سهم دولت در ارایه خدمات دندان‌پزشکی افزایش می‌یابد

JALASE BA VAZIR 1

روز یک‌شنبه دهم دی‌ماه ۹۶ نشست سراسری روسا و کار‌شناسان امور دندان‌پزشکی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی با حضور وزیر بهداشت، برگزار شد. در این نشست که معاونان بهداشت و درمان این وزارتخانه و مدیران و روسای ادارات مرتبط با حوزه دندان‌پزشکی نیز حضور داشتند مشکلات و چالش‌های مرتبط با حوزه دندان‌پزشکی بررسی و سیاست‌های این حوزه در دولت دوازدهم تبیین شد.

دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی در جریان این نشست گزارشی از خدمات ارایه شده توسط وزارتخانه تحت مدیریت خود در حوزه دندان‌پزشکی ارائه داد. وی گفت: پیشرفت‌های حوزه دندان‌پزشکی در کشور هم‌پای پیشرفت‌های سایر کشور‌های جهان بوده است و ما از نظر دانش پزشکی در رشته دندان‌پزشکی وضع مطلوبی داریم، اما در زمینه دسترسی به خدمات دندان‌پزشکی و عدالت دسترسی، وضع مطلوبی نداریم و بیمه‌ها باید حمایت بیشتری کنند.

وزیر بهداشت ادامه داد: البته در ۴ سال گذشته تلاش‌های خوبی از سوی وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت صورت گرفته و بیش از ۴۰ میلیون خدمت برای جمعیت زیر ۱۴ سال ارایه شده که نتیجه‌بخش نیز بوده است. به‌طوری که پوسیدگی دندان در این جمعیت از ۲/۱ به ۱/۸ کاهش یافته است البته ایده‌آل ما رسیدن به عدد ۱ در پوسیدگی دندانی است که در کشور‌های پیشرفته به آن دست یافته‌اند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه در هیچ کجای دنیا هزینه درمان در دندان‌پزشکی به صورت کامل پرداخت نمی‌شود، تصریح کرد: برای پیشگیری باید هزینه شود. اما اگر خدمات حوزه درمان رایگان شود، مردم تشویق می‌شوند با دندانشان هر کاری می‌خواهند انجام دهند. البته ما باید هزینه‌ها را در این حوزه کاهش دهیم. در گذشته بخش خصوصی سهم عمده‌ای در ارائه این خدمات داشت، اما لازم است دولت نیز سهمی برای تعادل‌بخشی داشته باشد.

وزیر بهداشت تاکید کرد: ‌ من موافق درمان رایگان حداقل در حوزه دندان‌پزشکی نیستم. نباید مردم را تشویق کنیم که از خود مراقبت نکنند.

وی افزود: ما در حوزه پیشگیری اقداماتی را آغاز کردیم که نمایشی شده است. اعلام کردیم که در ۱۱۶ بیمارستان، یونیت دندان‌پزشکی گذاشته‌ایم، اما چقدر با آن کار کرده‌ایم؟ متاسفانه در حال حاضر برخی از آن‌ها تعطیل است. کار نمایشی خوب نیست و برکتی ندارد، مهم اعتماد مردم است. یکی از اشکالات دستگاه‌های دولتی همین است. حرفی نزنیم که به آن عمل نکنیم.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه میزان ارایه خدمات دندان‌پزشکی در بخش روستایی کافی نیست، اظهار کرد: با وجود ارائه خدمات پیشگیری برای ۷ میلیون دانش‌آموز، اما در بخش درمان دندان‌پزشکی مناطق روستایی موفق نبوده‌ایم. مسئولین دندان‌پزشکی کشور به دستور عملی برسند. همچنین تمهیداتی برای کسانی که دچار معلولیت، عقب ماندگی ذهنی و یا بیماری صعب‌العلاج هستند، بیاندشیند؛ چراکه نمی‌توان کار آن‌ها را در مطب راه انداخت. علاوه بر آن آموزش را برای رفع مشکلات مردم انجام داد و آموزش نباید جدای از بهداشت و درمان باشد.

وی افزود: در حال حاضر بیش از ۳ هزار کلینیک در مناطق روستایی و شهری خدمات دندان‌پزشکی ارایه می‌کنند که اگر فعالانه‌تر کار کنند نتیجه بیش از اقدامات نمایشی خواهد بود.

وزیر بهداشت با اشاره به ایجاد گشایش‌هایی در طرح نیروی انسانی دندان‌پزشکی تصریح کرد: ‌باید نیروهای طرحی این حوزه را به این سمت سوق داد. البته پرداختی به این نیرو‌ها وضعیت نامناسبی دارد و باید سعی کنیم از این نیرو‌ها به صورت هدایت شده در زمان بعدازظهر در بیمارستان و مراکز تجمیع دندان‌پزشکی استفاد کنیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه با فعال شدن سه هزار یونیت دندان‌پزشکی در کشور، تعداد یونیت‌های فعال در شهر و روستا به شش هزار یونیت افزایش می‌یابد، اضافه کرد: امیدواریم که فعال شدن این تعداد یونیت دندان‌پزشکی تا نیمه اول سال۹۷ در کشور کامل شود و شاهد باشیم که مردم بخشی از خدمات مورد نیاز خود در حوزه دندان‌پزشکی را از بخش دولتی دریافت کنند.

وزیر بهداشت همچنین اضافه کرد: ۸۰ کلینیک سیار دندان‌پزشکی به صورت رایگان در طول روز در مناطق حاشیه نشین کشور ارائه خدمت می‌کنند و امیدواریم بتوانیم آن‌ها را گسترش بدهیم.


تگ ها

، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>