راهکارهای بهزیستی برای جلب همکاری دندان‌پزشکان در ارایه خدمت به معلولان

malool

معلولین شدید، بیماران روانی مزمن، کودکان اوتیسم و… جزء گروه‌هایی بوده که همواره بعلت شرایط جسمیشان دارای مشکلات متعدد در حوزه دهان، دندان و بلع هستند این درحالیست که متاسفانه خدمات ویژه‌ای برای این قشر از سوی وزارت بهداشت در نظر گرفته نشده و حتی خدمات دهان و دندان این افراد با وجود هزینه‌های بالا تحت پوشش هیچ بیمه درمانی نیست.

زهرا نوع پرست، مدیرکل مراکز توانبخشی روزانه سازمان بهزیستی کشور در گفت‌و‌گو با ایسنا، با بیان اینکه در حال حاضر بهداشت دهان و دندان معلولین در کشور با مشکلات عدیده مواجه است عنوان کرد: متاسفانه معلولین به علت مصرف انواع دارو‌ها و همچنین محدودیت‌های حرکتی قادر به رعایت بهداشت دهان و دندان خود نیستند؛ این درحالیست که هر دندان پزشکی قادر به برقراری ارتباط با این گروه از بیماران نبوده و باتوجه به اینکه در بسیاری از موارد این افراد همکاری‌های لازم را با پزشک خود ندارند‌ و به علت مشکلات‌شناختی و ناتوانی‌های جسمی، برای دریافت این خدمات نیاز به بیهوشی دارند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی متاسفانه این افراد به علت تعدد مشکلات جسمی، طولانی بودن خدمات توانبخشی، ‌ مصرف داروهای متعدد و غیره، بهداشت دهان و دندان خود را به حاشیه برده و زمانی برای دریافت خدمات دندان پزشکی به مرکز مراجعه می‌کنند که مساله آنان حاد شده است.

مدیرکل مراکز توانبخشی روزانه سازمان بهزیستی کشور در ادامه به رایزنی سازمان بهزیستی کشور با وزارت بهداشت در این خصوص اشاره کرد و گفت: نیاز است وزارت بهداشت خدمات ویژه دندانپزشکی، بلع و دهان را به این گروه‌ها ارائه دهد که در این راستا درخواست خود را به آن وزارت خانه ارائه کرده و آن‌ها هم به طور شفاهی استقبال کرده‌اند، درحال حاضر نیز منتظر اعلام تشکیل جلسه از سوی وزارت بهداشت برای تصمیم گیری در این حوزه هستیم.

نوع پرست تصریح کرد: فراگیری غربالگری سلامت دهان و دندان این گروه‌ها امری ضروری بوده و نیاز است تمامی دستگاه‌های متولی نسبت به ایجاد آن اهتمام ویژه داشته باشند.

وی در ادامه به اقدامات سازمان بهزیستی کشور در حوزه دهان، دندان و بلع معلولین وگروه‌های خاص اشاره کرد و گفت: در حال حاضر سازمان بهزیستی به دو «مرکز توانبخشی معلولین ویژه اختلالات بلع و تغذیه» در کشور مجوز داده است، یکی از مراکز در شهر تهران و دیگری در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

مدیرکل مراکز توانبخشی روزانه سازمان بهزیستی کشور تصریح کرد: ارائه خدمات تخصصی اختلالات بلع و تغذیه به معلولین و گروه‌های خاص وظیفه وزارت بهداشت است اما با این حال بعلت وجود مشکلات بسیار زیاد در این حوزه، بهزیستی ارائه مجوز به این مراکز را در دستور کار خود قرار داده است، البته فعالیت این مراکز به صورت مشترک با همکاری سازمان بهزیستی با وزارت بهداشت صورت می‌گیرد، به طوریکه برای مثال تمامی مجوز‌های بیهوشی این مراکز را وزارت بهداشت صادر کرده است؛ اما در هرحال باید بدانیم این اقدامات پاسخگوی نیاز شدید معلولان در این حوزه نیست.

نوع پرست ادامه داد: درحال حاضر دستور العمل «مراکز توانبخشی معلولین ویژه اختلالات بلع و تغذیه» درسازمان بهزیستی کشور تدوین شده است؛ بهزیستی این آمادگی را دارد تا برای هریک از دندانپزشکان که آمادگی کار با معلولین را دارند، مجوز تاسیس این مراکز را صادر کند.

وی تصریح کرد: سازمان بهزیستی کشور با در نظر گرفتن تعرفه‌هایی ویژه برای این مراکز از دندانپزشکان علاقمند به فعالیت در این حوزه حمایت خواهد کرد.

مدیرکل مراکز توانبخشی روزانه سازمان بهزیستی کشور در پایان اظهار کرد: ارائه خدمات دهان، دندان و بلع به معلولین و گروه‌های خاص با مشکلات زیادی همراه است؛ اما باید توجه داشته باشیم که این قشر در این حوزه مظلوم واقع شده و نیازمند حمایت و توجه بیشتر از سوی مسئولین، پزشکان و دندانپزشکان هستند.


تگ ها

، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>