افزایش ۳۵۰۰درصدی نرخ خرید تعهدات آموزش رایگان دندان‌پزشکی

dental student5

بر مبنای آخرین دستورالعمل معاونت آموزشی وزارت بهداشت، که به تاریخ آذر ماه ۹۳ اعلام شده است، هزینه بهره‌مندی از آموزش رایگان در سال ۱۳۹۲ برای دندانپزشکان عمومی که درخواست خرید تعهدات خود را دارند، برای هر ترم معادل صد میلیون ریال (سالانه ۲۰ میلیون تومان) تعیین شده است و برای سال آینده ۲۰٪ به این مبلغ افزوده خواهد شد.
به گزارش سایت دندانه، در حالی که هزینه های بهره‌مندی از آموزش رایگان از مهر ۷۳ (ورودی مهرماه سال ۷۳) تا سال ۸۵، سالیانه مبلغ ۵۶۰هزار تومان بود، نرخ خرید تعهدات آموزش رایگان رشته‌ دندان‌پزشکی در سال ۹۲ نسبت به سال ۸۵، با افزایشی ۳۵ برابری به سالی ۲۰میلیون تومان رسیده است.

متن این دستورالعمل را اینجا ببینید

به این ترتیب دانش‌آموختگان رشته دندان‌پزشکی برای خرید تعهدات آموزش رایگان و آزاد کردن مدرک تحصیلی خود از این پس باید ۱۲۰ میلیون تومان به وزارت بهداشت بپردازند.

نکته جالب اینکه این مبلغ بیشتر از هزینه تحصیل رشته دندان‌پزشکی در دانشگاه آزاد و حتی پردیس‌های خودگردان (شعبه بین‌الملل دانشکده‌های دندان‌پزشکی) است. در مرداد ماه ۹۳، وزارت بهداشت، شهریه دوره‌های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد دانشگاه‌های علوم پزشکی و همچنین شهریه داوطلبان غیرایرانی پذیرفته شده در دوره روزانه دانشگاه‌های علوم پزشکی را در اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۳ اعلام کرده بود. بر مبنای این اعلامیه رشته دندان‌پزشکی با شهریه سالیانه ۱۷میلیون تومان، گران‌ترین رشته تحصیلی در مقطع دکترای علوم‌پزشکی در پردیس‌های خودگردان است.

دکتر سید امیرمحسن ضیایی، معاون آموزشی وزارت بهداشت، اما در حاشیه برگزاری سی و چهارمین نشست شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی با بیان اینکه ظرفیت پذیرش دانشجو بر اساس متغیرهایی از جمله استاد، امکانات و فضای آموزشی صورت می‌گیرد و نیاز به سرمایه گذاری و تامین آن دارد، اعلام کرده بود: هزینه آموزش نیروهای دندانپزشکی پرهزینه‌ترین آموزش است و در سال، حدود ۱۸ میلیون تومان برای هر دانشجو هزینه می‌شود.

