دندان‌پزشکی که سیندرلا شد

Heimir Hallgrímsson1

داستان سرمربی تیم ملی ایسلند در جام جهانی روسیه

اشکان نعمت‌پور: قصه ایسلند در فوتبال به داستان سیندرلا شبیه است. تیمی ‌کوچک که با تشویق‌های خاص هوادارانش در یورو ۲۰۱۶ معروف شد، اکنون قرار است در جام جهانی بازی کند، آن هم با مربی‌گری یک دندان‌پزشک!

Heimir Hallgrímsson3مربیان در فوتبال مدرن تمام تمرکز و توجهشان را روی فوتبال می‌گذارند و به ندرت فرصت پیدا می‌کنند تا در کنار این شغل سخت و پراسترس، یک کار دیگر را هم انجام دهند. اما «هیمیر‌ هالگریمسون» (Heimir Hallgrímsson) در این بین یک استثنا است. خودش می‌گوید: «فوتبال در ایسلند بیشتر آماتوری است، بنابراین آدم‌هایی که در فوتبال هستند، مربیان و بازیکنان، کمابیش همگی یک شغل دیگر دارند». ‌هالگریمسون خودش هم این طور است، یک شغل جنبی دارد. او دندان‌پزشک است و از این کار هم لذت می‌برد: «من امروز پیش از هر چیزی، یک مربی فوتبال هستم اما هر از گاهی دوست دارم یکی دو روز را دندان‌پزشکی کنم، تا یک کار متفاوت کرده باشم. بعضی از مربی‌ها دوست دارند در وقت آزادشان گلف بازی کنند، بعضی‌ها برای ماهی‌گیری می‌روند… من به مطب دندان‌پزشکی‌ام می‌روم. این کار باعث می‌شود ذهنم برای مدت کوتاهی از فوتبال دور شود و فرصت دیدن بیماران و همکارانم را که دلم برایشان تنگ شده، پیدا می‌کنم.»

این دندان‌پزشک ۵۰ ساله اکنون توانسته اسم خودش را در تاریخ ثبت کند، به عنوان مربی کم جمعیت‌ترین کشوری که تا به حال به جام جهانی صعود کرده است. جمعیت ایسلند حدود ۳۳۵ هزار نفر است: «من حدود ۱۷ سال مربی تیم‌های جوانان بودم. ۵ سال مربی تیم‌های مردان و ۵ سال مربی تیم‌های زنان بودم و حالا ۷ سال است در تیم ملی هستم. خب، وقتی آدم ۶ سال در دانشگاه درس می‌خواند و دندان‌پزشک می‌شود که درآمدش هم خوب است، این مربی شدن عجیب است. اما من همیشه عشق مربی‌گری داشته‌ام. البته همیشه در کنار مربی‌گری، کارم دندان‌پزشکی بوده است اما وقتی فرصتش پیش آمد تا مربی تمام وقت شوم، دو دستی آن را چسبیدم، اگرچه مامانم از این کار ناراضی بود.»
هالگریمسون در روستای زادگاهش، وست‌مانیار، طبابت می‌کرد و تا یورو ۲۰۱۶ هم به طور پاره‌وقت در روستایش دندان‌های مردم را درست می‌کرد، اما بعد از یورو که تنهایی سرمربی تیم ملی ایسلند شد، دیگر فرصت این کار را ندارد.
Heimir Hallgrímsson4

هالگریمسون ابتدا دستیار لارس لاگربک، مربی سوئدی، در تیم ملی ایسلند بود. آنها به مرحله پلی‌آف برای صعود به جام جهانی ۲۰۱۴ رسیدند اما با شکست برابر کرواسی نتوانستند به برزیل ۲۰۱۴ راه پیدا کنند. سپس ‌هالگریمسون در کنار لاگربک به عنوان سرمربی تیم انتخاب شد و هر دو کمک کردند تا ایسلند به اولین تورنمنت بزرگ خود صعود کند، که یورو ۲۰۱۶ بود. بعد از آن، آقای دندان‌پزشک به تنهایی سرمربی‌گری این تیم را عهده‌دار شد و کشورش را به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه رساند: «احساس خیلی خوبی دارد. صعود به یورو ۲۰۱۶ دستاورد بزرگی بود و بعد از آن دیگر کسی نمی‌توانست بگوید که ما برای صعود به تورنمنت‌های بزرگ، کشور خیلی کوچکی هستیم. حالا هم به جام جهانی رسیده‌ایم که این هم دستاورد بزرگی است. اما باید متوجه باشید که این موفقیت، مقصد ما نیست بلکه هدف ما یک سفر ادامه‌دار در مسیری درست است؛ بنابراین باید فراتر از جام جهانی فکر کنیم و به پیشرفت‌مان ادامه دهیم.»
Heimir Hallgrímsson5

ایسلند در جام جهانی با آرژانتین، نیجریه و کرواسی هم‌گروه است. آنها بازیکن درجه یک جهانی ندارند و روی کاغذ ضعیف‌تر از رقبا به نظر می‌رسند اما ‌هالگریمسون معتقد است غیرممکن وجود ندارد و دورنمای بازی‌های سخت تیمش، او را بی‌خواب نکرده است: «بچه‌های ایسلند می‌توانند هوای گروه دی جام جهانی را با تلاش و پشتکار خودشان طوفانی کنند. من که خوب می‌خوابم. نمی‌دانم چرا این طوری هستم، اما خوب می‌خوایم. با این حال، بعضی وقتها نصف شب از خواب بیدار می‌شوی و یک چیزی به ذهنت می‌رسد. باید این ایده را روی آیفون یا کاغذ نوشت.»
او ادامه می‌دهد: «همه از بازی با لیونل مسی می‌ترسند چون مهم نیست شما چه کار می‌کنید، حالا یکی دو نفر را هم برای یارگیری که با او بگذارید، باز هم می‌تواند یک راهی پیدا کند و به تیم شما آسیب بزند. اما من هیچ‌وقت نگران یک بازیکن خاص نیستم، به ویژه در مورد آرژانتین، چون بازیکنان درجه یکی دارند که در ایتالیا، اسپانیا و انگلیس بازی می‌کنند. بنابراین، اگر روی یک بازیکن خاص تمرکز کنیم، آنها می‌توانند به روش‌های زیادی به ما ضربه بزنند.»
منبع: http://thenationonlineng.net/heimir-hallgrimsson-i-still-love-being-a-dentist-2


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>