شش رییس زن دانشکده‌های دندان‌پزشکی ایران

woman dentist 1

این شش نفر
معرفی کوتاه بانوانی که سکان هدایت دانشکده‌های دندان‌پزشکی در ایران را در اختیار دارند

بحث حضور زنان در سمت‌های مدیریتی یکی از موضوعات داغ یکی دو ماه اخیر است. با پایان یافتن عمر دولت یازدهم و آغاز گمانه‌زنی‌ها برای تعیین کابینه دولت دوازدهم بار دیگر موضوع حضور زنان در دولت و معرفی وزیر زن به یکی از مطالبات اجتماعی و چالش‌های مهم در شبکه‌های اجتماعی بدل شد. با آنکه زنان در دولت دوم دکتر حسن روحانی سهمی بیشتر از دو معاون و مشاور به دست نیاوردند، اما حضور پر رنگی در عرصه‌های علمی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور دارند.
خبر انتصاب یک بانوی دندان‌پزشک به ریاست یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های دندان‌پزشکی کشور موضوع حضور زنان در سمت‌های مدیریتی را به حوزه دندان‌پزشکی کشاند و بسیار مورد توجه قرار گرفت. همین بهانه‌ای شد تا به سراغ شش بانویی برویم که در حال حاضر سمت ریاست دانشکده‌های دندان‌پزشکی کشور را بر عهده دارند و به معرفی آنان که با مشکلات و مسئولیت‌های فراوان دانشکده‌های بزرگ و برخی با کاستی‌های دانشکده‌های تازه تأسیس دست و پنجه نرم می‌کنند بپردازیم. بنا داشتیم فهرست خود را با معرفی تمام بانوانی که در تاریخ حیات دانشکده‌های دندان‌پزشکی ایران سمت ریاست را عهده‌دار بودند کامل‌تر کنیم اما متاسفانه منابع مستدلی در این زمینه نیافتیم.

۱- دکتر نرجس اکبری
رییس دانشکده دندان‌پزشکی بیرجند
خانم دکتر نرجس اکبری، متخصص بیماری‌های دهان فک و صورت و رئیس دانشکده دندان‌پزشکی بیرجند است. او سال نود یعنی از ابتدای حیات این دانشکده ریاست آن را بر عهده گرفت؛ آن هم در شرایطی که دانشکده از هر گونه امکاناتی بی‌بهره بود.
دکتر اکبری می‌گوید: «آن زمان دانشکده دندان‌پزشکی بیرجند، یک اتاق سه در چهار بود و نه استاد و نه فضای فیزیکی داشت و می‌توانم بگویم تک‌تک دارایی‌های امروز آن از جمله صد و ده یونیت فعال و هشتاد میز پره‌کلینیک به سختی و با ممارست زیاد خریداری شده‌ است. خوب است قبل از مجوز دادن به دانشکده‌ها، امکانات مورد نیاز آن‌ها را در نظر بگیرند، چرا که به این ترتیب، کار اولین رئیس دانشکده خیلی آسان‌تر می‌شود.»
دکتر اکبری سال هشتاد و پنج با مدرک دکترای عمومی در دانشگاه علوم پزشکی بیرجند استخدام شده و در مراکز بهداشتی، درمانی و شبکه بهداشت و درمان‌ شهرستان‌های استان خراسان جنوبی فعال بوده است. او پس از آن به مرکز استان آمده و معاونت آموزشی دانشکده دندان‌پزشکی بیرجند را در دست گرفته و بعد از دو ماه، به سمت ریاست آن منصوب شده است.
رئیس دانشکده دندان‌پزشکی بیرجند، کمبود نیروهای استخدامی را مشکل اصلی آن در حال حاضر می‌داند و می‌گوید: «دانشکده دندان‌پزشکی بیرجند، جزو اولین دانشکده‌های تازه تأسیس بود که چارت سازمانی گرفت. تعداد اعضاء این چارت ابتدا چهارده نفر بودند و حالا هفتاد و پنج نفر شده‌اند، اما هنوز همه آن‌ها استخدام نشده‌اند. چرا که در طرح تحول نظام سلامت، اولویت با درمان بوده است و گرفتن مجوز استخدام در بخش آموزش کار سختی است.»
او ادامه می‌دهد: «بیشتر نیروهای ما قراردادی و شرکتی هستند و از مجموع سی و پنج استادی که در دانشکده داریم، هفت نفر استخدامی و باقی، نیروهای متعهد ضریب کا هستند که این موضوع کار ما را سخت می‌کند. امیدوارم در چهار ساله دوم طرح تحول نظام سلامت، بخش آموزش هم تا حدودی تقویت شود.»

