درباره دکتر سمیه حاجوی، شهردار منطقه۷ تهران، که جانشین یک دندان‌پزشک شد

hajavi tolouee 3

دندان‌پزشکی رفت، دندان‌پزشکی آمد!

دکتر سیامک شایان امین

روز سه‌شنبه ۲۸ مرداد ۹۶ با حکم دکتر محمدعلی نجفی، شهردار جدید کلان‌شهر تهران، دو زن به سمت شهرداری مناطق ۷ و ۱۰ تهران منصوب شدند. پس از چالش‌های فراوان در خصوص عدم راه‌یابی زنان به سطوح اول مدیریتی در دولت دوازدهم، که انتقاد بسیار از طرفداران حقوق شهروندی و رای‌دهندگان به دکتر حسن روحانی را برانگیخت، انتصاب دو شهردار زن در تهران، به عنوان تلاش شهردار برای جبران غیبت زنان در کابینه دکتر روحانی تفسیر شد و بسیاری آن را به فال نیک گرفتند.
دکتر سمیه حاجوی یکی از دو زنی بود که حکم شهرداری یکی از مناطق تهران برای او صادر شد. وجه تمایز او نسبت به سهیلا صادق‌زاده، شهردار جدید منطقه ۱۰ تهران، مدرک تحصیلی او به عنوان یک دندان‌پزشک است.
دکتر سمیه حاجوی متولد سال ۱۳۵۶، فرزند شهید و دانش‌آموخته دندان‌پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی است. او پیش‌تر شهردار ناحیه ۱ منطقه ۴ شهرداری تهران بود.
انتصاب یک زن در سطح اول مدیریت شهری تهران البته انتقادات فراوانی هم در پی داشت، جدا از مدرک غیر مرتبط دکتر حاجوی با مقوله مدیریت شهری، برخی از تجربه محدود او در این حوزه انتقاد کردند. اما مهم‌ترین انتقاد این بود که در حالی که شهرداری تهران پس از دوازده سال توسط اصلاح‌طلبان فتح شده است و با وجود بسیاری از مدیران مرد و زن اصلاح‌طلب، چرا نجفی یکی از مدیران دوره محمدباقر قالی‌باف را به عنوان شهردار یکی از مناطق تهران برگزیده است؟

dr hajavi2اما دکتر سمیه حاجوی کیست؟
«مجله اینترنتی پندار» در معرفی شهردار جدید منطقه هفت این‌گونه می‌نویسد:
سمیه حاجوی، شهردار منطقه ۷ تهران شد تا سنت دیرینه این منطقه از شهر تهران که شهردار زن را پس از انقلاب برای نخستین بار تجربه کرده، باز هم ادامه پیدا کند.
او یک دکتر دندان‌پزشک، متولد ۱۳۵۶ و با سابقه شهرداری ناحیه ۱ منطقه ۴ شهرداری تهران، سکان این منطقه از شهر است. سمیه حاجوی، از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی فارغ‌التحصیل شده و پیش از این مسئولیت واحد دندان‌پزشکی شرکت شهر سالم را بر عهده داشته است. او پس از آن مدتی، مدیر اجرایی و مسئول دبیرخانه جامعه ایمن منطقه ۴ شهرداری تهران شده و سپس، پیش از این‌که شهرداری ناحیه ۱ منطقه ۴ را بر عهده بگیرد، مدتی مدیر اداره سلامت شهرداری منطقه ۴ بوده است.

