حاشیه‌های عجیب دانشکده‌های دندان‌پزشکی آزاد تبریز از احتمال انحلال تا اعتصاب دانشجویان

azad tabriz dental university7 copy

اراده کرده بودند دانشکده را منحل کنند

دکتر سیامک شایان امین: عمر دانشکده دندان‌پزشکی تبریز هنوز به سه سال نرسیده است اما در این مدت حاشیه‌های زیادی را از سر گذرانده است که مهم‌ترین آن اعتراض و اعتصاب دانشجویان به نبود امکانات آموزشی و درمانی در بهار۹۷ و زمزمه‌هایی درباره احتمال انحلال دانشکده و لغو مجوز آن است.
dr amin mousaviدکتر امین موسوی، سومین رییس این دانشکده تازه‌تاسیس است که از اردیبهشت ۹۷ با هدف مدیریت چالش‌های این دانشکده روی کار آمده است. او متولد ۱۳۶۲ و متخصص دندان پروتزهای دندانی و یکی از چهره‌های شاخص دندان‌پزشکی تبریز است که در عین جوانی توانسته به عنوان نماینده دندان‌پزشکان تبریزی به سازمان نظام‌پزشکی پا بگذارد. او همچنین عضو هیات‌مدیره انجمن دندان‌پزشکی ایران شعبه تبریز و دبیر این انجمن است. موسوی که نیروی متعهد ضریب کا در دانشکده دندان‌پزشکی تبریز بود با هماهنگی روسای دو دانشگاه به عنوان جایگزین دکتر سیدمرتضی باقری به ریاست دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز منصوب شده است.
با او درباره حاشیه‌های اخیر این دانشکده و چگونگی مدیریت چالش‌ها گفتگو کردیم که در ادامه می‌خوانید:

- آقای دکتر موسوی! دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز در چه سالی تاسیس شد؟
موافقت اولیه برای تاسیس این دانشکده سال نود و یک صادر شده و در سال نود و چهار افتتاح شده است و اولین ورودی‌های آن سال نود و چهار مشغول به تحصیل شده‌اند.

- در سال ۹۴ و افتتاح دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز، دکتر علی لاریجانی از این دانشکده به عنوان واحد آموزشی با امکانات منحصر به فرد یاد کردند. با این حال در ماه‌های اخیر دانشجویان دندان‌پزشکی به نبود امکانات این دانشکده معترض بودند. ماجرا از چه قرار بود؟
دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز از لحاظ فضای فیزیکی جزو ده دانشکده برتر دندان‌پزشکی کشور است و دارای دو بلوک ساختمانی چهار طبقه است که یکی از آن‌ها ساختمان کلینیک به متراژ ۳۶۵۰ متر مربع و دیگری ساختمان ادارای و پری‌کلینیک و کلاس‌ها به متراژ ۴۲۵۰ متر مربع است. اعیان دانشکده مجموعا ۷۹۰۰ متر مربع و عرصه ۱۰۰۰۰ متر مربع است.
زمان افتتاح دانشکده صد و بیست یونیت برای دانشکده خریداری شده بود اما زمانی که بنده می‌خواستم آن‌ها را تحویل بگیرم متوجه شدم همه چیز به شکل دکوری و تنها با یک نمای ظاهری آماده شده بود. یونیت‌ها فاقد تابوره بودند و حتی کمپرسور نصب نشده بود. پیش‌بینی نکرده بودند دانشجویان بعد از اتمام دوره علوم‌پایه، ابتدا باید وارد پری‌کلینیک شوند. دانشکده عملا فاقد بخش‌های پری‌کلینیک بود.
آقای دکتر باقری که دومین رییس دانشکده بودند تا حدودی کارها را پیش برده بودند، اما به هر حال این قسمت آماده نشده بود. در نتیجه دانشجویان سال سوم که باید واحدهای پری‌کلینیک اندو، ترمیمی، پروتز پارسیل و کامل و غیره را می‌گذراندند، با مشاهده نبود امکانات شروع به اعتراض کردند.
متاسفانه کارهای اداری به کندی پیش می‌رفت. حتی پیشنهاد کرده بودند که دانشجویان دانشکده را به دانشگاه سراسری بفرستند. حتی در دوره مدیریت قبلی دانشگاه این موضوع مطرح شده بود که نگه داشتن دانشکده دندان‌پزشکی آزاد به صرفه نیست و بهتر است آن را منحل و با دانشکده دولتی ادغام کنند. این در حالی است که وضعیت این دانشکده از نظر امکانات و منابع مالی بسیار خوب است.

