همه چیز درباره مشکلات مفصل فک

tmj-treatment

“فکم موقع باز و بسته کردن صدا می‌دهد، نمی‌توانم درست غذا بجوم، وقتی غذا می‌خورم زود فکم خسته می‌شود، فکم بی‌دلیل درد می‌کند”. این‌ها و چندین شکایت مشابه از جمله رایج‌ترین مشکلاتی هستند که بیماران در کلینیک‌های دندانپزشکی به دندانپزشک ابراز می‌کنند و بدنبال راه درمان آن هستند. مشکلاتی که از آن‌ها با عنوان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی یاد می‌شود و افراد بسیاری در سطح دنیا به آن مبتلا هستند. متاسفانه بسیاری از مردم نمی‌دانند این علایم نشانه یک بیماری است و بسیاری حتی نمی‌دانند که دچار مشکل هستند. اگر شما هم دچار مشکلاتی از این دست هستید شاید این مطلب برایتان مفید باشد.

وظایف مفصل فک
برای بررسی مشکلات مرتبط با مفصل گیجگاهی فکی ابتدا باید ببینیم مفصل گیجگاهی فکی چه وظایفی بر عهده دارد. این مفصل جایی است که فک پایین به جمجمه متصل می‌شود و وجود همین مفصل است که باعث می‌شود ما بتوانیم غذا بخوریم، حرف بزنیم و خمیازه بکشیم. ‌ایم مفصل مثل تمام مفاصل از یک سر استخوانی تشکیل شده که داخل حفره مفصلی قرار دارد (این حفره مفصلی داخل جمجمه است) و روی آن هم یک دیسک غضروفی قرار دارد که جلوی ساییده شدن سر مفصل و حفره مفصلی می‌شود. عمده مشکلات مفصل گیجگاهی فکی زمانی آغاز می‌شود که این دیسک غضروفی در محل صحیح خود قرار نمی‌گیرد.

عوامل ایجاد مشکلات مفصل فک
حرکت مفصل گیجگاهی فکی ترکیبی از یک حرکت باز و بسته کردن همراه با یک حرکت لغزشی است که عملکرد صحیح آن به سلامت دیسک و مفصل، هماهنگی میان اعصاب و عضلات جونده و روابط مناسب بین دندان‌ها بستگی دارد. این مشکل در خانم‌های رده سنی ۳۰ تا ۵۰ سال، کسانی که دچار ناهنجاری فکی هستند یا افراد مبتلا به برخی سندرم‌های مادرزادی خاص شیوع بیشتری دارد. اختلالات مفصل گیجگاهی فکی معمولا به این دلایل اتفاق می‌افتد:
- خوردگی دیسک یا تغییر محل آن
- آرتریت غضروف مفصل
- آسیب دیدگی مفصل به دلیل ضربه‌های شدید یا نیروهای با شدت کم اما مداوم و مستمر که معمولا به دلیل اعمال نیروی بیش از حد عضلات جونده یا روابط ناصحیح میان دندان‌ها حاصل می‌شود
- عضلات مسوول در حرکات مفصل و جویدن (عضلات جونده) به واسطه فعالیت شدید دچار خستگی و ضعف می‌شوند. علت معمولا فشردن شدید دندان‌ها روی هم (کلنچ کردن) یا دندان قروچه موقع خواب یا سایش دندان‌ها هنگام بیداری است.

tmj_labeled_large

وقتی فک کلیک می‌کند
اختلالات مفصل گیجگاهی به واسطه عوامل مختلف و متفاوتی ایجاد می‌شوند. شاید شایع‌ترین علامت این مشکل صدای کلیک یا صدای خرت خرت (مثل راه رفتن روی برف) موقع باز یا بسته کردن یا جویدن است که تقریبا تمامی بیماران این علامت را دارند. بقیه علایم این مشکل معمولا شامل این موارد هستند:
- درد یا حساسیت در فک
- درد تیر کشنده در اطراف یا داخل خود گوش
- احساس ناراحتی موقع جویدن یا دشواری در جویدن
- درد تیر کشنده در صورت
- قفل شدن مفصل که باعث دشواری در باز یا بسته کردن دهان می‌شود.
- گردن درد یا سردردهای بی‌دلیل بخصوص موقع بیدار شدن از خواب
- جویدن نا‌متوازن یعنی در بخشی از فک جویدن راحت‌تر از سایر قسمت‌ها است
یک نکته اینکه اگر موقع باز یا بسته کردن فک صدای مفصل شما صدای کلیک می‌دهد اما درد یا محدودیت در بازکردن فک وجود ندارد احتمالا مشکلی در مفصل گیجگاهی فکی وجود ندارد.
دندانپزشک برای تشخیص مشکل جدا از معاینه بالینی مفصل و مشاهده نحوه حرکت فک و روابط بین دندان‌ها، برای شما رادیوگرافی مفصل می‌نویسد. در صورت حاد بودن مشکل گاهی از روش‌های تشخیصی پیشرفته‌تر مثل سی تی اسکن یا‌ام آر آی نیز استفاده می‌شود.

