سخنرانی رییس FDI در مراسم افتتاحیه کنگره اکسیدا۵۷

596A9827

ترجمه دکتر شیوا جعفرنیا

دکتر پاتریک اسکات، دانشمند فرانسوی و رییس فعلی fdi از جمله چهره‌های برجسته حاضر در پنجاه و هفتمین کنگره انجمن دندان‌پزشکی ایران و دومین کنگره منطقه‌ای خاورمیانه fdi بود. او یکی از سخنرانان مراسم افتتاخیه این کنگره بود که دوشنبه ۲۵ اردیبهشت در سالن اجلاس سران در تهران آغاز شد. متن سخنرانی او در این مراسم پیش روی شماست:

عصر بخیر
حضور دوباره‌ام در تهران برای جشن گرفتن دومین کنگره منطقه‌ای خاورمیانهFDI ، مراسم بزرگ و مهم دیگری، موجب شادی من است.
در اینجا می‌خواهم از برگزارکنندگان این مراسم، انجمن دندان‌پزشکی ایران برای تلاش سخت‌کوشانه ایشان در دستیابی به این مهم تشکر کنم.
مشاهده مراسمی که در آن سخنرانان بین‌المللی و متخصصین دندان‌پزشکی با برنامه‌ای بسیار گسترده و جامع حضور دارند بسیار مسرت‌بخش است. همچنینن در نمایشگاه نیز آخرین تکنولوژی، محصولات و مواد دندان‌پزشکی به نمایش گذاشته شده بود.
در واقع امروزه کنگره‌های منطقه‌ای بخش مهمی از چشم‌انداز FDI هستند. در ماه گذشته من برای اولین کنگره منطقه‌ای FDI در قاره آفریقا در مراکش حضورر داشتم که نقطه اوجی در استراتژی ما در منطقه آفریقا بود و برنامه ۴ ساله افزایش ظرفیت leaderها در انجمن‌های ملی و بیش از ٢٠ کشور آفریقایی است.
کنگره‌ها و استراتژی‌های منطقه‌ای اولویت‌های سلامت دهان، موضوعات مهم و موضوعات مورد بحث هر منطقه را به طور مشخص تعیین می‌کنند که در سطحح منطقه باید به آنها رسیدگی شود. اشتراک‌گذاری اطلاعات هدف هر دو کنگره منطقه‌ای و جهانی دندان‌پزشکی است و هر دو فرصت افزایش مطرح شدن سلامت و بهداشت دهان در میان تصمیم گیرندگان را می‌دهند تا از بالا بودن سطح اهمیت این موضوع در استراتژی‌های بهداشت عمومی اطمینان حاصل کنیم.
امروزه محیط سیاست بین‌المللی چالش‌ها و فرصت‌هایی را جهت تعیین اولویت‌بندی و بهبود سلامت و بهداشت دهان فراهم می‌کند.
ادغام کردن و مرتبط ساختن سلامت دهان با اهداف توسعه پایدار جهت اولویت‌بندی بهتر بیماری‌های دهان در زمینه بهداشت عمومی جهانی و توسعه آنن حیاتی و ضروری است. به عنوان یک دندان‌پزشک می‌گویم باید مدافع یکپارچگی بیماری‌های دهان در برنامه اجرایی و کنترل بیماری‌های غیر واگیر باشیم.
این بدان معنی است که گفتگو با بیمار در رابطه با جنبه‌های مهم رعایت بهداشت دهان اهمیت بسیاری دارد و پیشگیری همانند آگاهی از نحوه زندگی بیمار وو آگاهی از ریسک فاکتورهای بیماری‌های دهان است که ناشی از سبک زندگی اوست.
معاینه دهان بیمار می‌تواند کمبودهای تغذیه‌ای و عادات ناسالم بیمار را نشان دهد که باعث تغییر ظاهر دندان‌ها شده و نشان از مشکلات تغذیه‌ای است.
بنابراین وظیفه دندان‌پزشک گسترش کاری در بیش از پنج حوزه: آموزش، اطلاع‌رسانی، تشخیص، درمان و حفظ و ادامه این پروسه است. در این مرحلهه اهمیت دندان‌پزشک در سلامت دهان مشخص می‌شود که جزء ضروری در هر فرد است و حرکت از دندان‌پزشکی توانمند در انجام امور تا دندان‌پزشکی محافظ سلامت افراد را شامل می‌شود.
دندان‌پزشکان علاقه دارند هم مدافع رشته خود باشند و هم مفید؛ تا مطمئن باشند صداشان به گوش دولتمردان و مسئولین سایر رشته‌های پزشکی نیزز می‌رسد.
دندان‌پزشکان تنها پزشکان کلیدی نیستند، کسب و کار به همان اندازه کوچک آنها بخش قابل توجهی از اقتصاد گسترده و وسیع حرفه پزشکی است. بدینن ترتیب ارزش‌های اجتماعی و اقتصادی خدمات درمانی نیاز دارد برابر با مخارج سنگین اجتماعی و اقتصادی بیماری‌های دهان باشد.
دندان‌پزشک بودن به معنای شرکت در فعالیت‌هایی است که باعث ارتقای سلامت دهان و پیشگیری از بیماری‌های دهان می‌شود. اینجا، در ایران من بسیارر خوشحال شدم که دیدم مرکز پژوهش‌های علمی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران کمپین سلامت دهان و پیشگیری از سرطان دهان را همزمان با روز سلامت دهان در سال ٢٠١٧ برگزار کردند.
روز سلامت دهان به عنوان مهم‌ترین کمپین ارتقای سطح سلامت دهان و سواد سلامت دهان FDI از سال ٢٠١٣ بوده است. امسال به عنوان ‘live mouth smart” از طریق برگزاری مراسم و پوشش خبری زنده در رسانه‌های سنتی و رسانه‌های اجتماعی، به بیش از ۶٠٠ میلیون نفر در سراسر دنیا خبرها رسیده است.
امیدوارم انجمن دندان‌پزشکی ایران به کمپین سال ٢٠١٨ بپیوندد تا بتواند این پیام را به شهرها و روستاهای سراسر کشور ارسال کند.
اما پس از همه اینها سلامت دهان چیست؟ اخیرا FDI تعریف جدیدی ارائه داده که بیانگر این مطلب است که سلامت دهان بخش اصلی سلامت فیزیکی وو ذهنی است که می‌خواهم آن را برای شما بخوانم.
سلامت دهان موضوعی چند جانبه است و شامل توانایی صحبت کردن، خندیدن، بوییدن، مزه کردن، دست زدن، جویدن، قورت دادن و بیان تعدادی احساساتت شامل حرکات صورتی با اعتماد به نفس و بدون درد و ناراحتی در ناحیه کرانیوفاسیال است.
قرار دادن سلامت دهان به عنوان جزء جدایی ناپذیر سلامت عمومی و خوب بودن یک نقطه عطف مهم است. کارکنان سلامت دهان باید به مردم یادآوری کنندد که سلامت دهان بخشی از سلامت عمومی است. باید تاکید داشته باشیم که عادات بهداشت دهانی مناسب، دوری از ریسک فاکتورها و چکاپ دندان‌پزشکی منظم از ابتدای زندگی می‌تواند به دستیابی به حداکثر سلامت در دوران کهولت سن کمک کرده و برای مردم آینده‌ای سالم در پیش داشته باشد.
در نهایت امیدوارم که اولین کنگره FDI در خاورمیانه فرصتی را جهت بیان مسائل مربوط به سلامت دهان و جلب توجه مسئولین حوزه سلامت، مقاماتت دولتی، رسانه و عموم مردم در ایران قرار دهد.


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>