دیه دندان چقدر است؟

ghanoon mojazat

قانون جدید مجازات اسلامی پس از بازنگری و انجام اصلاحات لازم در سال ۹۲ مورد تصویب مجلس قرار گرفت.

قانون مجازات اسلامی طی چندین ماه مورد ارزیابی و بررسی ویژه کارشناسان حقوقی و فقهی کشور قرار گرفت. این قانون با اصلاح و بازنگری در موارد مختلف، نقایص قانون گذشته را مرتفع و راهکارهای قانونی دیگری را ارائه کرد.

ماده ۶۱۶ تا ۶۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی به بحث «دیه دندان» اختصاص دارد. نکته قابل توجه در قانون جدید آن است که دیه عضو بر خلاف قانون گذشته دیگر بر مبنای دینار محاسبه نشده و به صورت کسری از دیه کامل محاسبه می‌شود.

ماده ۶۱۶- از بین بردن تمام دندان‌های دائم بیست‌وهشت‌گانه دیه کامل دارد که بهترتیب زیر توزیع می‌شود:
الف- دندان‌های جلو که عبارتند از: پیش، چهارتایی و نیش که از هر کدام دو عدد در بالا و دو عدد در پایین می‌روید و جمعاً دوازده عدد است، هر کدام یک‌بیستم دیه کامل دارد.
ب- دندان‌های عقب که در چهار سمت پایانی از بالا و پایین در هر کدام یک ضاحک و سه ضرس قرار دارد و جمعاً شانزده عدد است، هر کدام یک‌چهلم دیه کامل دارد.

ماده ۶۱۷- دندان‌های اضافی به هر نام که باشد و به هر نحو که روییده باشد اگر در کندن آن‌ها نقصی حاصل شود، ارش ثابت می‌گردد و اگر هیچگونه نقصی حاصل نشود ارش نیز ندارد.
تبصره ۱- هرگاه در کندن دندان زائد نقصی حاصل نشود لکن جراحتی به‌وجود آید، برای جراحت مزبور، ارش ثابت است.
تبصره ۲- هرگاه در مورد اینکه دندان کنده‌شده اصلی است یا زائد، تردید وجود داشته باشد و با رجوع به کار‌شناس، زائد یا اصلی بودن آن مشخص نشود، اقل‌الامرین از دیه دندان اصلی و ارش دندان زائد پرداخت می‌شود.

ماده ۶۱۸- هرگاه دندان‌های اصلی دائمی از بیست‌وهشت عدد کمتر باشد به‌‌ همان نسبت از دیه کامل کاهش می‌یابد خواه خلقتاً کمتر باشد یا در اثر عارضه‌ای کم شده باشد.

ماده ۶۱۹- در میزان دیه تفاوتی میان دندان‌هایی که رنگهای گوناگون دارند، وجود ندارد و اگر دندانی در اثر جنایت، سیاه شود و نیفتد دیه آن دوسوم دیه‌‌ همان دندان است و دیه دندانی که قبلاً سیاه شده است، یک‌سوم دیه‌‌ همان دندان است.
تبصره ـ در تغییر رنگ دندان، بدون آنکه سیاه شود یا منفعت آن از بین برود، ارش ثابت است و اگر پس از آن شخصی دندان مزبور را بکند، باید دیه کامل‌‌ همان دندان را بدهد.

ماده ۶۲۰- ایجاد ترک یا لق کردن دندان هرگاه در حکم از بین بردن آن باشد، موجب دیه‌‌ همان دندان و در غیر این صورت موجب ارش است.

ماده ۶۲۱- کندن دندان لق یا ترک‌خورده که منفعت آن باقی است، موجب دیه‌‌ همان دندان و در غیر این صورت موجب ارش است.

ماده ۶۲۲- شکستن آن مقدار از دندان که نمایان است با بقای ریشه، دیه‌‌ همان دندان را دارد و اگر کسی بعد از شکستن مقدار مزبور ریشه را بکند، خواه مرتکب کسی باشد که مقدار نمایان دندان را شکسته است یا دیگری، ارش تعیین می‌شود.
تبصره ۱- شکستن مقداری از قسمت نمایان دندان به‌‌ همان نسبت دیه دارد.
تبصره ۲- هرگاه قسمتی از دندان کنده شده در اثر جنایت یا عارضه‌ای قبلاً از بین رفته باشد به‌‌ همان نسبت از دیه دندان کاهش می‌یابد.

ماده ۶۲۳- در کندن دندان شیری یک‌صدم دیه کامل ثابت است مگر اینکه کندن آن موجب گردد دندان دائمی نروید که در این صورت باید دیه کامل دندان دائمی پرداخت شود.
تبصره- شکستن، معیوب کردن و شکافتن دندان شیری موجب ارش است.

ماده ۶۲۴- با کنده شدن دندان دائمی دیه‌‌ همان دندان ثابت می‌شود، اگرچه دوباره در محل آن، دندان دیگری بروید و مانند سابق شود و چنانچه شخصی دندان روییده شده را دوباره بکند، باید دیه کامل‌‌ همان دندان را بپردازد.

ماده ۶۲۵- هرگاه به جای دندان کنده شده دندان دیگری یا‌‌ همان دندان قرار گیرد و مانند دندان اصلی دارای حس و حیات شود، کندن آن، دیه‌‌ همان دندان را دارد لکن اگر دارای حس و حیات نباشد، کندن آن موجب ضمان مالی است.