azad tabriz dental university5 copy- چرا بعد از گذشت سه سال از افتتاح دانشکده و در حالی که مشخص بود دانشجویان پیش از ورود به دوره کلینیک باید وارد پری‌کلینیک شوند، برای آماده‌سازی بخش‌های پری‌کلینیک اقدامی نشده بود؟
سوال همین است؛ گویی مجموعه مدیریت قبلی دانشگاه اراده‌ای برای راه‌اندازی دانشکده دندان‌پزشکی نداشت و حتی معاونت مالی به طور علنی گفته بود که این دانشکده باید منحل شود. بنابراین بودجه‌ای برای راه‌اندازی بخش پری‌کلینیک تخصیص نمی‌دادند. حدود هشت ماه پیش، تغییر مدیریتی در دانشگاه اتفاق افتاد و دکتر جوان‌پور به سمت رییس دانشگاه منصوب شدند که معاونت علوم پزشکی دانشگاه آزاد را احیاء و دکتر بهشتی را برای مدیریت آن انتخاب کردند. آقای دکتر بهشتی هم نسبت به این دانشکده حساسیت نشان دادند و گفتند که این دانشکده آبروی استان ما است و باید به هر ترتیب راه‌اندازی شود.

- دانشجویان در دو سال گذشته که مشغول به تحصیل علوم‌پایه بودند، در ساختمان دانشکده دندان‌پزشکی حضور نداشتند؟
خیر. دانشجویان، علوم‌پایه را در دانشکده پزشکی می‌گذرانند و از ترم چهار به دانشکده دندان‌پزشکی می‌آیند. بنابراین از سال ۹۳ که دانشکده تاسیس شده بود تا اواخر سال ۹۵ عملاً دانشجویی در آن وجود نداشت. اعضاء هیات‌علمی هم که حکم داشتند، می‌آمدند، انگشت می‌زدند و می‌رفتند و حقوق‌شان را می‌گرفتند!

- پس چرا از این فرصت برای بهبود شرایط استفاده نشد؟
مجموعه مدیریتی دانشکده انگیزه‌ای برای این کار نداشتند و خود دچار بحران مدیریت بودند و اختلافات به افتضاح کشیده شده بود تا در نهایت متاسفانه اعتراضات دانشجویی شکل گرفت که وزارت بهداشت و سازمان مرکزی دانشگاه آزاد را حساس کرد. آقای دکتر بهشتی با بنده مذاکراتی داشتند که تصمیم بر این شد که با هماهنگی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی تبریز به صورت مامور به خدمت، به مجموعه دانشگاه ازاد بروم. در این‌جا لازم می‌دانم از زحمات و لطف و عنایت آقای دکتر صومی، رییس پرتلاش دانشگاه دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز، نهایت سپاسگزاری را بکنم.

نمایی از بخش‌های پری‌کلینیک دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز پس از راه‌اندازی و تجهیز

نمایی از بخش‌های پری‌کلینیک دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز پس از راه‌اندازی و تجهیز

- با توجه به اینکه شما جزو جوان‌ترین روسای دانشکده دندان‌پزشکی در کشور هستید، چه عاملی باعث اعتماد رئیس دانشگاه و سپردن مسئولیت این دانشکده پر حاشیه به شما شد؟
لطف و عنایت خدا باعث آبرو و اعتبار انسان‌ها می‌شود. بنده در شهرستان تبریز فعالیت‌هایی داشتم و از طریق دوستان به رئیس دانشگاه معرفی شدم. من در دوران دانشجویی دبیر انجمن اسلامی دانشکده دندان‌پزشکی بودم. در ضمن در چهار سال گذشته عضو هیات‌مدیره شاخه تبریز و دبیر علمی و اجرایی سمینارها و کنگره‌های انجمن دندان‌پزشکی استان بودم و با لطف و اعتماد همکاران به عنوان نماینده این عزیزان در سازمان نظام‌پزشکی تبریز خادم همکاران هستم.

- در میان متن اعتراض دانشجویان دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز تعدادی اظهار کردند که هیچ امکانات پری‌کلینیکی در دانشکده وجود ندارد و حتی دانشکده فاقد امکاناتی مانند اتوکلاو است.
البته دانشکده اتوکلاو داشت، اما اتاق CSR نداشت که آماده‌سازی آن جزو برنامه‌های بنده بود. در حال حاضر بخش پری‌کلینیک اندو و ترمیمی و پروتز ثابت و متحرک دانشکده راه‌اندازی شده و دانشجویان شروع به کار کرده‌اند و جو موجود هم ثبات بیشتری پیدا کرده است.

