دندان‌پزشکی در حال انقراض!

dentistry comic4

خاطرات یک دندان‌پزشک واقعی: ۲۷
دکتر علی مرسلی

هرگز دلم رضا نمی‌دهد فرزندم دندان‌پزشکی بخواند؛ چرا که فاتحهٔ این رشته با پیشرفت‌هایی که درآینده صورت خواهد گرفت خوانده شده است. حتی اگر آینده رشته همینی که الان هست، بود هم هرگز به فرزندم توصیه نمی‌کردم دندان‌پزشکی بخواند. دندان‌پزشکی، مثل آجیل‌فروشی یا کارخانه نیست که از پدر به فرزند منتقل شود. یک مطب نقلی با یک سری دستگاه‌ها که از کمر و گردن صاحبش هم فرسوده‌تر هستند اصلاً این حرف‌ها را ندارد که از من به فرزندانم به ارث برسد و خوشحالشان کند! دندان‌پزشکی کارگاه تولید سوهان هم نیست که فرزندانم عکس مرا با کلاه و گان روی سربرگشان بزنند یا اینکه پشت کانتر مطب روی دیوار بچسبانند و زیرش بنویسند: دندانپزشکی مرسلی و پسران شعبهٔ دیگری ندارد!

بالشخصه معتقدم در پیشرفت علم دندان‌پزشکی کوتاهی و کم کاری‌های زیادی صورت گرفته است. چهل پنجاه سال بعد احتمالاً از ما به عنوان عقب‌مانده‌هایی یاد می‌شود که جای استفاده از سلول‌های بنیادی یا تولید دندان‌هایی که پوسیده نمی‌شوند، دندان‌ها را تراش می‌دادیم، درمان ریشه می‌کردیم، پر می‌کردیم، روکش می‌کردیم، می‌کشیدیم و مسخره‌تر از همه اینکه پیچ‌هایی را به جای ریشهٔ دندان با سوراخ کردن فک توی آن جا می‌گذاشتیم!

ما الان جای دلاک‌هایی که دویست سال قبل دندان‌های مردم را به محض به درد افتادن می‌کشیدند نشسته‌ایم. احتمالاً در زمان آینده، مردم زمانه به ما دندان‌پزشکان امروز نگرشی بهتر از نگرش ما دلاک‌های سابقی که دندان می‌کشیدند نخواهند داشت. شغل دندان‌پزشکی به این صورت که ما خدمات ارائه می‌کنیم منقرض خواهد شد و احتمالاً متخصصین ژنتیک دندانی یا تکنسین‌های کاشت جوانه‌های دندانی اصلاح شده در آزمایشگاه جای ما را پر خواهد کرد. شاید هم با اصلاحات ژنتیکی که در نسل‌های بعد صورت خواهد گرفت، دندان‌ها مرتب و غیرقابل پوسیده‌شدن در نسل‌های آتی خواهد رویید یا با واکسیناسیون پوسیدگی، به طور کلی بیماری پوسیدگی مانند فلج اطفال ریشه کن خواهد شد! با حذف صورت مسئله نه کشکی وجود خواهد داشت، نه پشمی و نه دندان‌پزشکی!

در آن زمان احتمالاً دندان‌پزشکان مانند چینی‌بندزن‌ها، برف‌پاروکن‌ها و… منقرض‌شده باشند یا اینکه مجبور شوند مطب‌های خود را به آرایشگاه یا سالن‌های زیبایی تغییر کاربری دهند. در نهایت در آن شرایط شاید بتوان با جرم‌گیری، چسباندن نگین روی دندان‌ها یا خال‌کوبی و ماساژ ارتزاق نمود!

خلاصه اگر به‌عنوان دندان‌پزشک از حال خود ناراضی هستید و تصور می‌کنید آینده احتمالاً تغییراتی را شاهد باشید، من هم با شما موافقم و معتقدم که پایان شب سیه سیاه‌تر است.

 


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>