در جنگ #عمومی و #متخصص برنده چه کسی است؟

dentist-injection-cartoon

وارثان نهایی دنیای دندان‌پزشکی

سرخ‌پوست خوب، سرخ پوست مرده است. ایمپلنت خوب، ایمپلنتی است که هنوز داخل جعبه است. اولی را ژنرال کاستر آمریکایی گفته و نژاد پرستانه است. دومی را من می‌گویم و حقیقتی غم‌انگیز است. ایمپلنتی که از جعبه بیرون بیاید و داخل فک بیمار گذاشته شود، دیگر یک استوانه تیتانیومی معصوم نیست که مانند عروسکی ملوس داخل جعبه فانتزی‌اش غنوده باشد، بلکه به محض فرو شدن در فک بیمار تمام معصومیت و زیبایی خود را از دست می‌دهد و تنها خاصیتی از آن که بدون تغییر می‌ماند همان استوانه‌ای بودنش است. یک استوانه می‌تواند دینامیت هم باشد و جرقه شروع جنگ را بزند. از همان لحظه که رادیو گرافی بیمار روی نگاتوسکوپ قرار می‌گیرد، هر کدام از استوانه‌های معصوم داخل فک، یک دینامیت بالقوه هستند.
ممکن است دینامیت به دست ارتش عمومی‌ها بیفتد: «چی کار کرده این همکار به اصطلاح متخصص ما با فک شما؟!! الان راحتی؟ تنگی نفس نداری؟ سرطان لوزالمعده نگرفتی؟ خوب فکر کن ببین از وقتی همکار به اصطلاح متخصص‌مون این ایمپلنت رو برات گذاشته صبح‌ها پلک چپت سوزش نداره؟ آخه اطراف یکی از ایمپلنت‌هات ۰/۰۰۰۰۳ میلی‌متر تحلیل رفته! این خیلی خطرناک هست! می‌تونی راه بری یا زنگ بزنم اورژانس آمبولانس بفرسته؟»
«من خوبم دکتر! آمبولانس نمی‌خواد. در ضمن فک من که از اول شرایط طبیعی نداشت که! بیست و هشت سال پیش تریلی از روی صورتم رد شد و فکم سی و دوتکه شد، متخصص فک و صورت هجده ساعت توی اتاق عمل زحمت کشید تا این تکه‌ها رو مثل پازل به هم وصل کرد، تازه یک تکه از پازل رو هم از دنده من برداشت! سال بعدش که ایمپلنت‌هام رو گذاشت، خودش هم گفت که چون استخوان فک من از دنده‌ام برداشته شده، ممکن هست در آینده یک کمی اطراف ایمپلنت‌هام تحلیل ایجاد بشه!»
«بله. در آینده، نه دیگه به این زودی. اگه قرار بود هنوز بیست و هفت سال بیشتر از کاشت ایمپلنتت نگذشته، استخوان اطرافش تحلیل بره، اصلا چرا رفتی پهلوی متخصص، چرا تعرفه تخصصی دادی؟! تموم این حرف‌ها بهونه هست، تریلی از روی صورت‌تون رد شده بوده که بوده، وقتی متخصص کار می‌کنه باید زیبایی کار رو کامل تحویل بده، الان که من دقت می‌کنم به نظرم روکش این ایمپلنت‌تون که می‌گم با روکش بغلیش ۰/۰۰۰۳ میلی‌متر اختلاف ارتفاع داده. پس برای چی اسم خودش رو گذاشته متخصص؟ پس برای چی بهش می‌گن استاد دانشگاه؟! متخصص شده برای همین روزها دیگه.»

اگر دینامیت به دست ارتش متخصص‌ها بیفتد

«چرا این کارها رو با خودتون می‌کنید جانم؟ چرا سلامتی‌تون رو می‌سپارید دست کسی که تخصصش رو نداره؟ این دوتا ایمپلنت رو مقایسه کنید تا فرق کار عمومی و متخصص رو متوجه بشید، سمت چپ رو من گذاشتم. این هم ایمپلنتی که همکار عمومی ما سمت راست شما گذاشته، نگاه کنید تهش فرو رفته داخل عصب فکتون! شما الان لبتون حس نداره، منتها داغ هستید خودتون نمی‌فهمید!! جبرانش خیلی مشکل هست. این دفعه باید یک تیم از متخصصان روش کار کنن. بالاخره سنگی هست که به چاه افتاده و هزار تا عاقل می‌خواد تا درش بیارن! یک متخصص پروتز باید روکش رو خارج کنه، یک متخصص فک و صورت باید فیکسچر ایمپلنت رو خارج کنه، یک متخصص نورولوژیست باید عصب‌تون رو درمان کنه، یک متخصص روان‌پزشک باید آسیب‌های روحی‌تون رو جبران کنه، یک سفر هم باید برید تایلند تا متخصصین ماساژ، ماساژتون بدن تا انرژی منفی دندون‌پزشک عمومی از تنتون بزنه بیرون و آماده کار تخصصی بشید ….
- آقای دکتر حس لب من مشکلی نداره! خودتون هم روز اول گفتید که ایمپلنت در حالت واقعی با عصب فاصله داره، ولی زاویه رادیو گرافی ایمپلنت رو داخل عصب نشون می‌ده! اصلا این ایمپلنت سمت راست رو خودتون گذاشتید، سمت چپ هست که همکار عمومی‌تون گذاشته! برید پرونده‌ام رو یک چک بکنید!
- مطمئنی جانم؟ خودم گذاشتم؟! بله مثل این که درست میگی. حق با شماست، ایمپلنت راست داخل عصب نیست، ولی ایمپلنت سمت چپ یک مشکلی داره‌ها!

وارثان نهایی زمین دلالان اسلحه هستند. روزی فراخواهد رسید که آخرین گلوله در کره زمین شلیک خواهد شد و آخرین بازمانده از دو قبیله متخاصم یکدیگر را نابود خواهند کرد. فردای آن روز دلالان اسلحه بر روی جنازه آخرین مشتری‌هاشان جشن پیروزی خواهند گرفت و در جهانی بدون اسلحه از ثروت‌شان لذت خواهند برد ….
وارثان نهایی دنیای دندان‌پزشکی، شرکت‌های واردکننده ایمپلنت خواهند بود. یک روز آخرین ایمپلنت ایران هم به فک بیماری فرو خواهد رفت و همزمان با خود آخرین دینامیت را مشتعل به حلق آخرین دندان‌پزشک ایران (عمومی یا متخصص) فرو خواهد برد و در پس زمینه این تصویر یک واردکننده ایمپلنت از شیشه لیموزین سیاهش این صحنه را خواهد دید و لبخند مرموزی خواهد زد. فردای آن روز صاحبان شرکت‌ها بر روی تلی از جنازه‌ها جشن پیروزی خواهند گرفت و من مطمئن هستم که جنازه‌های عمومی و جنازه‌های متخصص باز هم کوتاه نمی‌آیند و بعد از مرگ هم به سیخونک زدن هم ادامه خواهند داد.


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>