dr narjes akbari

۲- دکتر ناهید دریکوند
رییس دانشکده دندان‌پزشکی خرم‌آباد
خانم دکتر ناهید دریکوند، متخصص پریودانتکیس، سال ۹۳ ریاست دانشکده دندان‌پزشکی خرم‌آباد را در دست گرفته و موفق به اخذ موافقت قطعی آن شده است. او سومین رئیس این دانشکده است و پیش از این، کارشناس دندان‌پزشکی در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی لرستان بوده است.
او می‌گوید: «دانشکده دندان‌پزشکی خرم‌آباد، سال ۹۲ موافقت اصولی گرفته بود و اخذ موافقت قطعی آن با دوندگی‌ها و ممارست‌های زیادی انجام شد. علاوه بر این، ریاست یک دانشکده تازه تأسیس که دچار کمبود نیرو و امکانات فیزیکی است، طبیعتاً مشکلات زیادی دارد. چرا که بودجه محدود است و رئیس دانشگاه باید آن را بین دانشکده‌ها تقسیم کند. البته لازم می‌دانم از حمایت‌های آقای دکتر ساکی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان تشکر فراوان کنم، چرا که هیچ‌وقت به درخواست‌های ما نه نگفتند و اگر حمایت‌های ایشان نبود، نمی‌توانستم این کار را انجام دهم.»
او ادامه می‌دهد: «زمانی که ریاست دانشکده را در دست گرفته بودم، چارت دانشگاه نیامده بود و پرسنل زیادی نداشتیم که مسلماً این کار را خیلی سخت می‌کند. در حال حاضر مشکل ما کمبود اعضای هیات علمی است که البته در بسیاری از دانشکده‌های دندان‌پزشکی به چشم می‌خورد. چرا که نیروهای آموزشی دندان‌پزشکی مانند پزشکان کارانه نمی‌گیرند و در ضمن از حق مطب هم بی‌بهره هستند و طبیعتاً اشتیاقی برای شرکت در فراخوان‌ها ندارند. اگر این مشکل حل نشود، مجبوریم همیشه از نیروهای طرحی استفاده کنیم.»
خانم دکتر دریکوند، به عنوان رئیس دانشکده دندان‌پزشکی لرستان، ریاست قطب چهار دندان‌پزشکی که شامل دانشکده‌های لرستان و خوزستان می‌شود را هم بر عهده دارد.

dr drikvandi

۳- دکتر عدیله شیرمحمدی
رییس دانشکده دندان‌پزشکی تبریز
خانم دکتر عدیله شیرمحمدی شهریور ماه ۹۶ با حکم دکتر محمدحسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، به ریاست دانشکده دندان‌پزشکی این دانشگاه منصوب شد. او نخستین رئیس زن این دانشکده پر سابقه است.
دکتر شیرمحمدی متخصص پریودنتیکس و فلوشیپ پریو ایمپلنت و استاد دانشگاه است. او پیش از این سمت‌هایی مانند معاونت اموزشی و دانشجویی دانشکده دندان‌پزشکی تبریز،عضویت در هیات ممیزه دانشگاه علوم پزشکی تبریز، مدیریت گروه پریودنتولوژی و مدیریت تعالی دانشکده دندانپزشکی تبریز را عهده‌دار بوده است.

dr shirmohammadi

۴- دکتر مامک عادل
رییس دانشکده دندان‌پزشکی قزوین
خانم دکتر مامک عادل، متخصص اندودونتیکس از دانشگاه علوم پزشکی شیراز و رئیس دانشکده دندان‌پزشکی قزوین است. او این سمت را سال نود و پنج بر عهده گرفته و پیش از آن، یعنی از سال نود و سه، معاون آموزشی این دانشکده بوده است.
دکتر عادل، کار خود در دانشکده دندان‌پزشکی قزوین را از سال هفتاد و دو به عنوان استاد حق‌التدریس آغاز کرده و از سال هشتاد و شش تا سال هشتاد و نه، مدیر گروه اندودانتیکس دانشکده و از سال هشتاد و هشت تا سال نود و چهار، سرپرست تخصصی گروه اندودانتیکس آن بوده است. او همچنین از ۱۳۸۱ تا کنون استادیار بخش اندودانتیکس دانشکده دندانپزشکی قزوین و در حال حاضر رئیس هیات مدیره کلینیک ویژه دندانپزشکی این استان است.

dr mamak adel

۵- دکتر مهتاب معمارپور
رییس دانشکده دندان‌پزشکی شیراز
خانم دکتر مهتاب معمارپور متخصص دندان‌پزشکی کودکان و دارای مرتبه علمی استاد است. او دوره تخصصی دندان‌پزشکی کودکان را در شیراز به اتمام رسانید و پس از گذراندن ابتدای دوره طرح در شهر اهواز دوباره به شهر شیراز بازگشته و به عنوان عضو هیات علمی در دانشکده دندان‌پزشکی شیراز فعالیت کرده است. دکتر معمار پور تمرکز زیادی بر فعالیت‌های پژوهشی دارد و از سال ۹۱ تا ۹۴ سمت معاون پژوهشی دانشکده دندان‌پزشکی شیراز را در اختیار داشت. او در سال۹۵ حکم ریاست یکی از قدیمی‌ترین دانشکده‌های دندان‌پزشکی ایران را دریافت کرد و به عنوان دهمین رییس و اولین رییس زن دانشکده دندان‌پزشکی شیراز منصوب شد. خانم دکتر معمارپور چندین بار به عنوان پژوهشگر برتر دانشکده دندان‌پزشکی و یک بار به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه علوم‌پزشکی  شیراز انتخاب شده‌ است.

dr memarpor

۶- دکتر عاطفه یوسفى
رییس دانشکده دندان‌پزشکی زنجان
خانم دکتر عاطفه یوسفى، متخصص دندانپزشکی ترمیمی از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس دانشکده دندان‌‌پزشکی زنجان است. او سال ۹۵ این سمت را در دست گرفته و پیش از آن، معاون آموزشی این دانشکده بوده است.
دکتر عاطفه یوسفى در پاسخ به این سوال که آیا تا به حال در کار خود با تبعیض‌های جنسیتی مواجه شده است، می‌گوید: «نگاه جنسیتی در هر کشوری وجود دارد و تا حدودی به مسائل فرهنگی برمی‌گردد. بنابراین ما نمی‌توانیم کاملاً این دید را اصلاح کنیم و فقط می‌توانیم آن را مدیریت کنیم. البته خوشبختانه در قشر تحصیل کرده کمتر با این معضل مواجه هستیم و در کل می‌بینیم که تمام جوامع از مردسالاری دور می‌شوند.»
دکتر یوسفی همچنین از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵ عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان، از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین و مدیر گروه ترمیمی دانشکده دندانپزشکی قزوین بوده است.

atefeh yousefi

 


تگ ها

، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>