TMJ

صدای مفصل فک چگونه درمان می‌شود؟
یادداشتی از دکتر محمد بیات
متخصص جراحی دهان فک و صورت و استاد دانشگاه تهران

طیف وسیع درمانی
درمان مشکلات مفصل گیجگاهی فکی طیف وسیعی را در بر می‌گیرد که از یک درمان دارویی ساده تا جراحی مفصل متغیر است. در بسیاری موارد مشکل مفصل بدلیل روابط نامناسب میان دندان‌ها ایجاد می‌شود. در اینصورت عمدتا مشکل مربوط به دندان‌های ترمیم شده یا دندان‌های عقل است. اگر مشکل محدود به این موارد باشد با تصحیح یا تعویض ترمیم‌ها و یا خارج کردن دندان‌های عقل مشکل به میزان قابل ملاحظه‌ای کاهش یافته یا بطور کامل برطرف می‌شود بخصوص اگر بیمار عاداتی نظیر دندان قروچه یا فشردن دندان‌ها را نداشته باشد. گاهی لازم است برای تنظیم رابطه بین دندان‌ها، مقدار بسیار مختصری (در حد یک میلیم‌تر یا حتی کمتر) از سطح برخی از دندان‌های درگیر ساییده شود تا رابطه دندان‌ها بهبود یابد.
گاهی علت مشکل به واسطه اعمال نیروی شدید توسط عضلات فک است که ممکن است در این بین دندان عقل یا ترمیم‌های نامناسب نیز مزید بر علت شده باشند. این دسته از بیماران معمولا دندان قروچه دارند و دندان‌های آن‌ها بخصوص دندان‌های جلویی دچار سایش شده است. در این حالت جدا از تصحیح ترمیم‌ها و کشیدن دندان‌عقل، لازم است برای کاهش نیروی عضلانی و تنظیم موقعیت آن‌ها به بیمار نایت گارد داده شود.
نایت گارد یک قالب آکریلی یا ژلاتینی است که برای فک بالا و پایین ساخته می‌شود و بیمار شب‌ها آن را تا صبح داخل دهان می‌گذارد. این درمان گرچه برای بسیاری از بیماران دشوار است اما در صورت تحمل بیمار و اجرای منظم آن نتایج بسیار خوبی به دنبال خواهد داشت. در این شرایط برای کاهش نیروی عضلات و کم کردن التهاب و درد مفصل و عضلات معمولا داروهای شل کننده عضلانی و مسکن نیز تجویز خواهد شد.

 

درمان‌های پیشرفته‌تر
در برخی از بیماران ترکیبی از همه موارد فوق دیده می‌شود یعنی موقعیت دندان‌ها ناصحیح بوده و رابطه بین دندان‌ها هم نامناسب است، عضلات جونده بیمار نیروی عضلانی شدیدی به دندان‌ها و مفصل وارد می‌کنند و دندان قروچه هم وجود دارد. این حالت ترکیبی از همه درمان‌های فوق در نظر گرفته می‌شود و گاهی لازم است بیمار چندین جلسه با فواصل کوتاه به دندانپزشک مراجعه کند تا سطح دندان‌ها برحسب شرایط جدید بیمار ساییده و تنظیم شود. در موارد شدید‌تر حتی ممکن است بیمار نیاز به درمان‌های ارتودونسی یا جراحی تصحیحی فک داشته باشد.
در ‌‌‌نهایت در بیمارانی که مشکلات پیشرفته مفصلی دارند لازم است مفصل توسط متخصص جراحی دهان و فک و صورت فک تحت عمل جراحی قرار گیرد.
بیمارانی که مبتلا به مشکلات مفصلی هستند باید بدانند که درمان این مشکلات معمولا پردردسر و وقت‌گیر است و اگر می‌خواهند از شر این بیماری خلاص شوند باید آمادگی پذیرش این درمان‌ها را داشته باشند.

