تصمیم نهایی وزارت بهداشت در خصوص به‌کار گیری نیروهای حد واسط

DR RAZMI copy

جذب حداقل ۲۵۰ درمانگر غیردندان‌پزشک

رییس دبیرخانه شورای آموزش دندان‌پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت از تصمیم وزارت بهداشت به جذب حداقل دویست و پنجاه تا سیصد نیروی غیر دندان‌پزشک و حد واسط درمانگر برای استقرار در مناطق محروم و صعب‌العبور خبر داد.

دکتر حسن رزمی در گفتگوی اختصاصی با پایگاه خبری دندانه در خصوص نتایج بررسی‌های کمیته بررسی نیروی انسانی در حوزه دندان‌پزشکی و تعیین تکلیف طرح تربیت بهداشتکار دهان برای تامین نیاز مناطق محروم به خدمات دندان‌پزشکی گفت: در حال حاضر کمیته بررسی نیروی انسانی، پایش و ارزیابی‌های لازم را انجام داده و گزارش آن به سمع و نظر وزیر محترم رسیده است. خلاصه این ارزشیابی این است که باید در جذب و حفظ نیروهای ارائه دهنده خدمات دندان‌پزشکی در مناطق محروم اقدامات جدی صورت گیرد. چرا که تعداد قابل توجهی از دانشجویان با سهمیه‌های بومی مناطق محروم مشغول به تحصیل شده‌اند و باید با نظارت دقیق دانشگاه‌ها در محل تعیین شده خدمت کنند.
وی افزود: اگر این موضوع محقق شود، در بهترین شرایط بین دویست و پنجاه تا سیصد نیروی غیر دندان‌پزشک، یعنی نیروی حد واسط درمانگر نیاز داریم که در مناطق محروم و صعب‌العبور که دندان‌پزشکان هرگز به آنجا نمی‌روند مستقر شوند.

مشاور وزیر بهداشت در حوزه دندان‌پزشکی تاکید کرد: مناطقی که عرض کردم بنا بر گزارش بازدیدکنندگان، مدت‌های مدیدی است که علی‌رغم اعطاء امتیازات قابل توجه، بدون دندان‌پزشک مانده‌اند.
وی تاکید کرد: به هر حال ما نمی‌توانیم نیاز به درمان و خدمات دندان‌پزشکی را نادیده بگیریم مجبور هستیم حداقل بخشی از خدمات سطح یک و دو را توسط نیروهای حد واسط درمانی ارائه دهیم.
دکتر رزمی درباره شیوه گزینش و جذب نیروهای درمانگر غیردندان‌پزشک گفت: آئین‌نامه چگونگی گزینش و آموزش این نیروها در دست تدوین است و در صورتی که تلاشمان برای اصلاح قانون بهداشتکار دهان و دندان محقق شد، می‌توانیم از نیروی حد واسط درمانی استفاده کنیم.

دبیر کمیته کشوری طرح تحول سلامت دهان در پاسخ به این پرسش که آیا جذب نیروهای حد واسط درمانی، از طریق کنکور سراسری خواهد بود یا از طریق تبدیل وضعیت تکنسین‌های سلامت دهان انجام می‌شود، گفت: ما هنوز در حال بحث بر روی پروتکل اجرایی این کار هستیم. البته غالباً افراد از مناطق محروم بوده و طریق کنکور سراسری و از مقطع دیپلم جذب می‌شوند. موضوع ادامه یا عدم ادامه تحصیل این نیروها یا دریافت امتیازاتی که این نیروها را از ادامه تحصیل بی‌نیاز کند، موضوعاتی است که باید مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.
وی جذب این تعداد نیروی درمانگر غیر دندان‌پزشک را مشروط بر این دانست که دندان‌پزشکان بومی که از سهمیه استفاده کرده‌اند در منطقه خدمت خود مستقر شوند، و افزود: اگر این اتفاق نیفتد، ممکن است نیاز به تعداد بیشتری از این نیروها پیدا کنیم. حال اگر کسی راه‌حلی به غیر از استفاده از دندان‌پزشکان بومی، قائل شدن امتیازات و تسهیلات ویژه در مناطق محروم و تجهیز کردن مراکز بهداشتی دارد بفرمایند.


تگ ها

، ، ، ،

2 یادداشت

  1. مهسا

    باسلام خدمت شما.من خواستم ازتون درخواست کنم که حداقل موضوع سرنوشت تکنسین های سلامت دهان راهم دنبال کنید.سرنوشت ۲۰۰۰نفر الکی رفت روی هوا.باایندمون بازی شد چه صحبتی دارن وقتی ۸ ماهه هنوز سرکارنرفتیم وبلاتکلیفیم و هیچ امیدیم به سرکاررفتنمون نیس درصورتی که درتعهدنامه ما ذکرشده که یک ماه بعد از فراغت از تحصیل به سرکارمیرویم.یعنی انقدر ماحقیر بودیم و بی ارزش که اینجوری باهامون رفتارمیکنن؟من میخوام بگم همه ی شمامسعولین مقصرید و بایداین مشکل راهم حل کنید.از شماخواهشمندم که حداقل شماموضوعو پیگیری و رسانه ای کنیدتابلکه ب گوش مسعولین خداترس برسد و کاری برای ماکنند.ممنون

    پاسخ
  2. حميد

    سلام این ۲۵۰ نفر بایستی از بین فارغ التحصیلان تکنسین سلامت دهان از طریق آزمون ورودی پذیرش شوند

    پاسخ

یادداشت بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>