همت، عنایت و توجه حضرتعالی بسیار سپاسگزاریم.
باقر شهنی‌زاده رئیس هیات مدیره انجمن دندانپزشکان عمومی ایران


تگ ها

، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>