نگاهی به جریان ضد دندان‌پزشکی و طرفدار دندان‌پزشکی هولیستیک در اینستاگرام

fake-instagram

هفت‌تیر کشی در فضای مجازی!

وقتی به لطف فناوری‌ روز، هر گوشی موبایل به یک بنگاه خبرپراکنی تبدیل شده، چیز عجیبی نیست که افراد بی صلاحیت در عرصه‌هایی جولان بدهند که کمترین ارتباطی با تحصیلاتشان ندارد و چنان با اعتماد به نفس بالا، مسائلی را در صفحات مجازی خود به اشتراک بگذارند که هراس به جان مردم ناآگاه و حتی کارشناسان آگاه بیفتد.

enteghad-az-pezeshk-dampezeshk10«خبر فوری: نود و هفت درصد از کسانی که به سرطان‌های مرگ آور مبتلا شده‌اند به خاطر عصب کشی دندان‌هایشان به سرطان مبتلا شده‌اند.»
این یکی از پست‌هایی است که در یک صفحات زنجیره‌ای در اینستاگرام با آیدی مشابه enteghad.az.pezeshk.dampezeshk  و shekayat_az_hamechiz و mafiaye_pezeshki و… به اشتراک گذاشته شده است. در این صفحات زنجیره‌ای اهانت‌های فراوانی به جامعه پزشکی، دامپزشکی و به طور خاص دندان‌پزشکی شده است. از قبیل اینکه پزشکان خودشان تعمداً به گسترش بیماری دامن می‌زنند، تمام دغدغه پزشکان کسب درآمد از بیماران است و نه سلامت آن‌ها، دندان‌پزشکان وسایل خود را یک ماه به یک ماه حتی نمی‌شویند چه برسد به اینکه استریل کنند و… توهین‌هایی که حتی ارزش پاسخ دادن را ندارند و به راحتی عمق روان پریشی بیان کننده آن را نشان می‌دهد.

در کنار این اهانت‌ها، اما پست‌هایی دیده می‌شود که در آن صاحب صفحه با به کاربردن برخی اطلاعات دندان‌پزشکی و برخی اصطلاحات علمی سعی دارد مخاطب خود را متقاعد کند که امور دندان‌پزشکی مضر است و باید دندان‌پزشکان را به خاطر آن محاکمه کرد.
دامنه درمان‌های دندان‌پزشکی مورد نظر ایشان از ویزیت شروع و به ایمپلنت ختم می‌شود. جرمگیری، ترمیم با آمالگام، ترمیم با کامپوزیت، درمان ریشه، روکش و سفید کردن هم در این میان مورد عنایت قرار گرفته‌اند.
مثلا: «علت توصیه دندان‌پزشکان به جرمگیری دندان این است که می‌خواهند تیشه به ریشه دندان بزنند تا در دراز مدت دندان‌های شما خراب شوند تا درآمدشان تضمین شود.»
و «محققان هشدار می‌دهند که هرگز دندانتان را عصب کشی نکنید و اگر کرده‌اید هرچه زودتر دندانتان را در بیاورید.»

صاحب این صفخات زنجیره‌ای که به گفته خود بی‌سواد است، این اطلاعات را از یک موسسه به نام Weston A Price گرفته و سپس با بزرگنمایی و شانتاژ فراوان، به بازتاب آن‌ها اقدام کرده است.
enteghad-az-pezeshk-dampezeshk11البته که وجود دیدگاه‌های علمی متفاوت در همه رشته‌ها باعث پیشرفت و تکامل علم می‌شود و هیچ عیب و ایرادی ندارد. شالوده کلی و مبنای ادعاهای صاحب این صفحه و صفحات مشابه تحت تأثیر دیدگاهی از دندان‌پزشکی موسوم به Holistic Dentistry است که ابتدا توسط دکتر پرایس از روسای انجمن دندان‌پزشکی آمریکا ADA ارائه شد که در سال ۱۹۴۸ دارفانی را وداع گفته‌ است. در تفکر ایشان ارتباط عمیقی بین تغذیه، سلامت دندان و سلامت سیستمیک وجود دارد. تئوری FOCAL INFECTION نیز از سوی وی ارائه شده که بر اساس آن عفونت در دندان باعث عفونت و بروز بیماری‌های دیگر در سایر نواحی بدن از جمله کلیه، کبد و.. می‌شود. بر مبنای این تئوری ترمیم‌های دارای جیوه به شدت منع شده‌اند و نیز درمان ریشه دندان با این توجیه که امکان ضدعفونی کردن تمام طول توبول‌های عاجی وجود ندارد منشأ بسیاری از بیماری‌ها دانسته شده است.

اینکه این تئوری درست است یا نادرست، سال‌ها مورد بررسی بوده و با مطالعات کنترل شده و مستندات علمی قابل نقد است. اما مساله قابل تأمل در اینجا، ارائه ژورنالیستی این ادعاها از سوی کسانی است که هیچ اشرافی به دندان‌پزشکی ندارند و حتی فرق بین‌ ترمیم و روکش را متوجه نمی‌شوند و با در دست گرفتن ادعاهای علمی مربوط به هفتاد هشتاد سال پیش اقدام به هراس‌آفرینی در بین مردم جامعه می‌کنند. در حالی که موسسه‌های علمی دندان‌پزشکی و از جمله همین ADA حواسشان به همه چیز هست و برای اکثر امور دندان‌پزشکی بیانیه و آیین نامه‌های علمی منتشر می‌کنند.
یک نکته جالب اما در این صفحه این است که علی‌رغم توصیه عجیب و اکید صاحب صفحه که «به هیچ وجه به حرف‌های یک دکتر نباید اعتماد کرد» ایشان مداما برای اثبات ادعاهای خود به پزشکان و یافته‌های آن‌ها استناد می‌کند: «اینکه عصب کشی سرطان زاست حرف من بی سواد نیست، گفته یکی از مشهورترین و بزرگترین دندان‌پزشکان تاریخ است.»

سخن پایانی اینکه، در شهر بی قانون، قورباغه هفت تیرکش می‌شود و به آدم‌های بی سواد، احساس دانشمندی دست می‌دهد.

نمونه های دیگری از اینگونه مطالب و تصاویر اینستاگرامی ببینید:

enteghad-az-pezeshk-dampezeshk9 enteghad-az-pezeshk-dampezeshk12 enteghad-az-pezeshk-dampezeshk13 enteghad-az-pezeshk-dampezeshk8 enteghad-az-pezeshk-dampezeshk7 enteghad-az-pezeshk-dampezeshk6 enteghad-az-pezeshk-dampezeshk5 enteghad-az-pezeshk-dampezeshk4 enteghad-az-pezeshk-dampezeshk3 enteghad-az-pezeshk-dampezeshk2 enteghad-az-pezeshk-dampezeshk%db%b1 enteghad-az-pezeshk-dampezeshk


تگ ها

، ، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>