دندان‌پزشکان مرد بیشتر دچار اختلالات اسکلتی می‌شوند

dentist skeletal pain

اختلالات اسکلتی عضلانی و به ویژه کمردرد بیماری شایع دندانپزشکان به ویژه مردان است.

بنفشه‌ آل محمد عضو مرکز تحقیقات بیماری‌های شغلی و طب کار دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان افزود: اختلالات اسکلتی عضلانی آسیب‌های متعددی به تاندون‌ها، عروق خونی و مفاصل بدن وارد می‌کند و مطالعات نشان داده دندانپزشکان به واسطه نحوه ایستادن، نحوه درمانگری و… بیش از سایرین دچار دردهای گردن و کمر می‌شوند.

وی گفت: دردهای ناشی از اختلالات اسکلتی عضلانی یکی از موارد کاهش بهره‌وری و ترک شغل در کشور ما محسوب می‌شود، بنابراین باید تحرک، تغذیه مناسب و حرکت صحیح ایستادن و نشستن بخشی از کسب زندگی این افراد شود.

آل محمد گفت: بنابر مطالعات صورت گرفته اشتغال به حرفه دندانپزشکی در جنس مذکر، مستقل از سن، نمایه تولد بدنی، مصرف سیگار، سال‌های اشتغال، به کار و میانگین ساعات کاری هفته، مرتبط به کمردرد است و دندانپزشکان باید با آگاهی از این مطلب در حفظ سلامت جسمانی بکوشند و با متخصصان طب فیزیکی و توانبخشی، ارتوپدی و… همکاری و تعامل لازم جهت حفظ سلامت جسمانی خود را در نظر بگیرند.


تگ ها

، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>