پله‌های ترقی، برای شهردار زن منطقه ۷ شهرداری تهران: سمیه حاجوی، حالا به ساختمان خیابان پالیزی می‌رود که در آن‌جا با مسائلی مانند شب‌مردگی در منطقه ۷ مواجه شود. او در گفتگویی اعلام کرده است زمانی که فارغ‌التحصیل دکترای دندان‌پزشکی از دانشگاه شهید بهشتی شدم و مسوولیت کارشناس معتمد اسناد دندان‌پزشکی درمانگاه شهر سالم را بر عهده گرفتم. برای راه‌اندازی مرکز دندان‌پزشکی منطقه تلاش‌های شبانه‌روزی من و همکارانم نتیجه داد و شهروندان از آغاز به کار و ارائه خدمات بهداشتی این مرکز بسیار ابراز رضایت کردند. این اقدام مورد توجه شهردار وقت و مدیرعامل شهر سالم شهرداری قرار گرفت و من پله‌های ترقی را یکی بعد از دیگری بالا رفتم. نخست مسئولیت معاونت دندان‌پزشکی شهر سالم که موظف به بررسی و نظارت بر اسناد دندان‌پزشکی ۲۲منطقه شهر تهران در درمانگاه‌های طرف قرارداد با شهرداری بود را به من واگذار کردند و بعد نیز به عضویت خانواده شهرداری در منطقه چهار، در مقام مدیر اجرایی و دبیر دبیرخانه جامعه ایمن در آمدم. در نتیجه علاوه بر حوزه شورای راهبردی جامعه ایمن، در راستای ایمن‌سازی ساختمان‌ها، معابر و حتی ترافیک فعالیت‌های چشمگیری انجام دادم که در پایان منجر به انتخابم به عنوان نخستین شهردار ناحیه زن کلان‌شهر در سن ۳۴ سالگی و از ابتدای شهریورماه سال۹۰ تاکنون شد.»

زندگی خصوصی خانم شهردار: سمیه حاجوی، پسری دارد که حالا باید ۱۸ ساله باشد، او می‌گوید در خانه مورد حمایت همسر خود بوده است. این پسر سینا نام دارد و دلش می‌خواسته به کودکان مدرسه‌اش بگوید که مادرش، «اولین شهردار زن تهران» است. البته او نخستین شهردار زن ناحیه‌های شهرداری تهران است. ۴ صبح از خواب بر می‌خیزد و بعد از انجام کارهای روزمره، ساعت ۵ در ساختمان محل کارش حاضر می‌شده. به طور شبانه‌روزی گشت‌زنی هم می‌کند. او در طول روز ۵ یا ۶ بار در ناحیه مورد نظر، که از غرب به شریعتی (جاده قدیم شمیران)، از شمال به بزرگراه زن‌الدین، از جنوب بزرگراه رسالت و از شرق تا استاد حسن بنا می‌رسیده سرکشی می‌کرده است. حدود ۹ شب به خانه می‌آمده است و دوباره تا فردا، روز از نو و روزی از نو.
روزمرگی‌های سمیه حاجوی: او هر روز صبح، نماز صبح را در خانه می‌خوانده است، سپس به شهرداری می‌رفته و تا شب،‌ می‌کوشیده وظایف مختلف حرفه‌ای و خانوادگی‌اش را رعایت کند. «مثلا ساعت ۱۲ شب باید نهار فردای همسرم و فرزندم را آماده کنم و حتی سالاد و سبزی کنار غذای خانواده‌ام را هم آماده کنم.» و برای این کار از مادرش که او هم شاغل بوده کمک می‌گیرد.

