۱۰+۱دلیل که باعث تنفر دندانپزشکتان از شما می‌شود

dentist

روز گذشته در سایت دندانه مطلبی خواندید با عنوان «۱۰دلیلی که من از دندان‌پزشک‌ها متنفرم» این مطلب نوشته یک وبلاگ‌نویس بود که از قضا دختر یک منشی دندان‌پزشکی است و اشراف تقریبا کاملی به وقایع معمولی که ممکن است در یک مطب دندان پزشکی رخ دهد، دارد، به فاصله کوتاهی یک دندان‌پزشک، در واکنش به این مطلب، دست به کار نوشتن مقاله‌ای شد با عنوان «۱۰دلیلی که باعث تنفر دندان‌پزشکتان از شما می‌شود» که مشابه مطلب قبل بازتاب فراوان یافت و در شبکه‌های اجتماعی محل بحث و جدل موافقان و مخالفان واقع شد.

خواندن توام هر دوی این مطالب علاوه بر آنکه ممکن است احساس همدردی شما را با یکی از دو طرف این ماجرا برانگیزد، راهکار مناسبی است تا شما را با احساس طرف مقابل ماجرا نیز آشنا کند. شاید شما دندان‌پزشکی باشید که مدتهاست به احساس بیمارانی که زیر دستتان می‌نشینند بی‌توجه شده‌اید، یا بر عکس، فردی که بی‌آنکه متوجه باشد در مطب دندان پزشکی حرفی را بر زبان می‌آورد یا عملی را انجام می‌دهد که موجب رنجش دکتر دندان‌پزشکش را فراهم می‌کند.

دلیلی که باعث تنفر دندان‌پزشکتان از شما می‌شود:
حالا که من شغلم را ترک کرده‌ام، می‌توانم نفس راحتی بکشم و نگاهی به گذشته بیاندازم و بخندم! یا حداقل کمی غیبت کنم.
خب اعتراف می‌کنم که من دندان‌پزشکی هستم که واقعا دندان‌پزشکی را دوست ندارد. چند ماه قبل یک متن خنده داربه اسم ۱۵ دلیلی که من از دندان‌پزشک‌ها متنفرم را خواندم. دقیقا زمانی که با شغلم درگیری زیادی داشتم. این متن الهام بخش من برای نوشتن این چند سطر بود.

۱- اولین حرفی که احتمالا بسیاری از شما هنگام نشستن روی صندلی دندان پزشک می‌زنید، این است: «وای من از دندان‌پزشک‌ها متنفرم» ایا این ادبیات را از خانواده‌تان یاد گرفتید؟ ایا به شما یاد نداده‌اند که بر زبان راندن چنین جمله‌ای در اولین ملاقات بی‌ادبی ست؟ چیزی که می‌خواهم در جواب به شما بگویم این است که: من هم از شما متنفرم!

۲- کاملا واضح هست که شما به مدت چند روز مسواک نزده‌اید! من تعدادی مریض با بهداشت دهانی خوب داشته‌ام که در وقت ملاقات عذر خواهی کرده‌اند که تازه ناهار صرف کردند و مسواک هم نزده‌اند! بعد از ۱۵ سال دیدن خون و دندان‌های خراب و چیز‌های خیلی بد‌تر در دهان مریض‌هایم. دیدن تکه‌های بزرگ غذا بین دندان‌ها تنها چیزی است که واقعا حالم را به‌هم می‌زند. کار من در محیط دهان شماست پس خواهشا دندا‌‌نهایتان را قبل ازملاقات تمیز کنید. حداقل تظاهر کنید که به کاری که من با تمام وجود تلاش می‌کنم برای شما انجام بدهم اهمیت می‌دهید.