kharid khedmat2

kharid madrak


تگ ها

، ، ، ، ،

3 یادداشت

 1. ف

  موضوع : افزایش هزینه های آموزش رایگان دانشجویان علوم پزشکی و پیراپزشکی

  با سلام
  همانگونه که مستحضرید دانشجویان علوم پزشکی مانند پرستاری، مامایی، شنوایی سنجی، بینایی سنجی، اتاق عمل، فیزیوتراپی، رادیولوژی، دندانپزشکی ،پزشکی و غیره در دوران تحصیل خود تحت عنوان کارورز در مراکز درمانی بصورت تقریبا رایگان مشغول ارائه خدمات می شوند (بطور مثال کاورزی پزشکی ماهیانه ٢٨٠ هزار تومان بمدت ٢ سال) و علاوه براین ملزم هستند که پس از اتمام تحصیل، دوره اجباری طرح خود را در مراکز تبعه وزارت بهداشت و درمان به اتمام رسانند ( بطور مثال بمدت تقریا ٢ سال برای پزشکان) و حالا پس از گذراندن طرح که به خصوص برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی نقاط دورافتاده و محروم کشور با کمترین امکانات تسهیلاتی است (پس از گذراندن در مجموع ۴ سال خدمت به وزارت بهداشت در دوران تحصیل و پس از آن برای پزشکان و به تناسب کمتر برای دانشجویان لیسانس پیراپزشکی) برای آزاد کردن مدرک خود باید هزینه های آموزش رایگان راتسویه نمایند که طبق تعرفه های قبلی تا پاییز ٩٣ مبلغ سالیانه حدود دویست و پنجاه هزار تومان برای رشته های لیسانس و هفتصد هزار تومان برای پزشکان به ازای هر سال تحصیل بوده است و به یکباره طبق ابلاغیه ای از وزارت بهداشت، آموزش و درمان پزشکی در آبانماه سال ١٣٩٣این مبالغ به سالیانه (به ازای هر سال تحصیل) حدود هفت میلیون و هفتصد هزار تومان و بالاتر ( بصورت صعودی برای ورودی های سال ٨۶ به بعد یعنی مبلغ هفت میلیون و هفتصد هزار تومان ضربدر چهار سال تحصیل که می شود سی میلیون و هشتصد هزار تومان برای ورودی ٨۶ ومبالغ بالاتر برای ورودی های سالهای بعد که البته برای دانشجوی سهمیه منطقه ٢، دوچندان است) برای رشته های لیسانس، هفت میلیون و نهصد هزار تومان و بالاتر برای رشته پزشکی به ازای هر سال تحصیلی گشته است، افزایش قیمتی حدود ده تا بیست برابر بر حسب شرایط مختلف (ورودی، سهمیه مناطق و غیره) و حالا پزشک یا کارشناس تازه وارد بازار کار شده، باید نه تنها تمام درآمد خود در طول دوران طرح را صرف آزاد کردن مدرک خود نماید بلکه باید دست یاری به سوی اقوام و آشنایان دراز کند.
  ایرادات وارد بر این ابلاغیه:
  ١. افزایش بسیار چشمگیر قیمت ها: یعنی هزینه های صرف شده برای دانشجوی ورودی سال ٨۵ هفتصد هزار تومان بوده اما برای ورودی سال ٨۶ هفت میلیون و نهصد هزار تومان؟!
  ٢. عطف ما به سبق شدن این قانون: همانگونه که مستحضرید قوانین تعیین شده ی جدید باید شامل موارد آینده شوند، نه ورودی های سال ٨۶ به بعد که بسیاری یا فارغ التحصیل شده اند و یا در حال اتمام تحصیل خود هستند. بسیاری از این افراد اگر می دانستند که باید این چنین هزینه ی گزافی را برای آموزش رایگان خود بپردازند چه بسا دانشگاه های غیر دولتی را انتخاب می کردند و جمع هزینه های پرداختی ایشان در طول تحصیل بسیار کمتر از هزینه های تعیین شده ی جدید می گذشت.
  ٣. بسیاری از دانشجویان ورودی های ٨۶ به بعد قبل از ابلاغ این دستور با قیمت های قبلی تصویه حساب کرده اند و این به معنای واقعی کلمه زیر سؤال رفتن بحث عدالت است.
  ۴. متأسفانه به درخواست های مکرر دانشجویان و فارغ التحصیلان قبل و بعد از ابلاغ این دستورالعمل هـیچ رسیدگی درستی نشده است.

  با تشکر جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان

  لینک های مرتبط:
  http://meapg.iums.ac.ir/?fkeyid&siteid=147&pageid=14809

  https://docs.google.com/forms/d/1gOSdZs8lZybAUGLqaWq9_MSBPnvlP0RDIklRLsOGN7U/viewform?c=0&w=1&usp=send_form

  پاسخ
 2. بهاره

  مدرک دندانپزشکی برای خرید میخوام قیمتش رو میل کنید
  مدرک لیسانس گرافیک رو هم قیمتش و میل کنید
  ممنون

  پاسخ
 3. RRRRR

  با سلام دانشجوی کارشناسی و ارشد روزانه بهداشت محیط (در مقطع کارشناسی ورودی مهر ۸۹ و فارغ التحصیل ۹۲) هستم. خواستم بدونم برای آزاد کردن مدرک کارشناسیم باید چقدر هزینه بپردازم؟ با تشکر

  پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>