دندان‌پزشکی راه انتقال ایدز نیست

HeartDentistry17

دکتر کورش رحیمی

یکی از دغدغه‌های مراجعه کنندگان به مطب‌های دندان‌پزشکی انتقال بیماری است که مهم‌ترین و ترسناک‌ترین آن‌ها ایدز است.
ایدز به لحاظ مشکلات درمانی وعوارض و درگیری‌هایی که برای مبتلایان ایجاد می‌کند بیماری خطرناکی است و حفاظت شخصی و گروهی در جامعه برای جلوگیری از انتقال آن الزامی واجباری است.

HIV عمدتاً از طریق آمیزش جنسی (از جمله مقعدی و حتی دهانی) محافظت نشده، انتقال خون آلوده و سرسوزن آلوده و از مادر به فرزند در طول بارداری، زایمان یا شیردهی منتقل می‌گردد. انتقال این بیماری از طریق خون یا به واسطه دریافت خون آلوده به دلیل کمبود خون و یا از طریق زخم‌های خون چکان است.
ویروس ایدز علیرغم مهاجم بودن، در برابر مواد ضد عفونی کننده خیلی ضعیف است به سرعت نابود می‌شود حتی ویروس ایدز در خون پس از۲۰دقیقه در معرض هوا قرار گرفتن از بین می‌رود.
احتمال انتقال ویروس ایدز از طریق خون ناشی از زخم خیلی کم است.

امروزه در دندان‌پزشکی اکثر وسایل مورد استفاده بیماران یک‌بار مصرفند وپس ازاستفاده به سطح زباله‌های عفونی منتقل می‌شوند و آن دسته ازوسایلی که امکان یک‌بار مصرف کردن آن‌ها نیست پس از ا ستفاده شسته شده و در مواد ضد عفونی کننده قوی قرار می‌گیرد. دراین مواد کلیه ویروس‌ها ازجمله ایدز و هپاتیت درعرض یکی دو دقیقه نابود می‌شوند. در ادامه مرحله (قرار گرفتن در مواد ضد عفونی کننده) که ممکن است چندین ساعت طول بکشد وسایل پس از قرار گرفتن در پک‌های مخصوص و بسته‌بندی کامل بدون درز در دستگاه اتوکلاو قرار می‌گیرند.
این دستگاه با استفاده از بخار آب و درمحفظه‌ای که تحت فشار است مرحله کامل استریلیزاسیون را انجام می‌دهد. وسایلی که از اتوکلاو خارج می‌شوند کاملا استریل شده وعاری از هرگونه میکروب می‌باشند.

دانستن این نکته که دندان‌پزشک و پرسنل یک مطب یا درمانگاه اولین کسانی هستند که درمعرض انتقال عفونت می‌باشند، رعایت موارد کنترل عفونت بیماری را برای ایشان ازهمه واجب تر می‌کند و به همین دلیل هم که شده رعایت اصول کنترل عفونت برای این افراد الزامی است، پس دیگر جای هیچ نگرانی برای مراجعه کنندگانی باقی نمی‌ماند. آنچه توجه به آن درمراجعه کنندگان به مراکز درمانی واجب است اینکه دقت داشته باشند از پک‌های یک‌بار مصرف استفاده شده و در حضور ایشان این پک بسته‌بندی شده باز شود.
این پک شامل: یک سینی یک‌بارمصرف، سرسوزن یک‌بارمصرف، سرساکش یک‌بار مصرف، پیش بند یک‌بار مصرف، سرپوار یک‌بارمصرف، غلاف ساکنش یک‌بار مصرف، روکش پوار یک‌بار مصرف، سوند و آینه، پنس فلزی داخل مدیکال پک سبز یا آبی رنگ که جلوی بیمار بایستی باز شود. توربین وآنگل استریل شده داخل مدیکال پک ویک جفت دستکش می‌باشد.

ضمناً دندان‌پزشک و پرسنل حتما از وسایل حفاظتی مثل روپوش، ماسک، دستکش و شیلد یا عینک استفاده نمایند. در صورتی که دندان‌پزشک شما این اصول را رعایت نمی‌کند حتما به ایشان تذکر دهید و از او بخواهید برای شما بسته‌بندی‌های مربوطه را تهیه نموده و کلیه مراحل استریزاسیون را به شما نشان دهد.

اطمینان داشته باشید که با رعایت این نکات حتی مراجعه بیمارانی که مبتلا به بیماری‌های عفونی مثل ایدز هستند به مطبی که به آن رفت و آمد می‌کنید برایتان کاملا بی‌ضرر و ایمن است و مبتلایان به ایدز نیز می‌توانند با خیال آسوده و بدون ترس از احتمال سرایت بیماریشان به دیگران و یا عدم پذیرش ایشان از طرف دندان‌پزشک به مطب‌ها مراجعه نمایند وهیچ دنداپزشکی نه به لحاظ حقوقی و نه به لحاظ اخلاقی اجازه عدم پذیرش ایشان را ندارد.

مطب‌های دندان‌پزشکی بایستی به قدری در رعایت نکات کنترل عفونت دقت نمایند که حتی نیازی به سوال از بیماران در ارتباط با بیماری‌های عفونی نباشد.

سلامتی دهان ودندانتان را فدای ترس‌های نا‌آگاهانه ننمایید. با رعایت بهداشت دهان و دندان، دهانی خوشبو، دندانهایی تمیز و سالم داشته باشید و لبخندی زیبا را به اطرافیان هدیه بدهید.


تگ ها

، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>