۳- بعد از ساعت‌ها صرف وقت برای درست کردن دندان شما درباره هزینه شکایت می‌کنید! ایا تا بحال شده که با کیسه پر ازاجناس بدون پرداخت پول از سوپر مارکت بیرون بیایید؟ من به شما کمک کردم که لبخند بزنید و راحت غذا بخورید. دو چیز با ارزش که کیفیت زندگی را بالا می‌برد.

۴- من مدتی پیش به شما گفته بودم که حفره‌ای در دندانتان ایجاد شده و احتیاج به پر کردن دارد اما شما ماه‌ها و سال‌ها برای انجام این کار صبر می‌کنید. در اخر هم بعد از ۲ هفته درد کشیدن ناگهان شما شب جمعه درست هنگامی که من سر میز شام با دوستانم نشسته‌ام با من تماس می‌گیرید و از درد غیر قابل تحمل این دندان شکایت می‌کنید.

۵- اگر از من کمک می‌خواهید چرا شرایط را برای کار من سخت می‌کنید؟ برای کار بدون درد ادا و اطوار در می‌اورید؟ فکر اینکه ممکن هست حین کار درد داشته باشید شما را ناراحت و مضطرب می‌کند. اگر درد واقعی وجود دارد لطفا به من بگویید تا کاری انجام بدهم ولی اگر صرفا دلیل شما دوست نداشتن کل جریان است فقط شرایط کار من سخت‌تر می‌شود و من قادر به انجام بهترین درمان نخواهم بود. وقتی زبانتان را حرکت می‌دهید یا دهانتان را به اندازه کافی باز نمی‌کنید از نظر فیزیکی کار من غیر ممکن می‌شود.

scary1

۶- شما تماس می‌گیرید و می‌گویید: دندان من قبل از اینکه شما درستش کنید درد نمی‌کرد! وقتی به من مراجعه کردید این حفره در دندان شما وجود داشت و شماباعث ایجاد ان حفره در دندانتان شده‌اید، نه من! من فقط می‌خواهم این دندان پوسیده را ترمیم کنم و برای این کار با یک دریل کوچک حفره‌ای می‌تراشم. تصور کنید که با یک دریل سوراخی در استخوان ران شما ایجاد شده و بعد با ماده‌ای پر شده ایا فکر نمی‌کنید که این ناحیه مدتی دردناک خواهد بود؟ کار من هم مثل همین داستان هست.

۷- وقتی می‌خواهم از دندان شما عکس بگیرم همکاری نمی‌کنید. من مجبورم این کار را انجام دهم تا بفهمم داخل دندان شما چه می‌گذرد. بدون دانستن اینکه مشکل از کجاست درمان غیر ممکن است. من درک می‌کنم که برخی افراد واقعا قادر به تحمل فیلم رادیوگرافی در دهان خود حتی برای چند ثانیه هم نیستند. خود من هم همچین تجربه‌ای داشته‌ام ومنجر به اسیب لثه‌ام هم شد؛ اما تحمل کردم و انجامش دادم.

۸- شما می‌گویید که من با حق الزحمه گذاشتن چند عدد روکش در دهانتان توانستم ماشین بخرم. ولی هزینه روکش‌های دندان‌های شما نبوده که برای من ماشین شده بلکه شما خودتان برای دندا‌‌نهایتان روکش خریده‌اید! من میلیون‌ها تومان برای تحصیلاتم خرج کرده‌ام وساعت‌ها وقت برای دقیق ومناسب بودن روکش‌های دندان‌های شماصرف کرده‌ام. پس شما مطمئنا برای من ماشین نخریده‌اید.

۹- شما وقت قبلی می‌گیرید و در لحظه آخر آن‌ را لغو می‌کنید. البته این مورد گاهی غیر قابل اجتناب است ولی زمانی‌که دلیل شما عوض شدن وقت آرایشگاه‌تان است؛ لغو وقت درمان، بی‌مبالاتی و ناعادلانه است. من هم نمی‌توانم وقت شما را با بیمار دیگری جایگزین کنم و این بیمار باید دوهفته دیگر صبر کند. در ضمن زمانیکه شما سر وقت به مطب مراجعه نمی‌کنید باعث تاخیر در وقت سایر بیماران می‌شود.