روش‌های درمانی دیگر
استفاده از گرما یا سرما (برحسب مورد بیماری و به تشخیص دندانپزشک) می‌تواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. همچنین ماساژ عضلات جونده از روی صورت و داخل دهان می‌تواند در کاهش شدت انقباض و کم کردن فشار روی آن‌ها موثر باشد. چند جلسه استفاده از لیزرهای کم توان نیز در کاهش درد و ناراحتی عضلات جونده و مفصل گیجگاهی فکی بسیار مفید است.

تاثیر استرس
یکی از مسائلی که مشکلات مفصلی را تشدید کرده و باعث افزایش شدت دندان قروچه و درد و گرفتگی عضلات می‌شود استرس‌های روحی است. بطور کلی شدت دندان‌ قروچه با میزان استرس بیمار ارتباط مستقیم دارد. در نتیجه اغلب بیماران جدا از درمان‌های دندانپزشکی باید به هر طریق استرس‌های روحی خود را کاهش دهند چون در غیر این صورت درمان‌های دندانپزشکی تاثیر کافی به دنبال نخواهد داشت.

توصیه‌هایی برای کاهش مشکلات مفصل
بسیاری از بیماران مبتلا به اختلالات مفصل گیجگاهی فکی نمی‌دانند که سایش دندان‌ها روی هم، جویدن ته مداد یا دندان قروچه ارتباط مستقیمی با مشکل آن‌ها دارد. اگر بیماران بتوانند بصورت خودآگاه از فشردن دندان‌های روی یکدیگر خودداری کرده و عاداتی مثل جویدن ته مداد را کنار بگذارند از شدت مشکلات مفصل کاسته می‌شود.
برای کاهش فشار روی مفصل گیجگاهی فکی نباید از عضلات جونده بیش از حد کار کشید. برای کاهش فشار عضلانی بهتر است بیمار بیشتر غذاهای نرم بخورد، لقمه‌های کوچک بخورد، از خوردن غذاهای سفت و چسبنده پرهیز کند، تا حد امکان آدامس نجود و موقع خمیازه دهان را بیش از حد باز نکند (برای اینکار می‌توان با کف دست به زیر چانه فشار آورد تا فک زیاد باز نشود).
منبع: سیب سبز

TMJ

همه چیز درباره مشکلات TMJ در گفتگو با دکتر مجید نوحی/ ۲۰میلیون ایرانی با مشکل مفصل گیجگاهی-فکی درگیرند! کلیک کنید


تگ ها

386 یادداشت

 1. Marjan

  سلام ، تورم مفصل فک علتش چیه

  پاسخ
 2. کیمیا

  سلام موقع فشاردادن دندان ها روهم یه چیزی شبیه غده سمت راست فک بوجودمیاد که سفت تقریبا.وموقع خمیازه کشیدن کاملا مشخصه که یک طرف صورت بزرگتر و پایین تراز سمت دیگه هست.درحالت عادی هم ورم کرده بزرگ هست .کنارگوش استخوان فک حالت بیرون زده داره وخط کنار گوش که لپ مشخص میشه حالت تورفتگی ایجادشده مشکل چیه ایا جراحی نیازه

  پاسخ
  1. یاسمن

   سلام فک پایینم را نمیتونم به فک بالایی نزدیک کنم و با احساس درد در ناحیه گوش مواجه میشم و احساس نامتوازنی دارم و موقع خمیازه کشیدن و عطسه کردن نیز درد دارم

   پاسخ
 3. سعید

  من فکم ضربه خورده و نمیتونم فکمو باز کنم البته راحت حرف میزنما ولی هیچ چیزی نمیتونم بخورم الان دوروزه اینجوریم لطفا منو راهنمایی کنین چیکار کنم ممنون

  پاسخ
 4. کیوان

  سلام.من ۱ ماه پیش فکمو جراحی کردم(فک پایینم جلو کشیده شد)و الان موقع باز کردنشه ولی دهنمو بیش ۱یا۲ سانت نمیتونم باز کنم و از این بابت خیلی رنج میکشم.البته واسه اینکار از چوب پزشکی استفاده میکنم ولی تاثیرش خیلی کم هست.آیا راهی واسه حل سریعتر این مشکل وجود داره؟

  پاسخ
 5. زهرا

  من عادت دارم در موقع استرس ناخنم را بجوم.حالا سه روز هست که فکم کامل باز نمیشه و موقع غذا خوردن با مشکل مواجه میشم.لطفا من را راهنمایی کنید.