تگ ها

، ، ، ،

11 یادداشت

 1. مریم

  باسلام .ببخشید دیهشکستگی تاج دندهای پیشین شماره ۲ و نیش شماره ۳ نیم فک فوقانی سمت چپ هر کدام ب میزان ۵۰ درصد چقدر میشود؟ لطفا خیلیییییییییی سریع جواب دهید . با تشکر.

  پاسخ
  1. رضا

   درود
   اگر دندانپزشک به هنگام درمان ریشه‌ی دندان، دچار اشتباهی شود بدین نحو که پس از درمان دوباره، ریشه ترک خورده و متخصص تشخیص دهد که باید کشیده شود، دیه‌ای بر عهده‌ی دندان‌پزشک است؟ چه مقدار از دیه‌ی یک دندان کامل را شامل می‌شود؟
   روش دریافت قانونی آن چی‌ست؟
   بسیار سپاس‌گزارم

   پاسخ
   1. علی

    سلام
    دندان عقل من قبلا پر شده بود وکمی دیواره ریخته بود چندسال پس ازآن (امسال) نزد دکتر دیگری رفتم دراثر قصورپزشکی دندانم خراب شد حال فقط دیواردندان در حد لثه ولق میباشد ولی دکتر میگوید با پست درست میکنم ولی نزد دکترهای دیگه رفتم گفتند فایده ندارد ومن در نظام پزشکی شکایت کردم دکتر گفت بازم من درست میکنم و اگر نشد دیه میدهم ولی من گفتم که باید ایمپلت کنم جای دیگه ودکتر پولش بدهد چیکار کنم

    پاسخ
 2. کامبیز

  سلام خسته نباشین شکستگی حدود پنج در صد از قسمت نمایان دندان قدامی سوم بالای راست ک ارش ضایعه ی ان سه دهم در صد دیه ی کامل تعیین میگردد. چقدر میشود. ؟ ممنون میشم پاسخ بدهید

  پاسخ
 3. زهره

  با سلام.بر اثر خرابی شیر آب و لغزندگی مصالح ساختمان از سقف دستشویی بیمارستان تکه آجری بر سرم افتاد و موجب زخم عمیق خونریزی و بیهوشی چند ساعته و رعب و وحشت شد.دیه من چقدر است؟همچنین همسرم چند ماه پیش دو دندان جلو وسط بالا را عصب کشی و روکش کرد که نه تنها سایز دندان بسیار بزرگ و نامناسب است بلکه لثه خونریزی و عفونت کرده و همچنین با نظر کارشناس عصب کشی نیز بصورت ناقص انجام شده.آیا میشود شکایت کرد و دیه آن چقدر است؟با تشکر فراوان

  پاسخ
 4. donya

  اگرتوی دعوا چند عدد از دندان ها بشکند چقد برای دیه باید پرداخت کنیم

  پاسخ
 5. علی رسولی پور

  سلام خسته نباشید
  من دندانپزشک هستم که سهوا دندان کناری دندانی را که قرار بود عصب کشی شود ، عصب کشی نمودم در این شرایط چقدر باید دیه پرداخت کنم و چگونه می توانم از بیمه مسئولیت مدنی خود استفاده کنم؟ در چه مواردی قصور دندانپزشک در. پرونده او ثبت می شود؟آیا در مورد من نیز این مساله ثبت خواهد شد؟ممنون از شما

  پاسخ
 6. reshid

  اگر یه دندان نیش کامل شکسته و یکی ۸۰% و بعدیش هم احتمال افتادن باشه دیه ش چقدر میشه و یه دندان پایین هم از قبل شکسته بود آیا این مربوط به کسر دیه میشه یا نه ممنونم

  پاسخ
 7. مهرداد

  اگر دندانپزشک به هنگام درمان ریشه‌ی دندان، دچار اشتباهی شود بدین نحو که پس از درمان دوباره، ریشه ترک خورده و متخصص تشخیص دهد که باید کشیده شود، دیه‌ای بر عهده‌ی دندان‌پزشک است؟ چه مقدار از دیه‌ی یک دندان کامل را شامل می‌شود؟

  بسیار سپاس‌گزارم

  پاسخ
 8. طاهره فرخی

  سلام چند وقت پیش من رفتم پیش یک دکتر برای عصب کشی و پرکردن دندان متاسفانه دکتر باسوزنی دندان را عصب کشی کرد که هم عفونت کرد و هم دو تا از سوزن ها توی فکرم گیر کرده و نمیتونم دهنم رو کامل باز کنم و اون سو زن ها هم باعث عفونت زخم شده و همچنین بخاطر زیاد باز ماندن دهان و فشار روی فکم ، گوشم خونریزی کرده. الان دندونم لق شده و دکتر های دیگه میگن که دیگه پر کردن فایده نداره الان چقدر دیه برای دندون آخری سمت چپ میشه گرفت و خونریزی گوشم و دهانم که نمیتونم باز کنم و غذا بجوم

  پاسخ
 9. zeynab

  سلام خسته نباشید اگر در حین تصادف رانندگی یکی از ندان های جلو بشکند بطوری که بخشی از لثه زوال یابد
  دیه لثه چگونه محاسبه میشود

  پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>