- در حال حاضر وضعیت نیروی آموزشی و تعداد اعضای هیات‌علمی دانشکده چگونه است؟
زمانی که بنده به دانشکده آمدم، هشت نفر عضو تمام‌وقت هیات‌علمی داشت که دندان‌پزشک متخصص بودند. تعداد دیگری هم از اعضاء، بدون داشتن حکم درس می‌دادند که از وضعیت خود گله‌مند بودند. بنده در اولین مرحله برنامه کوتاه مدت پنج ماهه‌ای در سیزده بند به سازمان مرکزی ارائه دادم که در حال حاضر بر طبق آن کار می کنم.
در قدم اول هفت عضو به اعضاء تمام‌وقت هیات‌علمی اضافه کردم و برایشان حکم زدم. در ضمن هفت نفر هیات‌علمی پاره‌وقت جذب کردیم که در مجموع تعداد اعضاء هیات‌علمی دانشکده را به بیست و دو نفر رساند. برنامه بر این است که در فاز دوم یعنی مردادماه، هفت عضو هیات‌علمی تمام‌وقت دیگر اضافه کنیم، تا تعداد اعضاء هیات‌علمی دانشکده در مجموع به چهل و چهار نفر برسد؛ به‌طوری که در هر یک از یازده بخش دانشکده، دو عضو هیات‌علمی تمام‌وقت و دو عضو هیات‌علمی پاره‌وقت داشته باشیم. البته موافقت اصولی دانشکده را به همین شرط داده بودند، اما در عمل تعداد اعضای هیات‌علمی به حدنصاب نرسیده بود.

نمایی از بخش‌های پری‌کلینیک دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز پس از راه‌اندازی و تجهیز

نمایی از بخش‌های پری‌کلینیک دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز پس از راه‌اندازی و تجهیز

- برنامه سیزده بندی که فرمودید شامل چه موارد دیگری است؟
بر اساس اولویت، تعیین معاونت آموزشی و معاونت اجرایی دانشکده برنامه اول بود که انجام شد و دکتر سعید شیرکَوَند معاون اجرایی و دکتر الناز شفیعی معاون آموزشی دانشکده شدند.
بند دوم هم اضافه کردن اعضاء هیات‌علمی تمام‌وقت و پاره‌وقت بود که در حال حاضر به بیست و دو نفر افزایش یافته است. خوشبختانه در تبریز نیروی کافی برای همکاری وجود دارد، اما پیش از این جذب نمی‌شدند. بند سوم هم راه‌اندازی پری‌کلینیک‌ها بود که انجام شد و سایر برنامه‌ها هم طبق زمان‌بندی در حال انجام است.
امیدوارم با اجرای این برنامه طبق زمان‌بندی تا شهریور ماه دانشکده وضعیت مطلوب‌تری پیدا کند و به استانداردها نزدیک شود.

- از آنجا که اعضاء هیات‌علمی تمام‌وقت معمولاً از بین متخصصان تازه فارغ‌التحصیل که سابقه در تدریس ندارند جذب می‌شوند، چه تمهیدی برای جذب استادان باتجربه‌تر اندیشیده‌اید؟
تصمیم داریم برای اعضاء هیات‌علمی پاره‌وقت و تمام‌وقت از اساتید بازنشسته دانشگاه علوم‌پزشکی استفاده کنیم که فهرست آن‌ها هم آماده است که اکثر آن‌ها از اساتید بنام و مطرح کشور هستند.
البته اعضاء تمام‌وقتی که جذب شده‌اند، اکثراً افرادی هستند که طرح خود را در دانشگاه علوم‌پزشکی تمام کرده‌اند و حداقل سه چهار سال سابقه کار آموزشی دارند.

- آیا برای تامین و جذب بیمار بخش‌های کلینیکی مشکلی نخواهد داشت؟
در ابتدای کارمان بخش تشخیص را راه‌اندازی کردیم و در طول دو هفته، هفتاد بیمار معاینه شده‌اند. بنابراین برای تامین بیمار هیچ مشکلی وجود ندارد. خود دانشگاه آزاد هم حدود بیست و یک هزار نفر دانشجو و سه هزار نفر کادر اداری دارد. در ضمن دانشکده در منطقه‌ای واقع شده است که اطراف آن مناطق محروم و پرجمعیت وجود دارد که این خود ظرفیت بالایی برای جذب بیمار است.


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>