آیا مجوز دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز لغو می‌شود؟

azad tabriz dental university5 copy

اولین گروه از دانشجویان دانشکده دندان پزشکی آزاد تبریز در حالی پس از گذراندن آزمون علوم پایه در سال ۹۶ وارد این دانشکده دندان پزشکی شدند که هنوز زیرساخت‌های لازم برای این دانشکده فراهم نشده بود. عدم تامین نیروی آموزشی کامل و عدم ساخت و پیش‌بینی امکانات حداقلیآموزشی از جمله این مشکلات بود که دانشجویان این دانشکده را به اعتراض و در ادامه اعتصاب واداشت.

حاشیه‌ها و چالش‌ها در دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز به حدی رسید که خبرهای مبنی بر لغو مجوز مشروط اعطا شده و انحلال این دانشکده و انتقال دانشجویان دانشکده به دیگر دانشکده‌ها منتشر شد. با این وجود مدیران دانشگاه آزاد تبریز تلاش کردند تا در اقداماتی ضربتی مشکلات دانشکده را حل و حاشیه‌ها را به حداقل برسانند و معرفی یک چهره جوان و با انگیزه برای ریاست این دانشکده نو پا یکی از اولین اقدامات بود.

درباره حاشیه‌های دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز، احتمال لغو مجوز این دانشکده و شرایط دیگر دانشکده‌های دندان‌پزشکی تازه تاسیس با دکتر حسن رزمی، دبیر شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

- جناب دکتر رزمی! در مورد چالش‌های دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز که مطابق گفته رئیس دانشکده، از طرف دبیرخانه برای حل آن‌ها ضرب العجلی تعیین شده است توضیح بفرمایید.
دانشکده دندان‌پزشکی آزاد تبریز هم طبیعتاً طبق شرایطی مجوز گرفته است و معمولاً در بازدیدهای دوره‌ای به این قبیل دانشکده‌ها تذکر داده می‌شود. بنده نسبت به این موضوع که این دانشکده نقاط ضعف جدی دارد اطلاع دارم، اما طبیعتاً باید این کمبودها در بازدیدهای کمیته اعتباربخشی بررسی شوند.
بنده اطلاع دقیقی از امکانات کمی و کیفی دانشکده آزاد تبریز ندارم و فقط مطلع هستم از نظر کیفی وضعیت خوبی نداشته و زیرساخت آن هنگام اخذ مجوز آماده نبوده و به این دلیل مجوز مشروط گرفته است. به این معنا که برای تکمیل کادر خود زمان گرفته است، اما از آنجا که متأسفانه هیات مدیره دانشکده‌ دو سال آموزش علوم پایه و امکانات مورد نیاز آن را جدی نمی‌گیرند، این مشکلات را مرتفع نکرده‌اند.

- آیا ممکن است امتیاز دانشکده‌ای که مجوز مشروط گرفته، به دلیل نرسیدن به حدنصاب‌هایی که برای آن تعیین شده است، لغو شود؟
لغو شدن امتیاز در شرایط خاصی اتفاق می‌افتد و باید برای آن فرایندی طی شود. چرا که وقتی به دانشکده‌ای مجوز جذب دانشجو می‌دهیم، برای اینکه در مسیر صحیح قرار بگیرد، ابتدا باید نسبت به کم و کاستی‌ها اخطار داده و به آن زمان بدهیم و در مرحله بعد برای آن محدودیت‌هایی قائل شویم. برای مثال تعداد دانشجویان ورودی را کم یا دانشکده را به صورت مقطعی از گرفتن دانشجو منع کنیم.
به عبارت دیگر همان‌طور که تشویق‌ها کف و سقف دارد، در مورد تنبیه هم همین‌طور است و نمی‌شود در قدم اول در دانشکده را ببندیم.

- در مورد تعداد دانشکده‌هایی که وضعیت بسیار نامطلوبی دارند آماری در دست دارید؟
در حال حاضر کمیته اعتباربخشی بیش از بیست دانشکده را بازدید کرده است و دو تا سه دانشکده دیگر هم در نوبت بازدید هستند. پس از آن دانشکده‌ها را امتیازبندی و نقاط ضعف و قوت آن‌ها را ارزیابی می‌کنیم و بهترین و ضعیف‌ترین دانشکده‌ها را برای معاونت آموزشی تعیین می‌کنیم. ممکن است دانشکده‌هایی مستحق تشویق و از طرف دیگر تعدادی از آن‌ها مستحق تنبیه باشند که درباره این موضوع هم تصمیم خواهیم گرفت.


تگ ها

، ، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>