تغییرات کوریکولوم

ejlas roasa

مرور جزییات طرح بازنگری برنامه آموزشی دوره دکتری عمومی دندان‌پزشکی
در گفتگو با دکتر جمیله قدوسی

طرح بازبینی کوریکولوم آموزشی دوره عمومی دندان‌پزشکی در اوایل مرداد ۹۶ و در آخرین روزهای فعالیت دولت یازدهم در شورای عالی برنامه‌ریزی وزارت بهداشت به تصویب رسید و جزییات آن در نشست روز ۱۲ مرداد روسای دانشکده‌های دندان‌پزشکی سراسر کشور در مشهد برای مدیران دانشکده‌های دندان‌پزشکی تشریح شد.
به همین بهانه با دکتر جمیله قدوسی، استاد گروه اندودنتیکس و دبیر کارگروه ویژه توسعه و تعالی دندان‌پزشکی کلان منطقه ۹ کشور درباره چرایی بازنگری برنامه آموزشی دوره دکتری عمومی دندان‌پزشکی و جزییات آن گفتگو کردیم:

- خانم دکتر قدوسی! ضرورت بازبینی کوریکولوم چه بود؟
حقیقتأ دست‌اندرکاران تدوین برنامه آموزشی ابلاغی سال ۹۱ زحمات زیادی را در تدوین این برنامه متقبل شدند ولی ضرورت بازبینی به چند عامل بر می‌گردد:
۱- ابلاغ برنامه در انتهای دولت دهم انجام شد و یک سری دستورالعمل‌های اجرایی و برنامه‌های تکمیلی که می‌بایست همراه کوریکولوم ابلاغ می‌شد وجود نداشت.
۲- ابلاغ این برنامه هم‌زمان با گشایش تعداد زیادی دانشکده دندان‌پزشکی جدید بود که مشکلات را چند برابر می‌نمود. اساتید جوان هیآت علمی و بعضأ عدم وجود کادر آموزشی با تجربه موانعی جدی در اجرای برنامه بودند.
۳- تغییرات اساسی کوریکولوم از جمله برنامه‌های ادغام یافته و تغییر نحوه اجرای برخی دروس نیز از جمله مشکلاتی بود که از سوی دانشکده‌ها عنوان می‌شد.
۴- سیل عظیم انتقادات و پیشنهادات به سمت دبیرخانه دندان‌پزشکی از ابتدای شروع به کار دولت یازدهم وجود داشت.

- نقش کلان منطقه نهم آمایش سرزمین در این بازبینی چه بود؟
با توجه به سیاست‌های دولت یازدهم در جهت واسپاری برخی امور به کلان مناطق با هدف تمرکز زدایی، مأموریت ویژه توسعه و تعالی دندان‌پزشکی و علوم مرتبط به منطقه ۹ آمایش سرزمین با محوریت دانشگاه علوم پزشکی مشهد محول شد. در روند اجرایی شدن این مأموریت کارگروه ویژه‌ای از اساتید دانشگاه مشهد تشکیل شد و با محوریت دبیرخانه دندان‌پزشکی و مشارکت حداکثری نخبگان و صاحب‌نظران در سراسر کشور تغییرات مثبتی هم در برنامه آموزشی و هم در آئین‌نامه اجرایی دوره دندان‌پزشکی عمومی ایجاد گردید.

- تغییرات اصلی در کوریکولوم که در این بازبینی انجام شده چیست؟
۱- اضافه شدن آزمون جامع دندان‌پزشکی در اواخر دوره عمومی دندان‌پزشکی
۲- افزایش توانمندی دانش‌آموختگان با ایجاد تغییراتی در برنامه‌های آموزشی
۳- توجه به دروس ادغام یافته، تسهیل روند اجرای آن‌ها و نیز اضافه کردن برخی دیگر مانند: بی‌حسی موضعی و درد و کنترل آن در دندان‌پزشکی
۴- ارائه روش‌های یاددهی و یادگیری و ارزشیابی علمی جهت اجرای بهینه برنامه آموزشی
۵- کاهش تعداد واحد دروس اختیاری که دانشجو باید بگذراند
۶- جابجایی برخی دروس از اختیاری به اجباری مانند: ایمپلنت عملی و مواد دندانی کاربردی

- آیا تعداد واحد‌های دوره دندان‌پزشکی عمومی تغییر نموده است؟
خیر. تعداد واحد‌ها و نیز طول دوره هیچ تغییری نکرده است.

- این برنامه از چه زمانی قابل اجرا می‌باشد؟
با توجه به تصویب برنامه در شورای عالی برنامه‌ریزی به امید خدا برای ورودی‌های مهرماه ۹۶ این برنامه قابل اجرا می‌باشد.


تگ ها

، ، ،

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>