۱۰- وقتی به شما می‌گوییم دندا‌‌ن‌هایتان را روی هم فشار می‌دهید و می‌سایید، انکار می‌کنید! انگار شما را به یک مرض ناجور یا کشتن یک بچه متهم کرده‌ام! در حالی که دندان قروچه انقدر‌ها هم بد نیست من فقط می‌خواهم این مشکل را به شما گوشزد کنم و راه حل ان‌را ارائه دهم. این مشاهدات از روی علائم و نشانه‌های علمی نتیجه‌گیری شده است نه از روی تخیل.

dentist

۱۰+۱- شما به سادگی تشخیص من را رد می‌کنید. اگر اطلات کافی دارید چرا برای درمان سراغ من امده‌اید؟ خودتان دندا‌‌ن‌هایتان را عصب‌کشی و پر کنید! واضح است که به من احتیاجی ندارید!

پی نوشت: اگر شما جزو این دسته از افراد نیستید مطمئنا دندان‌پزشکتان عاشق شماست و شما نقطه‌ای روشن در روز او هستید.
آیا این مطالب باعث می‌شود که نزد خود درباره نحوه رفتار با دندان پزشک خود فکر کنیدو تغییر رویه دهید و مهم‌تر از همه اینکه ایا شما راه را برای دندان پزشکتان اسان می‌کنید تا او بتواند بهترین درمان را برای شما انجام دهد؟


تگ ها

، ، ،

12 یادداشت

 1. Pingback: ده دلیل برای تنفر شما از دندان‌پزشک! | دندانه

 2. ریحانه دهقانی

  سلام آقا یا خانم دندانپژشک من ۲مورد از دلایل بالا را شامل میشوم ولی اینکه بیمار نتواند دهانش را باز کند دلیلی بر تنفر دندانپژشک از او نباید باشد چون ترس عامل این کار است نه قصدوغرض.وبه عقب انداختن نوبت در آخر به ضرر بیمار است(نمونه اش خود من که این کار باعث از دست دادن یکی از دندان هایم در سن ۱۵سالگی شد)وهیچ توهینی به شما بزرگوار نشده است.ودر آخر شما به جای شمردن نقاط ضعف بیمارتان اگر در ابتدا با او صحبت کرده و باعث دلگرمی اش شوید کار به چنین جاهای باریکی که باعث تنفر شما از بیماری که قلبش از شدت ترس در دهانش آمده نمی کشد.چرا که شما تحصیل کرده ی این رشته هستید برایتان کاری مثل فروکردن یک آمپول بزرگ فلزی در دهان بیمار بسیار عادی است ولی برای یک بیمار در حد ملاقات با حضرت ملک الموت بیم ناک است.چرا که شما به اندازه ای که حتی حسابش از دست خودتان هم خارج است این کار را تکرار کرده اید ولی این بیمار بیچاره علاوه بر تحمل درد دندان باید شاهد این عمل هولناک باشد مانع شدن وی از باز کردن دهانش کار دل است نه کار عقل!
  پس آرامش خاطر دادن در ابتدای کار تنفر ۲طرفه را به طور حتم از بین خواهد برد.

  پاسخ
 3. سما

  سلام منم واقعا از دندونپزشکی به خاطر دردش میترسم ولی باعث نمیشه از قصد دهانم بسته شه ناخود آگاه شل میشه ولی با حرف زدن دندونپزشک باهام هم آرومتر میشم هم بیشتر باهاش همکاری میکنم.

  پاسخ
 4. sara

  سلام
  من اصلا از رفتن پیش دندانپزشک نمی ترسم
  ولی ای کاش دندان پزشکان بزرگوار حین انجام کار کمی درمورد مراحل انجام کار و وسایلی که استفاده میکنند برای بیمار میگفتند تا رابطه ی صمیمی بین دکتر و بیمار ایجاد شود و بیمار از دندان پزشک نترسد.

