سرنوشت دانشجویان تکنسین سلامت دهان چه خواهد شد؟

dr hasan razmi2

درحالی که در پایان کار دولت یازدهم تلاش‌ها برای توسعه رشته‌های پیرادندان‌پزشکی و تعریف رشته‌های جدیدی نظیر تکنسین رادیولوژی، دستیار دندان‌پزشکی و منشی‌گری دندان‌پزشکی در حال انجام بود، با تغییر دولت و دگرگونی در ترکیب مدیران وزارت بهداشت، جذب دانشجو در رشته‌های پیرادندان‌پزشکی و حد واسط با تصمیم دبیرخانه شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت به شکل موقت متوقف شد. دبیر شورای دندان‌پزشکی دلیل این تصمیم را فراهم نبودن زیرساخت‌های آموزشی مراکز متولی آموزش این دانشجویان و مشکلات به‌کارگیری و جذب آن‌ها دانست و افزود: مقرر شد یک توقف کوتاه مدت در جذب این دانشجویان داشته باشیم که بعد از حل مشکلات و نیازسنجی دقیق این رشته‌ها، این فرآیند ادامه پیدا خواهد کرد.

درباره چرایی تصمیم دبیرخانه شورای آموزش دندان‌پزشکی و آسیب‌شناسی چالش همیشگی جذب نیروهای حد واسط با دکتر حسن رزمی، رییس این دفتر و مشاور وزیر بهداشت در حوزه دندان‌پزشکی به گفتگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید:

- آقای دکتر رزمی! دلیل توقف پذیرش نیروهای حد واسط دندان‌پزشکی چیست و سرانجام این طرح چه خواهد شد؟
در وزارت بهداشت، چه در حوزه درمان و چه در حوزه بهداشت پروتکل تعریف شده‌ای برای به‌کارگیری تکنسین‌های سلامت دهان نداشتیم و نداریم و فقط بخش آموزش آنان را اجرایی کرده‌ایم. بنابراین برای این نیروها بعد از فارغ‌التحصیلی در فرایند جذب چه از لحاظ استخدامی و چه از لحاظ جایگاه شغلی و به‌کارگیری آموخته‌ها، برنامه مدون و شفافی دیده نشده است. به همین دلیل ما با خود فکر کردیم عاقلانه‌ترین راه این است که برای همه این موارد برنامه‌ریزی کنیم. متأسفانه پیش از این با مدیریت جزیره‌ای روبرو بوده‌ایم و به این دلیل این تعداد دانشجو جذب شده‌اند که فکر می‌کردیم تکنسین‌های سلامت دهان مانند همه دنیا نیروهای مثمر ثمری هستند، اما این تفکر در صورتی درست است که بسترهای لازم و زمینه‌های جذب این نیروها در کنار بهورزها، خانه‌های بهداشت، پایگاه‌های بهداشتی و مدارس فراهم و شرح وظایف آنان تعریف شده باشد که متأسفانه در این رشته و سایر رشته‌های حد واسط مانند کاردان رادیولوژی فک و صورت، کاردان و کارشناس پروتزهای دندانی چنین اتفاقی نیفتاده است. ما در حال حاضر پذیرش این نیروها را به طور موقف متوقف کرده‌ایم و دلیلمان برای این تصمیم، این نیست که به این نیروها نیازی نداریم، بلکه همه آن‌ها جایگاه خاص خود را دارند که باید با برنامه‌ریزی و دوراندیشی نسبت به آموزش آنها اقدام گردد.

- آیا اصولا ما در ایران با توجه به شرایط فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و فعالیت تعداد بالای دانشکده دندان‌پزشکی و افزایش تعداد دندان‌پزشکان، به نیروی حد واسط دندان‌پزشکی نیاز داریم؟
این موضوع به شرح وظایف این نیروها بستگی دارد و اگر قرار باشد کار درمانی انجام دهند، به نسبت دندان‌پزشک به جمعیت، به آنان نیازی نداریم. اما اگر وظیفه‌ای که برای تکنسین‌های سلامت دهان در نظر گرفته‌ایم مداخلات آموزشی، بهداشتی و پیشگیرانه باشد، به طور جدی به آنان نیاز داریم چراکه در این زمینه در کشور کار کمی انجام شده است.
البته باید بگویم مداخله این نیروها در کارهای درمانی هم محل اختلاف است؛ برای مثال بعضی از همکاران دندان‌پزشک از ارائه خدمت در مناطق محروم استقبال نمی‌نمایند، چراکه نمی‌توانیم با حق‌الزحمه معقولی از آنان خرید خدمت کنیم و مجبور می‌شویم برای ارائه خدمات درمانی در این مناطق از نیروهای بومی استفاده نماییم. بنابراین نمی‌شود با قاطعیت نیاز به این نیروها را قبول یا رد کنیم. ما مسئول برطرف کردن نیازهای بهداشتی و درمانی مردم هستیم که باید با یک برنامه‌ریزی صحیح از پتانسیل نیروهای مرتبط استفاده نماییم.

