خمیردندان بدون فلوراید تا چه حد مفید است؟

خمیردندان بدون فلوراید

این نوشته به درد حکیم نماهایی که از مسواک نزدن صحبت می‌کنند و پیروان ایشان که اهل مسواک زدن نیستند نخواهد خورد!  البته شخصا اطمینان دارم خود حکیم ابوعلی سینا اگر امروز زنده و بین ما بود از بهترین مسواک ها و مطمئن ترین خمیر دندان ها استفاده می کرد! اما اگر به مسواک زدن اعتقاد دارید و مشکل شما فقط نگرانی درمورد فلوراید است بد نیست ادامه مقاله را مطالعه نمایید:

استفاده از “سم” در مواد آرایشی و بهداشتی چیز جدیدی نیست! اغلب محتویات لوازم آرایشی و بهداشتی در مفادیر کم و کنترل شده بی ضرر و کم ضرر هستند و در مقادیر زیاد حتی مسموم کننده و کشنده! داروها هم همینطور هستند! داروهایی که والدین و اجداد اغلب ما را زنده نگه داشته است در مقادیر زیاد اگر خورده شود باعث مرگ ایشان خواهد شد. اما خطرناک بودن این مواد دلیل کافی برای استفاده نکردن آن ها نیست! فلوراید داخل خمیر دندان ها هم از همین قاعده استثناء نیست! اضافه کردن مقادیر بسیار کم فلوراید به آب باعث نجات میلیون ها نفر ازمشکلاتی مانند پوسیدگی دندان و درد دندان بوده است. اما گاهی رسیدن بیش از حد این ماده به بدن مشکل زا هم بوده است. خصوصا در مورد خمیردندان که غلضت زیادی از این ماده را در خود دارد به همین دلیل همیشه توصیه شده در کودکان و خردسالان با احتیاط زیاد مصرف شود: میزان بسیار کمی روی مسواک گذاشته شود و کودک زیر نظر پدر و مادر مسواک بزند مبادا خمیردندان را ببلعد!

خمیردندان بدون فلوراید چیست و چرا رایج شده است؟

خمیردندان بدون فلوراید مدت زیادی است که تولید می شود. شرکت های بسیار معتبر و گاه گمنام زیادی اقدام به تولید خمیردندان بدون فلوراید در انواع مختلف نموده اند و همگی این کار را به این دلیل انجام داده اند که امروزه نیاز زیادی به وجود فلوراید در خمیردندان احساس نمی شود. استفاده از خمیردندان بدون فلوراید به خصوص برای کودکان و خردسالان می تواند کاملا مناسب باشد مشروط به اینکه حتما کودکان مراقبت های دندانپزکی تخصصی کافی را دریافت کرده باشند و حتما هم در رعایت بهداشت دهان و دندان کاملا همکاری کافی داشته باشند. استفاده از خمیردندان بدون فلوراید در کودکانی که بهداشت دهان را درست رعایت نمی کنند ریسک پوسدگی دندان های آن ها صد چندان می کند!

فراموش نکنید که گرچه فلوراید به آب آشامیدنی شهری اضافه می شود ولی امروزه آب شهری اغلب شهرها به قدری آلوده است که اغلب ما یا از آب بطری استفاده می کنیم و یا با دستگاه های تصفیه سعی در کاهش املاح آب ( و به دنبال آن کاهش فلوراید آب) می نماییم! بنابراین فلوراید داخل آب ممکن است به همه جای بدن برسد جز به دهان و دندان ها!

آیا خمیردندان بدون فلوراید در ایران موجود است؟

اخیرا انواع مختلفی از این نوع خمیردندان ها در ایران هم فروخته می شوند.

آیا استفاده از خمیردندان بدون فلوراید توط دندان پزشکان توصیه می شود؟

هرزمانی که درمورد یک محصول تحقیقات کافی انجام شده باشد، نهاد های علمی برای تصمیم گیری درمورد توصیه یا عدم توصیه این محصول به تحقیقات معتبر تکیه می کنند. تحقیقات متعدد انجام شده نشان داده است که وجود فلوراید در خمیردندان ها بیشتر از آنکه مضر باشد، مفید و نجات بخش است لذا امروزه فعلا تمامی مراکز معتبر از تایید خمیردندان های بدون فلوراید اجتناب کرده اند!

به هرحال شما خود اختیار و حق انتخاب دارید! می توانید به سخنان “حکیم نما” ها اعتماد کنید و خمیردندان که هیچ، از مسواک هم استفاده نکنید! مثل بسیاری از کسانی که به جای واکسن زدن حجامت می کنند! اما فراموش نکنید که:

از وقتی “دوا” ساخته شده و استفاده شده است، بسیاری از کسانی که قبلا می مردند، زنده مانده اند و نمرده اند!


تگ ها

، ، ، ،

3 یادداشت

 1. none of your business

  نوشته شما به جای اینکه علمی باشه و سوال بازدیدکننده رو جواب بده، صرفا داره یه شخص خاص رو هدف قرار می ده. همین موضوع نشان از نادان بودن نگارنده متن داره.
  شیمی درمانی هم برای درمان خیلی از بیماری ها مفیده ولی انتخاب اول هیچ کس نیست. فقط در مواردی که چاره ای نباشه انجام می شه

  پاسخ
 2. احمد

  دلیلی که برای اثبات حرفش میاره اینه که با دارو بسیاری از کسانی که قبلا میمردند الان نمی میرند
  یه جمله ای رو یکی از دانشمندان اروپایی میگفت که بخاطر همین داروهای جدید سیستم ایمنی بشر تضعیف شد و کسانی که قبلا ایدز نمی گرفتند حالا در این حجم دچار ایدز شده اند

  پاسخ
 3. مشهدی

  عزیز دل کدوم حکیم نمایی گفته که مسواک نزنین چرا به مردم آدرس غلط میدین شما اصل ویدیو ایشون رو گوش کردی ؟/ به نظرت قضاوت در مورد کسی اونم براساس یک ویدیو تقطیع شده میتونه منصفانه باشه
  اصل حرف این استاد محترم که شما اون رو حکیم نما میخونی و خیلی ها به واسطه راهنمایی های ایشون درمان شدن من جمله خود بنده این بوده :
  ۱- ما که هر دارویی رو اول روی موشها امتحان میکنیم یه لابراتواری بیاد بره ببینه در بزاق دهان این حیوانات چیه که خمیردندون حاوی فلوراید ندارن مسواک هم نمیزنن ولی دندان هاشون سالمه بریم آزمایش کنیم شاید یه انقلابی در دندانپزشکی روی بده (کجای این حرف گفته که مسواک نزنین )
  ۲- فاصله مسواک زدن تا خواب باید حداقل بیست دقیقه باشه چون بعد از مسواک اگه بلافاصله بخوابیم مینای دندان که تمیز شده براثر بخارات معده روبه تخریب میرن و کم کم دندانها آسیب میبینند لذا ضمن اینکه تاکید فراوان دارند ایشون به مسواک زدن خلال کردن لکن فقط فقط درخصوص مسواک زدن بلافاصله قبل از خواب ایراد دارن
  حالا یه نفری رفته این قسمتی از بند یک رو تو ویدئو انتخاب کرده با قسمتی از این بند ۲ تدوین کرده این شده که فلانی گفته ببینین حیوانات مسواک نمیزنن دندانهای سالم دارند شما هم مسواک نزنین
  قضاوت با خودتون

  پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>