dr toloueeدندان‌پزشک جانشین دندان‌پزشک
یکی از نکات جالب انتصاب دکتر سمیه حاجوی به ریاست شهرداری منطقه هفت این است که او، به عنوان یک دکتر دندان‌پزشک، جایگزین یک دندان‌پزشک دیگر شده است. شهردار پیشین منطقه هفت تهران، دکتر سعید طلوعی، نیز یک دندان‌پزشک است.
دکتر سعید طلوعی یکی از فرماندهان دوران جنگ است که سابقه بیش از یک دهه حضور در سطح اول مدیریت شهری را در کارنامه دارد. او متولد ۱۳۴۳ در کرمانشاه است و از ۱۷ سالگی و به مدت هشت سال در جبهه حضور داشته و فرمانده گردان پیاده لشگر نبی اکرم (ص) بوده است. طلوعی دانش‌آموخته دندان‌پزشکی از دانشگاه همدان و کارشناس ارشد مدیریت از دانشگاه شهید بهشتی است. او در سال ۸۷ به عنوان شهردار منطقه ۱۰ تهران منصوب شد و در ادامه این منصب را در شهرداری مناطق پنج، هشت و هفت تکرار کرد.
روز ۲۶ شهریور در مراسم تکریم و معارفه با حضور برخی از مدیران شهری، خانم دکتر سمیه حاجوی کلید شهرداری منطقه هفت را از دکتر سعید صلوع تحویل گرفت. در این مراسم یکی از این دو دندان‌پزشک گزارشی کوتاه از کارنامه خود ارایه داد و دیگری از برنامه‌های آتی خود گفت. روایت خبرگزاری‌ها از این جلسه را بخوانید:
دکتر سعید طلوعی شهردار پیشین منطقه ۷ ضمن خیرمقدم به دکتر سمیه حاجوی، گفت: «در این مدت تعامل خوبی با شهروندان داشتیم و سعی کردیم با بهره‌مندی از مشارکت آنها تدبیر شهردار تهران را برای تبدیل شهرداری به نهادی اجتماعی پیش ببریم و با مشارکت شورایاران پروژه‌های مهمی را انجام دهیم.»
در ادامه این مراسم ، دکتر سمیه حاجوی شهردار جدید منطقه ۷ نیز در سخنانی از شهردار تهران که وی را برای این مسئولیت انتخاب کرده تشکر کرد و افزود: «دکتر طلوعی خدمات ارزشمندی در این منطقه انجام دادند که امیدوارم بتوانم این اقدامات را ادامه دهم و همه در فضایی توام با همدلی و مهربانی کار را پیش ببریم.»
dr hajavi 2وی از تغییر نگاه مدیریت شهری نسبت به حضور بانوان در شهرداری ابراز خرسندی کرد و گفت: «حضور بانوان در عرصه‌های مدیریت کشوری و دستگاه‌های اجرایی به عنوان بخش انکارناپذیر جامعه، نقش موثری در به‌کارگیری توانمندی‌های بانوان در جامعه داشته است. امیدوارم به‌عنوان نماینده بانوان و عضو کوچکی از خانواده شهرداری تهران، بتوانم پاسخ‌گوی اعتماد شهردار تهران و همچنین ساکنین و کارکنان محدوده منطقه ۷ باشم.»
شهردار جدید منطقه ۷ در ادامه حضور میدانی در شهر را یکی از عوامل موثر و اساسی برای حل مشکلات و معضلات شهری دانست و همکاری و اجرای تیمی فعالیت‌ها را از معاونین و مدیران حاضر در منطقه به دور از نگاه جنسیتی نسبت به فعالیت‌ها خواستار شد.»
وی افزود: «پاسخگویی مناسب و در شأن شهروندان و همچنین سلامت در روابط اداری از جمله مواردی است که در سرلوحه کارها در این منطقه قرار خواهد گرفت.»

تغییر پوشش خانم دکتر
قرار گرفتن دکتر سمیه حاجوی در سمت شهردار منطقه هفت جدا از انتقاد به مدرک غیر مرتبط و تجارب محدود حوزه مدیریت شهری و البته عضویت در تیم مدیریتی شهردار قبلی، حاشیه دیگری هم داشت که در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفت و آن تفییر پوشش خانم دکتر در حوالی این انتصاب بود. او که پیش‌تر با مانتو و مقنعه در محل کار حاضر می‌شد در تصاویری که پس از دریافت حکم شهردار در اینترنت منتشر شد با چادر مشکی رویت شد. اتفاقی که حدود یک ماه پیش در مورد دکتر لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهور هم رخ داد و تغییر پوشش او از مانتو و روسری به چادر پس از عضویت در کابینه در شبکه های اجتماعی بحث‌برانگیز شد.


تگ ها

، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>