- یکی از عوامل نگرانی در مورد تربیت نیروهای حد واسط دندان‌پزشکی، قانون تبدیل وضعیت بهداشتکاران دهان به دندان‌پزشک است. آیا تاکنون تلاشی برای لغو این قانون شده است؟
نمی‌توان این قانون را لغو کرد، اما ضروری است بازنگری شود و با الحاقیه یا اصلاحیه این مشکل را حل کنیم. نظر وزیر محترم بهداشت هم همین است که قانون بهداشتکاران حتماً اصلاح شود. چراکه این نیروها، به عنوان دنتال‌تراپیست و نه به عنوان دندان‌پزشک، قادر هستند خدمات سطح یک و دو را در مناطق محروم ارائه دهند و این خدمات هم نیاز عمده مردم این مناطق است. بهتر این است که بخشی از قانون که مربوط به ادامه تحصیل این نیروها در دندان‌پزشکی است اصلاح شود و تحصیل این افراد به نوعی مدیریت شود که مانند همه از طریق کنکور وارد شوند.
بنده هم با این که باید در این مورد تلاش بیشتری شود موافقم و ما برای رسیدن به این منظور در حال تلاش هستیم. معاونین پارلمانی و بهداشتی وزارت بهداشت و مشاورین وزیر بهداشت هم در جریان این موضوع هستند و در حال انجام مذاکراتی هستیم که هم نظر وزیر را تأمین نماییم و هم عوارض این قانون را به حداقل برسانیم.

- با توجه به شرایط فعلی، دو هزار نیروی حد واسط که در دو سال اخیر تربیت شده و در آستانه فارغ‌التحصیلی هستند چه سرنوشتی پیش رو دارند؟ آیا ردیف بودجه‌ای برای جذب و استخدام آنان پیش‌بینی شده است؟
مسلماً معاونت بهداشتی برای این افراد فکری خواهد کرد. چراکه سال نود و چهار کوریکولومی که برای این نیروها تحت عنوان تکنسین سلامت دهان نوشته شد متأسفانه بخش بعد از فارغ‌التحصیلی آنان اصلاً دیده نشده است. از طرف دیگر جایگاه این نیروها در کنار بهورزها و در حوزه بهداشت و پیشگیری و آموزش است.
بنابراین باید با مذاکراتی که با معاونت بهداشتی انجام می‌دهیم برای این دو هزار نفر برنامه‌ریزی کرد. متأسفانه بنده در سوابق موجود، هیچ پروتکلی در این جهت پیدا نکردم و امیدوار هستم کسانی که در ایام تصمیم‌گیری برای پذیرش این دانشجویان حضور داشته‌اند بتوانند ما را توجیه کنند و ببینیم چه اقدامی می‌شود برای این نیروهای تربیت شده انجام داد.

این از آن مواردی است که به هیچ وجه دبیرخانه‌ها و وزارت بهداشت در تصمیم‌گیری درباره آن مورد مشورت قرار نگرفتند و بررسی و تصویب آن تماماً در مجلس صورت گرفته و با قاطعیت اعلام شده است که اختصاص سهمیه‌ها باید از ابتدای سال ۹۶ اجرایی شود. این موضوع حتی عامل اخلال و به تعویق افتادن در اعلام نتایج آزمون دستیاری شد. حتی ما تصمیم داشتیم اجرای این قانون را به ابتدای سال ۹۷ موکول کنیم، اما مجلس و دولت وزیر بهداشت و معاون آموزشی را تحت فشار قرار داده بودند که آن را از ابتدای سال ۹۶ اجرایی کنند. مسلماً مجلس باید این دغدغه را داشته باشد که تعدادی از داوطلبین مستعد و توانمند سهمیه آزاد، به دلیل این سهمیه‌های متنوع از ورود به دانشکده‌ها محروم نشوند. آقای دکتر هاشمی و آقای دکتر لاریجانی هم این دغدغه را به نمایندگان مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی منتقل کرده‌اند، اما این قانون که در درازمدت تأثیر بسیار سوئی خواهد داشت، وجود دارد و اصلاح آن از اختیار وزارت بهداشت خارج است.


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>