حکم ۶سال زندان برای یک دندان‌پزشک به جرم سوء تجویز مسکن مخدر

oxycodone

دندان‌پزشک انگلیسی، به جرم تجویز غیرقانونی مسکن مخدر اکسی‌کدون (oxycodone) به شش سال زندان محکوم شد.

جرم این دندان‌پزشک زمانی لو رفت که مردی به نام کِوین بِیکر، که به دلیل دو بار سرقت از یک بانک به هفت سال زندان محکوم شده است، در بازجویی اقرار کرد پول‌های دزدی را صرف خرید  داروهای مخدر از دکتر پیتر دلانِی می‌کرده است.

دکتر پیتر دلانِی دندان‌ پزشکی ۴۸ ساله اهل هرتفورد است که مطبی موفق و زندگی خوبی در کنار خانواده‌اش داشته است. اما او که خود معتاد به مصرف مسکن‌های مخدر است، در تجویز بی‌دلیل و بی‌اندازه این مخدرها به بیمارانش نیز دست و دل باز بوده است.

این دندان‌پزشک تا زمان صدور حکمش یک سال در زندان به سر برده است. او در جلسه قرائت حکم دادگاه، اظهار کرده است که در این یک سال، فرصت داشته به اشتباهاتش که منجر به از دست دادن همسر، فرزندان و روابط اجتماعی‌اش شده است بیندیشد و خود را مقصر صرف تمام کارهایش می‌داند و باید از خانواده‌اش، بیمارانش، والدینش و دوستانش عذرخواهی کند. او ادامه داده است که اعتیاد، بخش زیادی از زندگی‌اش را نابود کرده و اعتمادی که جامعه به او داشته را از بین برده است و بنابراین مجبور است باقی عمرش را در جهت جبران این اعتماد از دست رفته بکوشد.

وکیل او هم در این جلسه، به قاضی پرونده گفته است که موکلش یک سال پیش که در دام اعتیاد افتاده بود، وضع خیلی بدتری داشت، اما به نظر می‌رسد در این یک سال هوشیار شده است و در سلامت عقلانی بهتری به سر می‌برد و هرگز قصد ندارد کارهای مجرمانه قبلی را تکرار کند.

دادگاه در نهایت این دندان‌پزشک را به جرم سوء تجویز مسکن‌های مخدر به شش سال زندان محکوم کرد.

اکسی‌کدون یک داروی مخدر نیمه صنعتی است که به عنوان ضددرد برای کاهش دردهای متوسط تا شدید به‌کار می‌رود. اکسی کدون یکی از پر مصرف‏ترین داروهای ضد درد در جهان است. این دارو از تبائین استخراج می‌شود ، از دستگاه گوارش جذب می شود و متابولیسم کبدی دارد.

حدود قانونی مصارف اکسی‌کدون به دلیل خاصیت اعتیادآور این ماده، در مراجع بین‌المللی محل اختلاف است و کنوانسیون داروهای مخدر سازمان ملل متحد، اوایل قرن بیستم مصرف موادی از جمله اکسی‌کدون را به مصارف علمی و دارویی محدود کرده است.

در حال حاضر کشورهای مختلف که این دارو در فهرست بازار دارویی آنان وجود دارد، برای تجویز آن خط قرمزهای مختلفی دارند. در بریتانیا، اکسی‌کدون جزو داروهای کلاس A محسوب می‌شود. این گروه از دارو‌ها، از جمله آسیب‌زننده‌ترین داروها هستند و حمل آنها بدون تجویز پزشک، حداقل هفت سال زندان و داد و ستد آن‌ها حبس ابد دارد.

تجویز صوری داروهای مخدر مانند اکسی‌کدون، کودئین، مورفین و بوپرنورفین در انگلستان، ایرلند و ایالات متحده آمریکا یا تجویز آن‌ها برای دردهای مزمن بدون توجه به آثار اعتیاد آور، دغدغه جدیدی است که این کشور‌ها را به تغییر قوانین استفاده از آن‌ها متقاعد کرده است.

منابع: اسوشیتد پرس، گاردین و courant.com

 


تگ ها

، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>