  پاسخ
 6. شایان

  سلام من ۲۲ سالمه و چند ماهی میشه که فک پایینم دچاره لرزش شده و گاهی هم احساس میکنم که کمی بی حس میشه،شغل قبلیم کار پر استرسی بوده…میخواستم ببینم میتونید منو راهنمایی کنید?

  پاسخ
 7. neicy

  باسلام خدمت شما
  هرروز موقع غذا خوردن حتی غذاهای نرم مثل سوپ و خوردن میوه به نرمی نارنگی و… مفصل دردگیره وبعضی وقتافکمدردتیزیوبعضی تق تق میده.
  ممنون میشم اگه علت و راه درمانش رو بهم بگید.

  پاسخ
 8. حمید

  سلام عرض میکنم خسته نباشید
  من ۳۲ ساله هستم و حدودا از بیست سالگی دندون قروچه دارم دکتر اعصاب و روان و گوارشی رفتم ولی درمان قطعی نشدم و الان دندان هام کم کم میشکنه و درد دائمی در فک م احساس میکنم و فک م کلیک داره و هنگام بسته شدن تیک یا پرش داره ، ممنون میشم راهنمایی م کنید که چطوری میتونم درمان کنم با توجه به اینکه مشکل گوارشی و اعصاب دارم. سپاسگزارم

  پاسخ
  1. Mansur

   باسلام خدمت شما،منم جندین ساله که مشکل دندان قروجه دارم و درمان نشدم لطفأ اگه شما راهی واس بهبود دارید به منم بگین،ممنون میشم.

   پاسخ
 9. حمید

  در ضمن من از ۲۲ سالگی نایت گارد دارم و این اواخر زیاد استفاد میکنم
  بازم سپاسگزارم

  پاسخ
 10. مونا

  سلام وقتتون بخیر.من ۲۵ سالم هست و الان حدود چند ماهی هست که گاهی دچار درد در فک سمت چپ میشم و دقیق نمیتونم تشخیص بدم که این درد برای فو بالا هست یا پایین یا حتی برای گونه هامه.گاهی در فکم صدای کلیک کردن میشنوم.ولی موردی که بیشتر اذیتم میکنه اینه که فکم زود خسته میشه موقع صحبت کردن و گاهی موقع صحبت حالت لرزش داره مخصوصا وقتی استرس داشته باشم بیشتر این موارد دیده میشه.به دندان پزشک مراجعه کردم دو دندون عقل نهفته در پایین دارم ولی دکتر تشخیص دادن احتمال زیاد مشکل از دندان ها نیست و بیشتر مربوط ب مفصل فک میباشد.ممنون میشم اگه راهنمایم کنید.پیشاپیش هم بابت وقتی که گذاشتید خیلی ممنونم

  پاسخ
 11. اسماعیل

  سلام وفت حضرت عالی بخیر ، من ۴۸ ساله هستم . مدتی هست که وقتی خواب هستم عضلات فک پایینم شل شده کمی پایین آمده و زبانم بین دندانهایم قرار میگیرد و بنده بعد از بیدار شدن متوجه موضوع میشم و از این بابت اذیت میشم . ممنون میشم اگه منو در این مورد راهنمایی کنید . باتشکر و سپاس از وقتی که به بنده اختصاص دادید

  پاسخ
 12. میثم ابراهیمی

  سلام آقای دکتر. با تشکر از الطاف شما.
  من ۳۵سالمه. چن سالی هست که وقتی یه چیز ترش میخورم مفصل فک چپ من تورم شدید میکند. البته یک ماهی هست که که حتی وقتی میوه شیرین هم میخورم مفصل ورم میکند.
  وقتی به مرور زمان تورم میخوابد یه آب شور از محل مفصل به طرف دهان ترشح میکند.
  لطفا کمکم کنین. مرسی

  پاسخ
 13. Ghazale

  من فکم ضربه خورده و نمیتونم فکمو باز کنم البته راحت حرف میزنم ولی هیچ چیزی نمیتونم بخورم الان دوروزه اینجوریم هیچ تغیری توی صورتم ایجاد نشده لطفا منو راهنمایی کنین

  پاسخ
 14. رحیم قاسمی تبار

  من۳۷سالم است درسن۷سالگی تصادف کردم ودهانم بیشتر ازیک سانتیمتر بازنمیشه ایامن خوب میشم

  پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>