  پاسخ
  1. sara

   لطفا هر کس این نظر را دید نظرش را بیان کن.

   پاسخ
  2. دکتر سیامک شایان (نویسنده مطلب)

   دوست عزیز برخی از دندان‌پزشکان عادت دارند بدون انکه بیمار از انها سوالی بپرسد، مراحل درمان را برای بیمارانشان توضیح دهند. شاید اگر از دندان‌پزشکتان بخواهید و سوال کنید، پزشکتان این کار را انجام دهد. در غیر این صورت می‌توانید سوالات خود را در سایت دندناه بپرسید و پاسخ بگیرید.

   پاسخ
 5. b

  متاسفانه دندانپزشکان و همین طور سایر پزشکان هیج احترامی برای بیماران و وقت اونها قایل نیستند و جوری برنامه ریزی می کنند که هرکس بیاد و مدتها بشینه
  با توجه به اینکه این قشر تحصیل کرده هستند ، این کار و تلف کردن وقت بیماران واقعا نفرت انگیزه

  پاسخ
  1. دکتر سیامک شایان (نویسنده مطلب)

   دوست عزیز متاسفانه به انتظار نوبت نشستن در مطب بسیاری از پزشکان عمومی و متخصص یک رسم رایج است اما معمولا چنین موردی را در مطب دندان پزشکان شاهد نیستیم. دست کم به شدت و حدتی که در مطب پزشکان رخ می دهد. اما گلایه شما کاملا پذیرفته است و امیدوارم همکاران پزشک تلاش کنند برای وقت بیمارانشان احترام بیشتری قایل شوند.

   پاسخ
 6. مهسا

  سلام علت آشنائی من و مطالعه این مطلب به دلیل ترس بیش از حدی بود که از دندانپزشکی نه دندانپزشک دارم اما خوشبختانه دندانپزشک من با سعه صدر و حوصله فراوانش تا حد زیادی توانست به من کمک کند تا من بتوانم دندانهایم را حفظ کنم .بعد از مطالعه این مقاله از او پرسیدم که آیا از من متنفر است و او در پاسخ گفت کاملا” احساس مرا درک میکند و دلیلی برای تنفر نمیبیند .از طرفی در مورد رعایت بهداشت دهان هنگام مراجعه به دندانپزشک و رعایت ادب رفتاری و گفتاری با آقای دکتر شایان کاملا” موافقم و حق را با ایشان میدهم ولی دلیلی نمیبینم در این موارد واژه تنفر را بکار ببریم. فکر میکنم با همکاری دو طرفه دندانپزشک و بیمارو علی الخصوص حمایت روحی بیمارانی که دچار اضطراب شدید(فوبی)هستند از جانب دندانپزشک ،تمامی این مشکلات برطرف گردد. با آرزوی صحت و سلامت برای تمامی پزشکان و دندانپزشکان سرزمینم .برقرار باشید .

  پاسخ
  1. دکتر سیامک شایان (نویسنده مطلب)

   دوست عزیز هدف این نوشتار ان بوده که در لفافه طنز برخی نکات را که گاه فراموش می کنیم به ما یادآوری شود. شما نیز از همین زاویه به این مطلب نگاه کنید و اگر جایی از ان را نمی‌پسندید یا با آن موافق نیستید از ان چشم‌بپوشید

   پاسخ
 7. hamid

  تنفر آورترین قسمت زمانی است که بیمار برای ندادن حق العلاج یا تخفیف خیلی زیاد بی جهت از کار دکتر که بسیار با دقت و درست انجام شده ایراد بنت اسراییلی می گیرد

  پاسخ
 8. hamid

  منظور ایراد بنی اسراییلی است

  پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>