سندیکا‌های واقعی و کاذب دندانپزشکی کدامند؟

entekhabat 20esfand22

جهان، جهان مطالبه‌گری و شفافیت است. دنیای آزاد اطلاعات اثرش را به وضوح در جزجز زندگی ما هویدا کرده است. اصناف مختلف در سایهٔ جهان آزاد اطلاعات از توان داشتن سندیکاهای واقعی که نمایندگان منعکس کنندهٔ نفع عمومی اعضای سندیکا هستند بهره‌مندند. دندان‌پزشکی کشور در چند سال اخیر با افزایش شمار فارغ‌التحصیلان دچار مشکلات و دغدغه‌های جدیدی شده است. در این مطلب در مورد نمایندگان صنفی رسمی دندان‌پزشکی که قدرت مطالبه‌گری دارند توضیحاتی ارائه می‌شود. 

سازمان نظام پزشکی:
سازمان نظام پزشکی در واقع موثر‌ترین نهادی است که دندان‌پزشکان با رأی مستقیم می‌توانند در انتخاب نمایندگان صنفی خود نقش داشته باشند.

نظام پزشکی یک سندیکای بسیار ریشه‌دار و قدیمی است که توانسته است در سالیان دراز با تعامل با نهادهای قدرت، قسمتی از قدرت حکومت را به خود تنفیذ کند. چه در زمان تأسیس در ۱۳۳۵ و از زمان اولین رئیسش دکتر منوچهر اقبال که از رجال قدرتمند دولت شاه بود، سازمان نظام پزشکی به عنوان یک نهاد مهم قدرت و تاثیرگذار در مسائل کشور بوده و هست.

انجمن دندانپزشکی ایران:
تقریباً فراگیر‌ترین نهاد صنفی صرف دندان‌پزشکی است که همهٔ دندان‌پزشکان عضو می‌توانند در روند انتخابی آن مشارکت داشته‌باشند. تاریخچهٔ این نهاد که در واقع با تاریخچهٔ نهادی به اسم جامعهٔ دندان‌پزشکی شروع می‌شود بسیط و مسبوق به سابقهٔ طولانی است.

انجمن دندانپزشکان عمومی:
انجمن عمومی در واقع انشعابی از انجمن دندانپزشکی ایران است که با طی مراحل قانونی و تشکیل مجمع در سال ۱۳۷۹ تأسیس شده است. فعالیت‌های آن مشابه انجمن ایران است ولی با توجه نام انجمن، تمرکز فعالیت بر روی دندان‌پزشکان عمومی است.

انجمن‌های متفرقه علمی زیرمجموعه و یا مجزا:
انجمن‌های علمی رشته‌های مختلف تخصصی (مثل ارتودنسی، ترمیمی، اندودانتیکس و …) یا فراگیر‌تر مانند انجمن علمی زیست مواد دندانی و … در حال حاضر بیشترشان تحت لوای انجمن دندان‌پزشکی ایران فعالیت می‌کنند. موارد مستقل چندان فراگیر نیستند و تاثیرگذاری آن‌ها در‌‌ همان دایرهٔ اعضا محدود است.

انجمن‌های دانشگاهی و دانش آموختگان:
انجمن‌های دانش‌آموختگان دانشگاه‌های مختلف کشور، انجمن‌های دانشجویی دانشگاه‌ها جز انجمن‌های هستند که صنفی تلقی می‌شوند ولی تأثیر آن‌ها به اندازهٔ نهادهای صنفی فراگیر نیست.

سندیکاهای بدون فعالیت یا منحل شده: مثال این سندیکا‌ها اتحادیه مرکزی دندان‌سازان ایران و سندیکای دندان‌پزشکان ایران هستند که اطلاعاتی در مورد لغو مجوز، جضور یا فعالیت آن‌ها در دست نیست.

سندیکا‌ها و نمایندگان کاذب دندان‌پزشکی:
البته داعیهٔ سندیکا و انجمن علمی و صنفی بودن در دندان‌پزشکی امروز کشورکم نیست. علی الخصوص با ظهور پدیدهٔ مجازی بودن، تعداد این پهلوانان مجازی که حضور فیزیکی و مؤثر آن‌ها به اندازهٔ حضور مجازیشان نیست بیشتر شده است. برای مثال انجمن‌های علمی متنوعی که با اسپانسری شرکت‌ها حول نام یک برند لیزر یا میکروسکوپ و … شکل می‌گیرند کم نیستند! دیگر نمایندگان مجازی یا کاذب کسانی هم هستند که بدون اینکه واقعاً نمایندگی از صنف در جریان یک انتخابات داشته باشند ادعای نماینده بودن صنف را دارند. مثلاً در ازمنهٔ اخیر عده‌ای از متخصصین متعهد ضریب کا برای کاهش مدت طرح امضا جمع کردند که اقدامات صنفی آن‌ها تا حدود زیادی موفقیت آمیز بود. ولی عده‌ای با سوءاستفاده از این قضیه در ادامه ادعای نمایندگی کل صنف دندان‌پزشکی بودن کرده و فضای مجازی را از این ادعا پرکرده‌اند. درحالی که صنف دندان پزشکی به این افراد نمایندگی تنفیذ نکرده است!

سندیکا‌ها در دندانپزشکی
سندیکا‌ها در دندانپزشکی
نمایندگان دروغین دیگر سندیکا و صنف، شامل برخی از شرکت‌های تجهیزاتی هم می‌شوند که با توجه به تمکن مالی و ارتباطی، می‌توانند بسیاری از سیاست‌های آموزشی، بازآموزی و حتی آکادمیک کشور را تحت تأثیر خود قرار دهند.

افراد و چهره‌های باسابقه علمی، آموزشی، صنفی و سیاسی هم که در روند انتخابات انجمن‌ها و نهادهای رسمی شرکت نمی‌کنند و صرفاً از مسیر مرید و مرادی و به صرف بزرگ‌تر بودن خود را قیم و نمایندهٔ صنف می‌دانند در زمرهٔ نمایندگان کاذب هستند! این قضیه حتی به سیاسیونی در حد نمایندگان مجلس هم قابل تعمیم است. چرا که این افراد به عنوان دندان‌پزشک وجه حقوقی ندارند و نمایندهٔ مردم هستند و نه دندان‌پزشکان؛ بنابراین حرف آن‌ها الزاماً نظر دندان‌پزشکان نیست. در مورد سکانداران وزارت بهداشت هم که انتسابی هستند هم واژه «متولی» می‌تواند صدق کند ولی نماینده صنفی خیر.

دندان‌پزشکان و نمایندگان صنفی:
دندان‌پزشکان درصورتی‌که از پتانسیل‌های قانونی سندیکا یی و صنفی موجود انتخاب کنند، می‌توانند با مشارکت حداکثری نمایندگان واقعی خود را در می‌توانند در نهادهای صنفی داشته باشند. این نمایندگان مطالبه گر می‌توانند که خواسته‌های به‌روز دندان‌پزشکان را با رایزنی با متولیان و دولتمردان دنبال کنند. با مشارکت فعال دیگر جایی برای گروه‌ها، افراد و نهادهایی که به‌طور کاذب ادعای نمایندگی صنفی برای دندان‌پزشکان دارند باقی نمی‌ماند.


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>