دندان‌پزشکی که حیوان‌های کارتونی را به حرف آورد!

John_DOK_Hager

درباره دکتر جان راس هگر، اولین تصویرپرداز حیوانات کارتونی ناطق

جان راس هگر John Ross Hager، (۱۸۵۸ تا ۱۹۳۹ میلادی)، دندان‌پزشکی آمریکایی، اما عاشق تصویرپردازی کارتون بود که یکی از اولین طراحان حیوانات ناطق به شمار می‌رود. چرا که در تاریخ کارتون ذکر شده است که خلق نخستین حیوانات ناطق، به دهه ۱۹۲۰ میلادی برمی‌گردد و این در حالی است که دکتر هگر، پیش از آن، یک اردک معروف ناطق را برای روزنامه‌ای که در آن کار می‌کرد خلق کرده بود. او به حدی عاشق تصویرپردازی بود که مطب خود را برای کار تمام وقت در این حرفه رها کرد و بینایی خود را در این راه از دست داد.
نام مستعاری که مردم دکتر هگر را با آن می‌شناختند، داک “Dok” بود که از زمانی که در ایالت ایندیانا کار دندان‌پزشکی می‌کرد، به او تعلق گرفته بود. او در این ایالت متولد شده و برای تحصیل دندان‌پزشکی به سوئیس رفته بود و پس از آن دوباره به ایالت محل تولد خود بازگشته و کار دندان‌پزشکی را آغاز کرده بود. داک سال ۱۸۸۹ به شهر سیاتل در ایالت واشینگتن مهاجرت کرد و کار دندان‌پزشکی را تا سال ۱۹۰۹ در این شهر ادامه داد، اما پس از آن، مطبش را رها کرد و به طور تمام وقت به عنوان کارتونیست در روزنامه سیاتل تایمز شروع به کار کرد و سال ۱۹۲۵ به دنبال از دست دادن بینایی‌اش بازنشست شد.
داک در این روزنامه، روزانه تصاویر کارتونی می‌کشید که بسیار مشهور شده بودند و تقاضای زیاد کودکان در زمان بازنشستگی او، سبب شد فرزندانش به این کار ادامه دهند.

مرد چتر به دست
دکتر هگر از نوامبر ۱۹۰۹، یک شخصیت کارتونی را برای گزارش روزانه هواشناسی روزنامه سیاتل تایمز خلق کرد که عموم مردم، آن را به نام ” مرد چتر به دست” یا “اسپورت” می‌شناختند و چهار سال بعد، این عنوان به روزنامه هم راه پیدا کرد و در صفحه اول آن، نام این کاراکتر کارتونی  “مرد چتر به دست” درج شد. پس از آن، داک یک شخصیت جانبی به نام “کوچولو” برای این پیرمرد خلق کرد. “کوچولو” یک اردک ناطق بود که به کاراکتر ثابت صفحه اول سیاتل تایمز تبدیل شده بود. او و مرد چتر به دست، در کارتون‌هایی که داک می‌کشید در خیابان‌های سیاتل راه می‌افتادند و همراه با پیش‌بینی هوا، با گفتن جملات طنز و حکیمانه، افاضه کلام می‌کردند.

اردک دیوانه!
داک از سال ۱۹۱۲، شروع به تصویرپردازی یک کارتون بی‌نام برای سیاتل تایمز کرد که سال ۱۹۱۵، روزنامه نام Dok’s Dippy Duck را بر روی آن گذاشت. در سال‌های ابتدایی در این کارتون، یک اردک بدون نام، گوشه خیابان می‌ایستاد و با هر کسی که از کنارش می‌گذشت، جنگ و دعوا راه می‌انداخت! طی جنگ جهانی اول، این اردک راهی مسافرتی شد و کشمکش خود را با طرفین جنگ آغاز کرد. یک تاریخ‌شناس آثار کمدی، می‌گوید دکتر هگر در این اثر خود، برای اولین بار شخصیت‌های کارتونی حیوانی با اعمال انسانی را ابداع کرده است.
از دکتر جان راس هگر، دو کتاب به نام‌های “مرد چتر به دست” و “اسپورت و کوچولو” به جای ماند و بعدها اردک معروف او به عنوان یکی از کاراکترهای کارتونی موفق، در “کتاب مرجع مردان موفق سیاتل” جای گرفت.

 

اولین کارتون مرد چتر به دست در سیاتل تایمز.

اولین کارتون مرد چتر به دست در سیاتل تایمز.

 

نمونه‌ای از کارتون  Dok's Dippy Duck طی جنگ جهانی اول که در صفحه اول سیاتل تایمز چاپ می‌شد.

نمونه‌ای از کارتون Dok’s Dippy Duck
طی جنگ جهانی اول که در صفحه اول سیاتل تایمز چاپ می‌شد.

منبع:https://en.wikipedia.org/wiki/John_Hager_(cartoonist)#cite_note-timesobit-1

 


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>